Goździk kropkowany, czyli Dianthus deltoides

Jak wygląda goździk kropkowany?

Goździk kropkowany to bylina, którą zalicza się do rodziny goździkowatych. Pochodzenie rośliny to Azja i Europa. Liście goździków są omszone i równowąskie, a kwiatki mają średnicę maksymalnie do 2 centymetrów. Najczęściej, kwiaty goździka kropkowanego zbierają się w luźne wiechy. Ich barwa jest zazwyczaj:

 • liliowa,
 • czerwona,
 • różowa,
 • biała.

Goździk kropkowany posiada liście o wysokości 20 centymetrów. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września (najbardziej obficie w czerwcu oraz lipcu). Goździk kropkowany podobnie, jak goździk brodaty czy krokus, przepięknie ozdabia ogród. Niestety, kropkowana odmiana goździka jest krótkowieczna – po ok. 5 latach, należy go przesadzić. Gdy zaś przesadzenie rośliny nie pomoże, zaleca się wymienić goździki na nowe.

Uprawa, rozstawa i wymagania goździka kropkowanego

Bylina jest łatwa w uprawie, więc poradzić sobie powinni z rośliną nawet amatorzy ogrodnictwa. Goździk podobnie, jak np. albiflorus, preferuje stanowisko słoneczne. Powinieneś wysadzać sadzonki w sierpniu, w glebach piaszczysto-gliniastych, bo właśnie w takim podłożu goździk kropkowany będzie najszybciej rosnąć. Może to być to gleba również umiarkowanie sucha, o kwaśnym odczynie (do obojętnego). Goździk kropkowany będzie też tolerował słabsze gleby. Nie przepada za wapiennym podłożem. Świetnie za to znosi suszę (choć wiadomo, nie można stale narażać na nią swojej rośliny). Przy suchych i gorących latach, zaleca się podlewać regularnie goździki i zasilać je saletrą wapniową.

Goździk kropkowany jest uodporniony na mróz. Mimo wszystko, zaleca się go okrywać podczas chłodniejszych zim (takich bez śniegu, bo goździk może wymarznąć). Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym przy goździkach jest ich pielenie. Powinieneś również usuwać kwiatostany, które przekwitają – tego samego wymaga goździk brodaty. Dzięki takim zabiegom, przedłużysz kwitnienie goździków. Poza tym, roślina nie straci wówczas energii na zawiązywanie nowych owocostanów.

Pielęgnacja i rozmnażanie goździków kropkowanych

Goździk kropkowany nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych podobnie, jak np. albiflorus. Należy jednak pamiętać o regularnym odchwaszczaniu goździków, ponieważ potrafią one zarastać (zwłaszcza trawą). Dzięki systematycznemu odchwaszczaniu, goździk nie będzie musiał konkurować z innymi roślinami ogrodowymi np. o wodę. Goździki rozmnożysz dzięki wysiewowi nasion (od maja do czerwca). Siewki z ok. 4 liśćmi warto przepikować. Zaś do gruntu możesz wysadzać goździki pod koniec lipca – ewentualnie, na początku sierpnia. Wysiew nasion nie gwarantuje jednak powtórzenia cech „matczynych” goździków. Lepiej więc rozmnażać roślinę poprzez sadzonki lub podział bryły korzeniowej (odpowiednia rozstawa to ok. 30 cm). Taki sposób nie tylko zapewni piękne pokrojem goździki, ale też odświeży je i odmłodzi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o uprawie goździków ogrodowych.

Goździk kropkowany, Dianthus deltoides i zbliżenie na jego kwiaty, a także uprawa i sadzenie
Jakie wymagania ma goździk kropkowany, Dianthus deltoides, czyli jej uprawa i pielęgnacja

Oczywiście, do zabiegów pielęgnacyjnych warto włączyć przycinanie roślin. Cięcie powinno poprawić pokrój goździków kropkowanych. Wystarczy, że będziesz ciął je w ten sposób, by zostawić minimum jedno kolanko na każdej ciętej łodydze. Poza przycinaniem, powinieneś co jakiś czas dzielić roślinę szpadlem – a już zwłaszcza gdy łysieje od środka w kępie. Dzięki temu masz szansę na odmłodzenie starszych roślin, nadając goździkom ładniejszego pokroju. Nie zapominaj też o tym, że goździk kropkowany bardzo nie lubi nawozów mineralnych. Lepiej będzie wiosną regularnie podsypywać go kompostem. Kiedy zaś będziesz sadził goździki, zmieszaj z tym nawozem ziemię, w której roślina będzie rosła.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Zastosowanie goździka kropkowanego w ogrodzie

Z jakimi roślinami zestawić goździk kropkowany?

Goździk nie ma wysokich wymagań. Szybko wzrasta, nie potrzebując zbyt wiele. Jest więc to idealna roślina ogrodowa, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Możesz z jego pomocą utworzyć przepiękne rabaty, a także udekorować ogrody dachowe czy ogrody skalne. Goździk kropkowany będzie również znakomitą rośliną okrywkową. Doskonale sprawdzi się w różnych aranżacjach ogrodowych. Możesz obsadzić goździkiem np. murki kwiatowe, skalniaki oraz bardziej wyeksponowane miejsca. Goździk kropkowany doskonale wygląda w zestawieniu z:

 • zachyłkiem okółkowym,
 • łubinem,
 • odętką wirginijską,
 • groszkiem pachnącym,
 • zawciągiem nadmorskim,
 • lnem trwałym,
 • rojnikiem murowym,
 • niską sosną górską,
 • rozchodnikiem ostrym,
 • kostrzewą siną,
 • pięciornikiem krzewiastym,
 • czyśćcem lekarskim,
 • zimozieloną trzmieliną,
 • smagliczką nadmorską,
 • czosnkiem złocistym,
 • lnem trwałym.

Goździk kropkowany – idealne miejsce w ogrodzie

Ze względu na niewielkie wymagania i piękny pokrój, goździk kropkowany coraz chętniej sadzany jest w przydomowych ogródkach. Jeżeli chcesz przyozdobić swoją posesję czerwonymi, białymi, różowymi, purpurowymi albo liliowymi kwiatkami, warto będzie postawić np. na odmianę goździka kropkowanego Arctic Fire (białe kwiaty z czerwonymi oczkami w środku). Warto będzie posadzić goździki w grupie – wówczas najpiękniej podkreślą piękno całego ogrodu.

Goździki kropkowane mogą rosnąć na słonecznych stanowiskach zarówno jako rośliny okrywowe, jak i zadarniające – wszystko dzięki szybko rozrastającym się, płożącym pędom. Doskonale wyglądać będą nie tylko na wyżej już wspomnianych murkach czy skalniakach, ale i rabatach typowo bylinowych. Dobrze wystawić je na pierwszy plan, w przypadku wielopoziomowych kompozycji z roślin ogrodowych. Goździki te nie są wysokie, właśnie dlatego zaleca się je wystawiać na przód kompozycji. Możesz obsadzić goździkami kropkowanymi również ścieżki w ogrodzie, najlepiej wzdłuż drogi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny