Goździki - krótka charakterystyka kwiatów

Goździki do ogrodu - skąd pochodzą te rośliny

Goździk - Dianthus, to rodzaj roślin, który zaliczany jest do rodziny goździkowatych - Caryophyllaceae. Do rodziny goździkowatych zaliczane są rośliny okrytonasienne, które rozprzestrzenione są na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem obszarów okołobiegunowych.

Warto wspomnieć, że większa część tych roślin naturalnie rośnie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej, a ich największe zróżnicowanie jest w południowo-zachodniej Azji i w obszarach śródziemnomorskich. Do rodziny goździkowatych zaliczanych jest około 2200-3000 gatunków.

Do rodzaju goździk zalicza się około 300 gatunków, które naturalnie rosną na terenach północnej Afryki i Eurazji. W samej Polsce możemy znaleźć 11 dzikorosnących gatunków goździków. Do tego musimy również zaliczyć różne odmiany i mieszańce, które wielokrotnie znajdują swoje zastosowanie jako rośliny na rabaty i do ogrodu.

Goździki - charakterystyka kwiatów

Gatunki, jak i odmiany goździków, bardzo często sadzone są w naszych ogrodach, zarówno w nasadzeniach naturalistycznych, jak i na rabaty. Pamiętajmy jednak, że kwiaty, którymi są goździki, to nie to samo, co przyprawa pod tą samą nazwą. Goździki, które są przyprawą, mają ogromne właściwości zdrowotne i lecznicze, przez co bardzo często wyrabia się z nich olejek goździkowy. Taki olejek goździkowy możemy zakupić w aptekach.

Jeśli interesuje nas uprawa i pielęgnacja goździków, powinniśmy zapoznać się z ich gatunkami i tym, jakie odmiany są dostępne w sprzedaży. Goździki to z reguły byliny, natomiast znajdziemy wśród nich goździki dwuletnie, takie jak goździk brodaty - Dianthus barbatus.

Łodygi goździków mogą być pojedyncze i rozgałęzione, wzniesione lub podnoszące się. Ich liście są naprzeciwległe, a u nasady łączą się one przy pomocy pochwy liściowej. Liście dolne są ogonkowe, natomiast górne siedzące. Warto pamiętać, że zawsze są one równowąskie lub jajowate i ostro zakończone.

Z pewnością najważniejszym elementem są kwiaty, które różnią się w zależności od gatunku i odmiany. Mogą być one zarówno pojedyncze, jak i skupione w szczytowych wierzchotkach. Ich kolor również jest zależny od odmiany, natomiast pamiętajmy, że jeśli pielęgnacja jest dobrze przeprowadzona, będzie on bardziej intensywny. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach ogrodowych.

Goździki doniczkowe - na jakie gatunki i odmiany warto zwrócić uwagę

Sadzenie goździków jest bardzo popularne. Możemy wybrać zarówno goździki doniczkowe, jak i goździki ogrodowe, czyli takie, które nadają się na rabaty, ale i skalniak. Bylina ta, tak samo, jak i fiołek afrykański ma delikatny, ale bardzo atrakcyjny wygląd. Jednak zanim w naszym ogrodzie rozpocznie się ich uprawa, pielęgnacja i wszystko, co z tym związane, powinniśmy wiedzieć, na jakie odmiany i gatunki zwrócić uwagę.

Goździk brodaty to kwiat, który często znajduje sobie miejsce w naszym ogrodzie. Te goździki kamienne, bo również tak nazywane są tego gatunku goździki, to goździki dwuletnie. Goździki kamienne znajdują zastosowanie na obwódkach, rabatach, a także jako goździk skalny, sadzony na skalniakach.

Innym gatunkiem jest bylina, którą jest goździk kropkowany - Dianthus deltoides, znany jako goździk skalny, ze względu na swoje zastosowanie. Nadaje się on na murki, obwódki, rabaty i ogrody skalne. Popularne są też jego odmiany 'Splendens' o karminowych kwiatach i 'Albiflorus' o kwiatach białych.

Goździki w doniczce w czasie kwitnienia, a także odmiany, pielęgnacja i uprawa
Jak wyglądają goździki w ogrodzie, a także odmiany goździków, uprawa i pielęgnacja

Ciekawie prezentuje się także goździk pachnący, którym jest goździk postrzępiony - Dianthus plumarius. Ten goździk pachnący dostępny jest też w odmianach 'Artis' o pełnych i białych kwiatach, 'Doris' o czerwono-łososiowych, dwubarwnych kwiatach oraz 'Heidi' o pełnych, ciemnoczerwonych kwiatach.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Goździki doniczkowe i ogrodowe - jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja

Goździki wieloletnie - jakie mają wymagania

Jeśli zależy nam na tym, by w naszym ogrodzie zagościły goździki, a nie jest to przyprawa, powinniśmy zorientować się, jakie wymagania mają te piękne rośliny doniczkowe i ogrodowe. Jest to ważne zarówno wtedy, gdy decydujemy się na gatunki, jak i wtedy, gdy istotne są dla nas odmiany goździków.

Powinniśmy pamiętać, że goździki i ich odmiany, w większości wymagają one słonecznego stanowiska. Takie wymagania ma między innymi goździk brodaty, który w takich miejscach kwitnie obficiej, ale niestety krócej niż na miejscach lekko ocienionych. Co więcej, pędy i liście roślin w miejscach słonecznych będą lepiej wybarwione i lepiej zachowają pokrój.

Kolejnym elementem jest wybór podłoża. W przypadku goździka brodatego gleba powinna być ciężka, wapienna, próchnicza i niezbyt sucha, natomiast uprawa goździków wieloletnich, powinna być prowadzona na glebach lekkich i piaszczystych. Dlatego, by uprawa i pielęgnacja przebiegły prawidłowo, musimy zwrócić uwagę na to, jaki gatunek i odmiana znajdują się w naszym ogrodzie.

Goździki - uprawa i pielęgnacja

Decydując się na goździki, musimy pamiętać, że rośliny te rozmnażane są zarówno przez wysiew nasion, jak i przez podział roślin. Sposób rozmnażania zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Natomiast jeśli chcemy, by rośliny dobrze się rozwinęły, istotna jest ich pielęgnacja.

Musimy wiedzieć, że goździki wymagają umiarkowanego nawożenia, do których możemy wykorzystać kompost, obornik lub nawozy humusowe. Pamiętajmy jednak, by nie korzystać z nawozów, w których znajdują się duże ilości azotu, ponieważ ten może zaszkodzić naszym roślinom.

Jeśli chodzi o podlewanie, powinno być ono umiarkowane, bo goździki lepiej reagują na tymczasową suszę niż na zbyt dużą wilgotność, szczególnie jeśli chodzi o goździki wieloletnie. Dodatkowym elementem pielęgnacji są profilaktyczne opryski gnojówką, która chroni je przed szkodnikami i chorobami.

ikona podziel się Przekaż dalej