Gruntowanie podłoży - sposoby, materiały, ceny, porady

Malowanie pokoju nie jest bardzo skomplikowaną czynnością. Może jednak przysporzyć pewnych trudności. Szczególnie wtedy, gdy domownicy przystąpią do niego bez odpowiedniego przygotowania. Trzeba zgromadzić potrzebny sprzęt jak wałki, pędzle, kuwety na farbę i taśmy malarskie. Rzecz jasna niezbędne są farby. Przed naniesieniem ich na ściany potrzebne może okazać się gruntowanie podłoży. Warto, zatem dowiedzieć się więcej na jego temat.

Zabezpieczenie ścian i sufitów

Na początek trzeba wyjaśnić, czym jest gruntowanie podłoży. Dlatego, że to ważna część prac wykończeniowych. Wykonywanych na ostatnim etapie budowy domu. Lub też podczas mniejszych i większych remontów. Ta czynność w podstawowej wersji obejmuje sufity i ściany. Jej zadaniem jest przygotowanie powierzchni, na które trafi wybrane wykończenie. Gruntowanie wyrównuje i wzmacnia dane podłoże. Do tego zmniejsza jego chłonność a zarazem poprawia przyczepność farb, gładzi i tynków. Przeprowadzenie opisywanego zabiegu jest zalecane, bowiem ułatwia i przyspiesza kolejne prace.

Gruntowanie warto przeprowadzić przed wyłożeniem podłóg parkietem, płytkami itp. Dzięki temu wierzchnia warstwa wylewki będzie mocniejsza. Bez względu na to czy nawierzchnia jest nowa czy już od dawna używana. Preparaty gruntujące sprawią, że podłoże zmieni swoje właściwości. Zostanie zabezpieczone przed wilgocią. Zmniejszy się jego podatność na wchłanianie płynów. Jednocześnie zwiększy się przyczepność stosowanych klejów. Ważne jest też, to, że dobry grunt zwiąże resztki pyłu znajdujące się jeszcze na gołej posadzce. Każda z podanych zalet pokazuje, że warto przeprowadzić opisywany zabieg.

Środki gruntujące to świetna izolacja i wzmocnienie podłoża. Warto dowiedzieć się, kiedy nawierzchnia powinna zostać nimi pokryta. Jest to niezbędne przy wykańczaniu nowych ścian. Niezależnie od rodzaju tynku czy gładzi. Bez tego zabiegu nie obędzie się przy pracy na zniszczonych, pylących lub chłonnych ścianach. Grunt musi znaleźć się na powierzchniach pozbawionych wcześniejszej powłoki malarskie. Nie zawsze opisywany preparat jest potrzebny. Nie rozprowadza się go na ścianach w dobrym stanie, pokrytych farbami akrylowymi lub lateksowymi. Więcej informacji o gruntowaniu znajduje się na naszej stornie.

Zabezpieczenie i przygotowanie podłoża i jego cena

Wiadomo już, czym jest gruntowanie podłoży i kiedy jest wymagane. Teraz trzeba zając się płynem, który jest do tego wykorzystywany. Przede wszystkim grunt to nie jeden, uniwersalny preparat. Podstawowy podział obejmuje dwa różniące się środki. Pierwszy to farba gruntująca zwana podkładową. Występuje w wersji lateksowej bądź akrylowej i najczęściej ma biały kolor. Jej głównym zadaniem jest przygotowanie ścian do zmiany koloru. Najlepiej stawiać na produkty uznanych producentów, bo tylko one oferują dobrą jakość. Natomiast drugi środek to grunt wzmacniający podłoże i zmniejszający jego chłonność.

Grunt jest preparatem, który trzeba dopasować do konkretnej powierzchni. Zanim trafi na nią wybrane wykończenie. Istnieje, zatem wersja przygotowana specjalnie pod tynk. To środek głęboko penetrujący kładziony na podłoża o małej porowatości. Można z powodzeniem stosować go na ścianach. Dodatkowo sprawdzi się, jako izolacja rozprowadzana na podłodze. Pożyteczną wersją jest także grunt wzmacniający. Jego nazwa już sugeruje, czym się wyróżnia. Doskonale nadaje się do zabezpieczania starych tynków. Współpracuje także z powłokami gipsowymi a do tego klejami oraz płytkami różnego rodzaju.

Na koniec trzeba wspomnieć o innych środkach. Takich, które wyróżnia zastosowanie, cena i jakość. Bez wątpienia należy do nich grunt na elewację. Używa się go na zewnątrz budynku. Dlatego też jest niezwykle odporny na wilgoć i inne warunki atmosferyczne. Równie ciekawą i przydatną wersją jest grunt do betonu. Przybiera formę gęstej farby i ściśle przywiera do powierzchni. Sprawia, że beton lepiej przyjmuje gładzie i powłoki malarskie. Popularne marki gruntów to Atlas, Cekol, Śnieżka, Ceresit. Po dokładniejszy opis wymienionych odmian preparatów i ich ceny zapraszamy na naszą stronę.