Grzejniki kanałowe w nowoczesnych obiektach

Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej posiadają dużą, otwartą przestrzeń parteru. Łączymy w niej jadalnie, kuchnię i pokój gościnny. W większych przestrzeniach dbamy także o optymalne doświetlenie światłem naturalnym. Stąd też nasze aranżacje posiadają większą ilość okien i przestronne, szklane drzwi tarasowe. Duża ilość przeszkleń sprawia pewne trudności w lokalizacji grzejników ściennych. Możemy co prawda wygospodarować powierzchnię pod parapetami wewnętrznymi. Jednak takie rozwiązanie nie zaspokoi oczekiwań estetycznych wielu inwestorów. Ogrzewanie podłogowe jest tu wygodną alternatywą, o której warto pamiętać. Jednak klasyczna podłogówka posiada pewne ograniczenia montażowe. Tego typu ogrzewanie najlepiej sprawdza się na podłogach wyłożonych płytkami. Nie możemy montować go pod drewnianym parkietem, mozaiką czy pod deskami.

Ogrzewanie podłogowe możemy co prawda montować na niektórych panelach podłogowych. Jednak minusem tego rozwiązania będzie ograniczony wybór nawierzchni podłogowych. Owe ograniczenie nie występuje w przypadku ogrzewania kanałowego. Grzejnik kanałowy zostaje ukryty pod powierzchnią podłogi. Na zewnątrz widoczne są wyłącznie kratki wentylacyjne, które dystrybuują gorące powietrze. Ogrzewanie kanałowe współpracuje z każdym typem podłogi i nie ma w tym względzie żadnych ograniczeń. Dodatkowo, kratki wylotowe można dopasować do stylistyki pomieszczenia, a nawet barwy nawierzchni podłogowej. W ofercie sprzedaży znajdziemy kratki z drewna i metalu. Wybór kolorów jest tu bardzo szeroki. Jeśli planujesz instalację ogrzewania podłogowego, przeczytaj także artykuł: Jakie panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej?

Kanałowy grzejnik w podłodze (zarówno z wentylatorem, jak i bez wentylatora) działa najefektywniej, gdy zostanie umieszczony w najchłodniejszym punkcie pomieszczenia. W domach i mieszkaniach owe punkty znajdują się w pobliżu drzwi zewnętrznych, drzwi tarasowych oraz okien. Grzejnik kanałowy jako grzejnik w podłodze z wentylatorem zainstalowany przy takiej lokalizacji tworzy kurtynę powietrzną, która niweluje efekt chłodu. Najefektywniejsze ogrzewanie kanałowe występuje wtedy, gdy długość grzejników przekracza długość przeszkleń w pomieszczeniu. W ofertach sprzedaży znajdziemy grzejniki kanałowe o długości od 100 do 350 cm i szerokości od 18 do 42 cm. Typowa wysokość grzejnika to 9 do 15 cm. Istnieje także możliwość zakupu grzejników na indywidualne zamówienie. Ich wymiary mogą być wtedy idealnie dopasowane do potrzeb naszego pomieszczenia. Niestety cena zakupu będzie wyższa.

Podstawowe wady i zalety ogrzewania kanałowego

Grzejniki kanałowe z wentylatorem znajdują się pod powierzchnią podłogi. Jedynym widocznym elementem instalacji są kratki wentylacyjne. Możemy je dobrać do stylistyki aranżacji i wyglądu każdej podłogi. Duża zaletą jest tutaj fakt, że grzejnik kanałowy, czyli grzejnik w podłodze może współpracować z każdym typem nawierzchni (również z podłogami drewnianymi). Ogrzewanie działa na zasadzie konwekcji, a efekt grzewczy jest odczuwalny natychmiast po uruchomieniu. Dzięki temu zyskujemy większy wpływ na regulacje temperatury w pomieszczeniu. Minusem wynikającym z tego rozwiązania, jeśli chodzi o grzejniki kanałowe, jest brak efektu ciepłej podłogi, typowego dla klasycznej podłogówki. Warto bowiem zaznaczyć, że typowe ogrzewanie podłogowe działa poprzez radiacje. Najpierw nagrzewa się nawierzchnia podłogowa, która następnie przekazuje ciepło do otoczenia. Efekt grzewczy jest w tym wypadku odczuwalny dopiero po pewnym czasie, co stanowi pewne utrudnienie w szybkim ogrzaniu pomieszczenia. Zobacz także, co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym wodnym - informacje znajdziesz w tym artykule.

Grzejnik kanałowy, podobnie jak zastosowanie ogrzewania podłogowego w domu powoduje, że zostaje on ukryty pod powierzchnią podłogi. Dzięki temu nie ogranicza przestrzeni tak jak wieszane na ścianie grzejniki dekoracyjne. Dobrze dobrane kratki ogrzewania nie rzucają się w oczy, a pomieszczenie nabiera bardziej eleganckiego wyglądu. Co więcej, ogrzewanie kanałowe, tak jak zastosowanie ogrzewania podłogowego, daje nam większe możliwości organizacji przestrzeni. Grzejnik w podłodze nie zajmuje zbyt dużej powierzchni użytkowej, dlatego świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o dowolnym metrażu. To nie jedyne zalety grzejników kanałowych.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Kolejny atut ogrzewania kanałowego to brak efektu zaparowanych szyb w domu, co może mieć miejsce, jeśli chodzi o klasyczne grzejniki dekoracyjne. Konwekcja grzejników sprawia, że szyby okien i drzwi tarasowych są stale zabezpieczone przed osiadaniem wilgoci. To w efekcie sprawia, że ich powierzchnia pozostaje stale przejrzysta nawet w pomieszczeniach kuchennych.

Grzejnik kanałowy może być też wyposażony w dodatkowy wentylator, który zwiększa efektywność pracy całego systemu. Dzięki temu ogrzewanie kanałowe może zostać wykorzystane jako jedyny sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Wytworzenie wydajnych kurtyn powietrznych sprawia, że jesteśmy w stanie zorganizować strefy o różnej temperaturze. Takiej możliwości nie mamy przy żadnej innej, popularnej metodzie ogrzewania pomieszczeń.

Grzejnik kanałowy w podłodze to świetne rozwiązanie, ale poza zaletami ma także wady. Jego rozłożenie należy przemyśleć na etapie budowania domu.
Grzejnik kanałowy w podłodze - rodzaje, cena, opinie, zalety, wady

Niestety ogrzewanie kanałowe ma także swoje wady. Kanałowy grzejnik w podłodze wymaga regularnego oczyszczania kratek, pod które dostaje się kurz i drobne zabrudzenia. Tego rodzaju problemy nie występują, gdy zdecydujemy się na tradycyjne ogrzewanie podłogowe lub na grzejniki dekoracyjne. Pewną niedogodnością okazują się także wyższe koszty eksploatacyjne, jeśli chodzi o kanałowe grzejniki. Grzejnik kanałowy zużywa więcej energii niż zwykła podłogówka, pompy ciepła i wodne ogrzewanie podłogowe. Większy będzie też koszt jego montażu. Cena ogrzewania kanałowego jest nadal dość duża. Co więcej, instalacja powinna być przewidziana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Grzejnik kanałowy może być też montowany w istniejących już budynkach, jednak wymaga to wielu przeróbek. Dodatkowo nie wszystkie pomieszczenia będą możliwe do zaadaptowania. Jeśli rozważasz wybór ogrzewania podłogowego, przeczytaj także artykuł: Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Dobieramy parametry grzejnika kanałowego

Dobór odpowiednich grzejników kanałowych, które stanowią alternatywę, jeśli chodzi o grzejniki dekoracyjne, zapewnia wysoki komfort użytkowania pomieszczenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele różniących się od siebie produktów. Poniżej podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

Obecność wentylatora – grzejnik kanałowy może posiadać wbudowany wentylator. Zaletą tego rozwiązania jest większa dynamika pracy i szybkość nagrzewania pomieszczeń, a także dość tanie ogrzewanie. Dzięki wentylatorowi możemy zamontować w pomieszczeniu grzejnik kanałowy o mniejszych rozmiarach. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni użytkowej. Wybierając grzejnik kanałowy z wentylatorem, warto zwrócić uwagę na poziom emitowanego hałasu. Sam grzejnik będzie działał bezgłośnie, jednak działanie wentylatora może być dobrze słyszalne. Dlatego warto porównać przynajmniej kilka modeli grzejników kanałowych i dobrać je do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Moc – powinna być dobrana adekwatnie do rozmiarów i warunków pomieszczenia. Na wybór mocy grzewczej będzie miała wpływ ilość przeszkleń oraz stopień zaizolowania ścian zewnętrznych. Wybierając moc, rozważmy też, czy ogrzewanie podłogowe będzie jedynym czy pomocniczym źródłem ciepła. Podczas doboru mocy grzewczej do pomieszczeń warto skorzystać z pomocy fachowców.

Wanna – system grzewczy zostaje osadzony w specjalnych wannach, stworzonych z malowanej proszkowo, ocynkowanej blachy. Warto dobrać je adekwatnie do grubości posadzki. Głębokość kanału wanny może wynosić 80 – 700 mm. Zazwyczaj im większa jest moc grzejnika, tym większa głębokość kanału. Pewnym ograniczeniem może okazać się grubość naszej podłogi. W mieszkaniach wykorzystuje się grzejniki kanałowe o mniejszej głębokości wanny. W domach jednorodzinnych wyposażonych w grubą podłogę nie mamy już tak istotnych ograniczeń.

Kratka (zwana także podestem) – jest jedynym widocznym elementem systemu grzewczego. Warto dobrać jej walory estetyczne do stylistyki podłogi i charakteru pomieszczenia. Kratki mogą być wykonane z drewna lub metalu. Podczas zakupu zwróćmy także uwagę na kierunek przetłoczeń. W ofertach takich producentów jak Purmo znajdziemy grzejniki kanałowe z przetłoczeniami w pionie oraz poziomie. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Niektóre kratki z przetłoczeniem w pionie mogą być zwijane. Dzięki temu ich demontaż będzie nieco łatwiejszy. Wybierając kratkę drewnianą zwróćmy też uwagę na jakość. Dobrej jakości kratka drewniana zostaje wykonana z zaimpregnowanego jesionu, dębu lub buku. W ofertach sprzedaży znajdziemy także kratki z litego drewna. Jednak trzeba je samodzielnie zabezpieczyć przed działaniem wilgoci.

Sterowanie – to kolejny ważny parametr, który decyduje o komforcie użytkowania ogrzewania kanałowego. Najprostszy kanałowy grzejnik w podłodze posiada ręczną regulację temperatury. Głowica termostatyczna jest w tym wypadku ukryta w kanale, co wiąże się z utrudnionym dostępem do sterownika. Dlatego lepszej jakości grzejniki kanałowe (np. firmy Purmo) zostają wyposażone w termostaty naścienne. Dzięki temu mamy możliwość wygodnej regulacji działania systemu grzewczego.

Bardziej zaawansowane systemy ogrzewania kanałowego bez wentylatorów posiadają sterowanie radiowe. Za jego pomocą możemy regulować pracę dowolnej liczby grzejników. Użytkownik ustala temperaturę na sterowniku, a pozostałe procesy zachodzą automatycznie. Termostat wysyła sygnał do urządzenia. Jeśli temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustalone parametry, następuje automatyczne odcięcie dopływu ciepłej wody do grzejnika.

Sterowanie grzejnikami wyposażonymi w wentylator wygląda nieco inaczej. Najprostsze modele działają z pełną mocą, aż do uzyskania ustalonej przez użytkownika temperatury. Po jej przekroczeniu następuje wyłączenie systemu grzewczego. Bardziej zaawansowany grzejnik kanałowy (np. firmy Purmo) zostaje już wyposażony w możliwość regulacji prędkości nawiewu. Sterownik nadaje się zazwyczaj do montażu na ścianie i pozwala na pełną kontrolę procesów grzewczych.

Wymiennik ciepła – jest podstawowym elementem grzewczym. W ofertach sprzedaży znajdziemy dwa typy tych elementów. Dużą popularnością cieszy się wymiennik ciepła wykonany z aluminium oraz miedzi. Zostaje zamontowany bezpośrednio w wannie ze stali i zapewnia dużą wydajność grzewczą. Drugim rozwiązaniem jest wymiennik ciepła wykonany z aluminiowych rurek i aluminiowych lameli. Niektóre, bardziej zaawansowane wymienniki posiadają możliwość ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń. Jednak cena ich zakupu może być dość duża.A może niskotemperaturowy grzejnik kanałowy?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Nic zatem dziwnego w tym, że producenci wprowadzili na rynek niskotemperaturowe grzejniki kanałowe, które mogą współpracować z systemami pomp. Niskotemperaturowe ogrzewanie kanałowe pracuje w temperaturach oscylujących pomiędzy 40, a 50 0C. Owe temperatury w zupełności wystarczą do ogrzewania budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Zasada działania grzejnika niskotemperaturowego jest taka sama, jak specyfika pracy zwykłych grzejników kanałowych. Jedyną istotną różnicą okazuje się zastosowanie odmiennych materiałów. Niższa temperatura pracy wiąże się z dążeniem do poprawienia wydajności grzejników. Dlatego ogrzewanie niskotemperaturowe zazwyczaj zostaje wyposażone w wentylatory. Wybierając konkretny model zwróćmy uwagę na głośność pracy urządzenia. Im mniejszy szum emitowany przez wiatrak, tym większy komfort użytkowania pomieszczeń. Zastosowanie cichego wentylatora będzie szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy pracownia. Przeczytaj także artykuł z niezbędnymi informacjami na temat tego, ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny