Materiały budowlane - ocieplenie zewnętrzne

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w ocieplaniu budynków jest styropian – jest lekki, niedrogi, ma bardzo dobrze właściwości termiczne, dlatego też to on kupowany jest najczęściej. Styropian oferowany jest w formie płyt, którymi okłada się budynek. Jak jednak wybrać odpowiednią grubość takiego dociepleniadomu jednorodzinnego (czytaj więcej na Bolix.pl)?

Nie za gruby, nie za cienki

Zasadniczo informacje dotyczące grubości warstwy ocieplenia w przypadku nowo budowanych domów powinny znajdować się w projekcie budowlanym. Dla budynków już istniejących grubość warstwy styropianu powinna być dobrana indywidualnie. Nie może być ona za cienka, ponieważ wtedy współczynnik przenikania ciepła "U" będzie zbyt wysoki, również nie może być to zbyt gruba warstwa, ponieważ zwiększy to niepotrzebnie koszty inwestycji. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się ze specjalistą, który wykona także audyt energetyczny budynku.

W Polsce najczęściej na ocieplenie budynków (dowiedz się więcej o ociepleniu budynków pod tym linkiem) wybiera się ten 10-12-centymetrowy styropian przy czym jego współczynnik przewodzenia ciepła nie powinien być wyższy niż 0,040 W/(mK). Nierzadko wybierane są także grubsze styropiany, na przykład 15-25 centymetrów. Warto jednak zawsze sprawdzić współczynniki dla różnych odmian, aby uzyskać jednocześnie jak najlepszy poziom izolacyjności i przy tym cienką warstwę. Obecnie często rekomendowane są styropiany szare – grafitowe, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami.

Inwestycja na całe życie

Warto pamiętać o tym, że dom buduje się czy remontuje po to, aby posłużył na długi czas, dlatego też na dobrej jakości materiałów budowlanych nie warto oszczędzać. Dotyczy to również materiałów dociepleniowych, w związku z tym lepiej zapłacić więcej za lepszy styropian, co z kolei będzie przekładało się na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku w przyszłości.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej