Granit - materiały granitowe, zastosowanie, ceny, opinie

W budownictwie stosowane są różne, uniwersalne materiały. Do najłatwiejszych w formowaniu należy drewno. Wykonuje się z niego między innymi szkielety dachów, schody, elewacje, ogrodzenia. Rozpowszechniony jest beton stosowany przy tworzeniu fundamentów, posadzek, ścian. Równie szerokie zastosowanie ma granit i to nim zajmujemy się w tym artykule. Sprawdzamy, jakie ma właściwości i do czego jest wykorzystywany.

Kolorowe i trwałe granity

Granit jest kwaśną skałą głębinową mającą jawnokrystaliczną budowę. Formuje się głęboko we wnętrzu skorupy ziemskiej. Powstaje na skutek powolnego zastygania magmy. W skład tego minerału wchodzi między innymi biotyt, kwarc, ortoklaz i plagioklaz. To właśnie z granitu zbudowane są tektoniczne płyty kontynentalne. Tak jak i rozmaite masywy górskie. Warto też wiedzieć, że ta skała jest wydobywana i wykorzystywana w budownictwie. Wykonuje się z niej płytki podłogowe i ścienne oraz kostkę brukową. Używa się jej do produkcji blatów kuchennych i zlewozmywaków. W Polsce największe złoża granitu występują w Tatrach i na Dolnym Śląsku.

Największe europejskie złoża granitu znajdują się we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji i Niemczech. Natomiast do największych eksporterów spoza starego kontynenty należą Chiny, Brazylia, Kanada oraz Indie. Interesujący nas naturalny kamień od wieków jest wykorzystywany w budownictwie. Co ważne, nie jest stosowany jedynie do wykańczania budynków. Granitu używa się do tworzenia parkingów, podjazdów i różnego rodzaju dróg. Bierze udział w utwardzaniu brzegów rzek. Bywa stosowany także poza budownictwem. Po granit sięgają rzeźbiarze oraz producenci nagrobków. Co sprawia, że ten surowiec jest tak popularny?

Różnokolorowe granity są chętnie stosowane z uwagi na swe właściwości. Przede wszystkim jest to bardzo twarda i wytrzymała skała. Powstające z niej materiały są odporne na uszkodzenia i zarysowania. Wykazują także dużą wytrzymałość na ściskanie. Z granitu korzysta się na zewnątrz budynków. Dlatego, że nie jest wrażliwy na zmienne warunki atmosferyczne. Radzi sobie z mrozem, wilgocią i wysokimi temperaturami. Cenne jest to, że gdy się nagrzeje długo utrzymuje temperaturę. Nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Rozwinięcie informacji o właściwościach granitu można znaleźć na naszej stronie.

Zewnętrzne zastosowanie granitu

Wiadomo już, dlaczego granit zdobywa tak dobre opinie w branży budowlanej. Zatem teraz rozwiniemy temat jego zastosowania. Na początek przegląd materiałów wykorzystywanych na zewnątrz budynku. I na prywatnych posesjach i w przestrzeni publicznej używana jest granitowa kostka brukowa. Niejedna firma działająca na terenie polski ma ją w swej ofercie. Najczęściej układa się z niej podjazdy i chodniki. Bruk tego typu jest estetyczny i przez długi czas nie zmienia wyglądu. Z uwagi na dużą twardość można mieć pewność, że nie zostanie uszkodzony. To gwarantuje lata bezproblemowego użytkowania.

Granitowe podjazdy i chodniki to nie jedyna opcja do wyboru. Kostka nadaje się także do wykonywania schodów zewnętrznych. Można też wyłożyć nią taras. Jednakże w takich miejscach częściej stosowane są płyty granitowe. Zazwyczaj mają wymiary 60x60 cm, tak duże elementy są znane, jako slaby. Rzecz jasna dostępne są także wersje o innych gabarytach. Wszystkie odznaczają się eleganckim wyglądem, odpornością na mróz i ścieranie. Co równie istotne stworzona z nich podłoga tarasu nie jest śliska. Opisywane płyty mają jeszcze inne zastosowania. Wykańcza się nimi zewnętrzne ściany domów i wielu innych budynków.

Biały czy różnokolorowy granit jest chętnie używany w budownictwie. Powyższe sposoby jego wykorzystania nie wyczerpują listy. Popularnością cieszą się zewnętrzne parapety tworzone z tego surowca. Tak jak i poręcze w balustradach zabezpieczających schody i tarasy. Warte uwagi są granitowe ogrodzenia lub ich elementy. Można z łatwością dopasować je do różnych aranżacji posesji. Dlatego, że granit występuje w rozmaitych kolorach. To tyle, jeśli chodzi o zewnętrzne zastosowanie twardego kamienia. Więcej przydatnych informacji dotyczących tematów poruszanych powyżej znajduje się na naszej stronie.

Granit w pomieszczeniach – wyroby i cena

Wspominaliśmy już o slabach, czyli dużych płytkach granitowych. Nie pisaliśmy jeszcze o tym, że można je z powodzeniem stosować wewnątrz budynku. Wykańcza się nimi podłogi, schody i ściany. Ponadto płytki występują w kilku wersjach różniących się sposobem obróbki. Pierwszą odmianą są slaby polerowane. Cechuje je piękny wygląd, łatwość w czyszczeniu i niska nasiąkliwość. Druga wersja to płyty antykowane, czyli szczotkowane. Ich powierzchnia jest gładka, ale matowa. W sklepach można znaleźć i polski i zagraniczny granit piaskowany. Da się zauważyć, że delikatnie lśni a jego powierzchnia jest wyraźnie szorstka.

Ciekawą propozycją jest granit płomieniowany. Przypomina naturalny kamień, ma otwarte pory i szorstką, nierówną fakturę. Płytki tego typu trzeba, co jakiś czas impregnować. Jaka jest cena slabów do wykańczania podłóg, ścian i schodów? Za płyty dobrej jakości trzeba zapłacić od 100 do 300 zł za metr kwadratowy. Konkretne kwoty zależą od renomy firmy i odmiany materiału. We wnętrzach domów granit pojawia się także pod inną postacią. Chodzi tu o trwałe i bardzo ładne blaty kuchenne. Przeważnie występują w wersji ziarnistej oraz żylastej. Pierwsze są dość jednolite pod względem wyglądu. Drugie oferują zróżnicowane, fantazyjne wzory.

Blaty kuchenne oferują wszystkie, wymienione już zalety granitu. Po stronie wad trzeba zapisać ich dużą wagę oraz kłopotliwy montaż. Ponadto są drogie, co dla wielu osób jest poważną przeszkodą. W kuchni oprócz blatów, może pojawić się granitowy zlewozmywak. Biały lub kolorowy, jedno albo dwukomorowy. W obu przepadkach będzie odporny na uszkodzenia, wysokie temperatury i kwasy. Niejedna firma ma w swojej ofercie produkty o takich zaletach. Dobre opinie zbierają zlewozmywaki Teka, Franke czy Blanco. O płytkach, blatach i zlewach z granitu szerzej opowiadamy w innych artykułach opublikowanych na naszym portalu.