Jak przygotować się do gruntowania ścian?

Czym jest gruntowanie?

Czynnością poprzedzającą malowanie, a polegającą na przygotowaniu podłoża, jest gruntowanie. Jego celem jest między innymi poprawienie przyczepności farby, wzmocnienie powierzchni, wyrównanie lub zmniejszenie chłonności podłoża, a nawet zmniejszenie zużycia preparatu nawierzchniowego.

Do gruntowania używa się specjalnych farb i preparatów gruntujących lub podkładowych, takich jak Uni Grunt w ofercie Castoramy. Choć często przeznaczone są one do użycia na konkretnym podłożu, przykładowo drewnie, otynkowanych ścianach czy metalu, na sklepowych półkach możemy znaleźć także produkty do ogólnego stosowania. Preparaty do gruntowania są dostępne w postaci gotowej do użytku lub w formie koncentratu, który trzeba rozcieńczyć we wskazanych przez producenta proporcjach.

Przygotowanie ścian do malowania nie jest trudne

Najpopularniejsze rodzaje preparatów do gruntowania

W ofercie sklepów znajdziemy wiele preparatów i farb do gruntowania, spełniających szereg funkcji i sprawdzających się w najróżniejszych warunkach atmosferycznych. Ostateczny wybór produktu warto uzależnić jednak przede wszystkim od stanu, w jakim znajduje się dana powierzchnia, jak również rodzaju farby, jakim zamierzamy ją pokryć.

Wśród najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych preparatów wymienia się impregnaty gruntująco-wzmacniające, które nie tylko wzmacniają podłoże, ale też zabezpieczają je przed wilgocią i tworzą powłokę paroprzepuszczalną. Impregnaty do gruntowania poprawiają także przyczepność farb nawierzchniowych i zapobiegają powstawaniu przebarwień. Najlepiej sprawdzają się na ścianach wewnątrz domów, a zwłaszcza płytach gipsowo-kartonowych oraz tynkach gipsowych, cementowo-wapiennych i wapiennych.

Do gruntowania możemy wykorzystać także podkładowe farby akrylowe i lateksowe, głęboko wnikające w ściany i wzmacniające ich powierzchnię, które zdadzą egzamin zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Używa się ich przede wszystkim jako warstwy podkładowej pod dekoracyjne farby emulsyjne i akrylowe.

Przygotowanie ścian do malowania nie jest trudne

Innym preparatem, stosowanym do gruntowania powierzchni, może być podkładowa farba rozpuszczalnikowa, która jest środkiem głęboko wnikającym w podłoże, wodoodpornym, lecz jednocześnie łatwopalnym. Podkładowe farby rozpuszczalnikowe można używać do gruntowania tynków, drewna i płyt cementowo-azbestowych, znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz domów.

W marketach budowlanych znajdziemy także lakiery akrylowe gruntujące, które głęboko wnikają w malowaną powierzchnię, a ponadto wyróżniają się wysoką wodoodpornością. Lakiery te, stosowane głównie do gruntowania ścian zewnętrznych, znacznie poprawiają przyczepność farb.

O czym pamiętać podczas gruntowania?

Wiele osób bez większego problemu samodzielnie radzi sobie z gruntowaniem powierzchni. Jeśli też zamierzamy wykonać te prace we własnym zakresie, musimy pamiętać o jednej, ale niezwykle istotnej zasadzie. W żadnym wypadku nie możemy łączyć ze sobą preparatów gruntujących różnych producentów - choć mają identyczne przeznaczenie, mogą mieć zupełnie inny skład chemiczny, w związku z czym ich wymieszanie może spowodować obniżenie lub zmianę ich właściwości.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny