Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła - rodzaje

Gruntowe pompy ciepła możemy podzielić na dwa główne rodzaje pod względem zastosowanego kolektora:

- Pompy ciepła z kolektorem pionowym - instalacja umieszczana jest w głębokich odwiertach na głębokości od 30 do nawet ponad 1800 metrów. Te ostatnie znajdują swoje zastosowanie szczególnie w terenach górskich lub o problematycznym podłożu geologicznym. Dużą zaletą tego rozwiązania jest na pewno to, że w gruncie na głębokości powyżej 10 m, zawsze możemy spodziewać się temperatury wyższej niż 10 stopni Celsjusza. Jednak wykonanie odwiertów, by zamontować pionowy wymiennik ciepła, będzie wymagać bardzo dużych nakładów finansowych. W zamian jednak możemy spodziewać się tego, iż sprawność gruntowej pompy ciepła, będzie wyróżniać się zadowalającym współczynnikiem.

- Pompy ciepła z kolektorem poziomym - rury z czynnikiem chłodniczym są umieszczone równolegle do powierzchni gruntu. Instalację montuje się na poziomie około 1,5-2 metrów poniżej powierzchni ziemi. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rury muszą znajdować się przynajmniej 20 cm poniżej poziomu przemarzania gruntu. Instalacja w takim przypadku układana jest na kształt wężownicy, zachowując między konkretnymi odcinkami odpowiedni dystans. Pompy, których wymiennik ciepła układany jest poziomo, mogą być montowane niemalże w każdych warunkach. Jednak opinie specjalistów wskazują na to, iż potrzebna jest duża powierzchnia działki, która bezpośrednio nad kolektorem poziomym, nie zostanie zabudowana. Sprawdź także cennik pomp ciepła różnych producentów.

Gruntowe pompy ciepła - budowa

Systemy grzewcze, niezależnie od tego, czy są gruntową pompą ciepła, bądź też pompą ciepła powietrze woda, dzielimy na trzy ogólne strefy:

  • Dolne źródło - jest to źródło ciepła pochodzenia naturalnego. W przypadku pomp gruntowych dolnym źródłem ciepła będzie grunt.
  • Źródło górne - jest to źródło oddające energię cieplną do wnętrza budynku.
  • Pompa ciepła - prawidłowe urządzenie, które odpowiada za pozyskiwanie energii cieplnej, a także jej przepływ pomiędzy tymi dwoma źródłami.

Budowa gruntowej pompy ciepła, wbrew pozorom nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Przede wszystkim powinniśmy mieć tutaj na uwadze, że cała konstrukcja opiera się na sprężarce, skraplacza, parownika, a także zaworów. Wszystkie elementy muszą być ze sobą połączone za pośrednictwem rur wypełnionych płynem roboczym. Instalatorzy bardzo często określają również ten płyn czynnikiem chłodniczym.

Parownik służy do odparowania płynu, przez co energia cieplna jest oddawana w skraplaczu. Wcześniej po prostu zachodzi proces sprężania pary wodnej, powodująca podwyższenie ciśnienia, a także temperatury. W drodze powrotnej ciecz robocza przechodzi przez sprężarkę, powodującą skutek odwrotny. Sprawdź także więcej porad i informacji na temat pomp ciepła.

Systemy grzewcze z gruntu - zasada działania

Systemy grzewcze jako ogrzewanie domu działają na zasadzie wymiany ciepła. Jednak trzeba jeszcze dodatkowo ocenić, w jaki sposób to ciepło powinno być oddawane i przekazywane. Pierwszym przykładem jest solankowa pompa ciepła. W takich okolicznościach stosowany jest układ glikol-woda. Czynnikiem roboczym jest glikol, który stale wędruje w instalacji. Ulega on wychłodzeniu, przez co zachodzi proces wyrównania temperatur - przekazania ciepła z gruntu do glikolu. Czynnik roboczy przedostaje się ponownie do parownika, dzięki czemu wcześniej pozyskane ciepło, jest oddawane.

Systemy grzewcze z pompą ciepła umieszczoną w gruncie świetnie się sprawdzają. Mają dobre opinie, ale koszty mogą być dość wysokie.
Gruntowe pompy ciepła - ceny, zasada działania, opinie, polecani producenci

Innym rozwiązaniem, jest zastosowanie układu z bezpośrednim odparowaniem. Dzięki temu, że wymiennik gruntowy ulega parowaniu, zmniejsza się znacznie opór przepływu. W ten sposób działanie pompy ciepła jest jeszcze efektywniejsze. W przypadku instalacji z takim układem obecność pompy obiegowej nie jest w ogóle potrzebne.

Co warto wiedzieć na temat gruntowych pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła - polecani producenci

Podjęcie decyzji o zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła nie jest łatwe. Oprócz tego należy zdecydować się również na konkretnego producenta pomp ciepła, który wyróżniać się będzie pozytywnymi opiniami. Jednym z najpopularniejszych przedsiębiorstw jest firma Vikersonn. Firma zaczęła powstawać w 2002 roku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. Właśnie w tym miejscu Jakub Szczęsny zdobywał cenne doświadczenie w obszarze dziedzin naukowych jak sejsmika, a także geofizyka. Następnie pracujący zespół mógł uczestniczyć w pierwszych montażach pomp ciepła na terenie Norwegii.

W ten sposób narodził się pomysł na działalność firmy, która do dnia dzisiejszego opiera się na wykonywaniu dokumentacji geologicznej, wykonywaniu odwiertów, a także montażu instalacji gruntowych pomp ciepła. Systemy grzewcze pobierające energię z gruntu są instalowane również na terenach górskich bądź w uciążliwych warunkach. Sprawdź także, jaka jest zależność między pompą ciepła a kosztami ogrzewania.

Polecane pompy ciepła - sprawdź cenę!

Innym znanym oraz docenianym producentem jest firma Dimplex. Jest to przedsiębiorstwo, które swoją przygodę z branżą grzewczą rozpoczęła już w 1973 roku. Zaczynając od najbardziej standardowych rozwiązań sukcesywnie wprowadzając coraz bardziej innowacyjne technologie.

Wśród propozycji pomp gruntowych, producent Dimplex posiada pompy wysokowydajne SI TU, kompaktowe SIK TES, SIW TES, a także wysokotemperaturowe SIH TU, SIH TE.

Źródła ciepła z gruntu - cennik urządzeń i instalacji

Przykładowy cennik gruntowych pomp ciepła przedstawia się w następujący sposób:

  • Vikersønn Bjørn 6 - gruntowa pompa ciepła z 7-calowym dotykowym monitorem sterującym, wyposażona w sprężarkę COPELAND, do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej - 18 810 zł
  • Vikersønn Bjørn 8 - gruntowa pompa ciepła z 7-calowym dotykowym monitorem sterującym, wyposażona w sprężarkę COPELAND, do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej - 19 710 zł
  • Vikersønn Bjørn 15 - gruntowa pompa ciepła z 7-calowym dotykowym monitorem sterującym, wyposażona w sprężarkę COPELAND, do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej - 22 410 zł↑
  • Vikersønn Bjørn 30 - pompa ciepła z 7-calowym dotykowym monitorem sterującym, wyposażona w sprężarkę COPELAND, co ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej - 32 760 zł
  • Pakiet KOMFOT SI 7TE gruntowa pompa ciepła z pompą obiegową, wolnostojącym zasobnikiem buforowym o pojemności 100 l, a także pompą obiegową do c.w.u. - 34 317 zł
  • Pakiet KOMFORT PLUS SI 6TU, moc grzewcza 6,1 kW, gruntowa pompa ciepła z elektroniczną pompą obiegową na dolne źródło ciepła, zasobnikiem buforowym o pojemności 100 l, z podgrzewaczem c.w.u. wolnostojącym o pojemności 300 l - 41 697 zł
  • Pakiet KOMFORT PLUS SI 18T, moc grzewcza 17,5 kW, gruntowa pompa ciepła z elektroniczną pompą ciepła obiegową na solne źródło ciepła, zasobnikiem buforowym o pojemności 200 l, z podgrzewaczem c.w.u. wolnostojącym o pojemności 400 l - 51 537 zł

Gruntowe pompy ciepła - opinie

Opinie na temat gruntowych pomp ciepła są jak najbardziej pozytywne. Są to urządzenia jeszcze bardziej wydajne w porównaniu do powietrznych pomp ciepła. Ich zasada działania nie jest skomplikowana, a pozwala na uzyskanie jeszcze większej energii cieplnej. Są to jednak kosztowne ogrzewacze wody, a także urządzenia gwarantujące ogrzewanie podłogowe. Dlatego tak wiele osób nie decyduje się na tego typu rozwiązanie przez barierę finansową. Sprawdź także szczegółowe informacje, gdzie można zastosować pompę ciepła.

Warto jednak zauważyć, że gruntowe ogrzewcze wody użytkowej są dostępne również w ramach różnych dofinansowań. Ponadto ich niski koszt eksploatacji powoduje zwrot inwestycyjny. Standardowe ogrzewanie podłogowe oraz przy pomocy kaloryferów generuje nawet kilkukrotnie wyższy koszt w skali roku niż rachunki za prąd elektryczny potrzebny do funkcjonowania sprężarki pompy ciepła. Dlatego warto przekalkulować, po jakim czasie możemy spodziewać się zwrotu inwestycji i czy w naszym przypadku rzeczywiście będzie to opłacalne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny