Zasada działania i moc grzejnika olejowego

Grzejnik olejowy to z reguły niewielkie, przenośne urządzenie na kółkach, które wymaga dostępu do zasilania elektrycznego. Jak sama nazwa wskazuje, nośnikiem energii cieplnej jest olej. Po podłączeniu do zasilania grzejnik zaczyna rozgrzewać czynnik grzewczy. Po kilkunastu minutach ogrzewanie przenośne zaczyna oddawać ciepło do pomieszczenia na zasadzie radiacji. Grzejniki olejowe wymagają dłuższego rozruchu niż konwekcyjne grzejniki elektryczne. Jednak rozgrzany olej oddaje ciepło jeszcze długo po odłączeniu od zasilania elektrycznego. Dobrej jakości urządzenia posiadają wbudowany termostat, który odcina zasilanie w momencie rozgrzania oleju lub uzyskania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu urządzenie nie wymaga stałego poboru energii elektrycznej i może być wygodnie użytkowane przez dłuższy czas. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także nasz artykuł: Który grzejnik elektryczny wybrać?

W ofertach sprzedaży znajdziemy grzejniki o mocy od 700 do 2500 W. Wysoka efektywność grzewcza sprawia, iż urządzenia o większej mocy można wykorzystać jako samodzielne źródło ogrzewania większych pomieszczeń. Mimo wszystko, grzejniki olejowe lepiej sprawdzają się jako ogrzewanie wspomagające tradycyjne kaloryfery i grzejniki aluminiowe.

Przyjmujemy, że do ogrzania 1m2 powierzchni średnio zaizolowanego budynku (przy temperaturze zewnętrznej – 20 stopni) potrzeba mocy ok. 100 W. Im większa powierzchnia do ogrzewania, tym większa powinna być moc urządzenia. Jednak taki przelicznik stosujemy wyłącznie w przypadku, gdy grzejnik olejowy będzie jedynym źródłem ogrzewania. Grzejniki wspomagające centralne ogrzewanie budynku mogą posiadać znacznie mniejszą moc. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup grzejnika z funkcją regulacji mocy. Większość dobrej jakości modeli posiada trzy stopnie regulacji. Grzejnik olejowy działa wtedy na 30, 60 lub 100 % mocy. Dzięki temu możemy użytkować urządzenie naprzemiennie w różnych pomieszczeniach i dowolnie regulować temperatury w pomieszczeniach. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, przeczytaj ten artykuł.

Grzejnik olejowy - możliwości zastosowania

Jak już wspomnieliśmy, grzejnik olejowy najlepiej sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Może być dobrym rozwiązaniem wspomagającym kaloryfery stalowe i grzejniki aluminiowe. Grzejnik olejowy pracuje bardzo cicho. Dzięki temu możemy wykorzystać go do dogrzewania sypialni czy salonów. Ogrzewanie olejowejest też chętnie wybierane do łazienek. Stanowi skuteczną metodę podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Jego mobilna budowa sprawia, iż można go dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Ogrzewanie przenośne może dodatkowo wspomagać ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu, grzejniki pokojowe, grzejnik łazienkowy, grzejnik płytowy czy inny grzejnik aluminiwy. Olej oddaje przyjemne ciepło i nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza. Nie wzbija w powietrze kurzu, dzięki czemu jest szczególnie polecany dla alergików. Niektóre modele posiadają wbudowany nawilżacz powietrza, który poprawia mikroklimat pomieszczenia.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Kilka słów o włączaniu zasilania grzejnika olejowego

Grzejniki olejowe zasila się prądem z sieci 230 V. Najtańsze produkty włączają się natychmiast po podłączeniu wtyczki do gniazdka. Niestety nie dysponują możliwością regulacji mocy, ani czujnikami temperatur. Dlatego wygodniejszym w użyciu rozwiązaniem jest ogrzewanie włączane specjalnym przyciskiem w obudowie. Wśród przydatnych funkcji dodatkowych znajduje się także timer i regulacja grzania. Bardziej zaawansowane grzejniki posiadają wyświetlacz LCD. Możemy na nim śledzić parametry pracy urządzenia i regulować je według własnych preferencji. Zaawansowane grzejniki z wyświetlaczem posiadają najlepsze opinie użytkowników. Jednak cena ich zakupu może być nieco wyższa.

Grzejniki żeberkowe czy gładkie?

W ofertach sprzedaży znajdziemy olejowe grzejniki z ożebrowaniem lub gładkie produkty w postaci paneli. Można ich użyć jako wspomagania dla grzejnika aluminiowego czy jeśli chodzi o małe grzejniki łazienkowe. Grzejnik żeberkowy przypomina w swojej budowie kaloryfery stalowe. W jego wnętrzu znajdują się grzałki elektryczne, które podgrzewają olej. Rozgrzany czynnik grzewczy oddaje ciepło przez ożebrowanie. Warto w tym miejscu podkreślić, że grzejniki żeberkowe posiadają większą powierzchnię grzewczą niż ich gładkie odpowiedniki. Dzięki temu ich efektywność jest nieco większa niż ma to miejsce w przypadku samych grzejników aluminiowych czy innych.

Panelowe grzejniki olejowe nie cieszą się tak dużą popularnością, jednak posiadają gamę zalet. Są lżejsze niż grzejniki żeberkowe i zajmują mniej miejsca. Ich budowa przypomina nieco grzejniki aluminiowe. Grzejniki aluminiowe kładają się z kilku połączonych ze sobą paneli. Co ciekawe, nadają się także do montażu na ścianie. Dzięki temu mogą wpasować się w aranżacje wnętrz i zajmą mniejszą przestrzeń. Grzejniki płaskie nie posiadają takiej wydajności jak produkty żebrowane. Przeczytaj także artykuł: Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?

Ile zapłacimy za grzejniki olejowe?

Grzejniki olejowe nie są drogie w zakupie. Najtańsze modele o mocy 750 W nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych. Mocniejsze produkty z dodatkowymi regulatorami, czujnikami i sterownikami będą kosztowały od 150 do 700 zł. Modele o większej mocy (tak jak Purmo grzejniki Yali Comfort) mogą kosztować powyżej 1000 zł.

Jaki grzejnik olejowy wybrać?

W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele godnych uwagi grzejników olejowych, dostępnych nie tylko jako grzejniki aluminiowe. Poniżej zaprezentujemy cztery przykładowe modele interesujących produktów.

Grzejnik olejowy Sencor SOH 3111BK – to wydajny model z ożebrowaniem i mocą 2000 W. Ogniwa grzewcze posiadają zaokrąglone krawędzie, co zwiększa bezpieczeństwo młodszych użytkowników. W modelu zastosowano także mechaniczny termostat, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz podświetlony włącznik. Cena modelu Sencor SOH 3111BK wynosi ok. 260 zł.

Purmo grzejniki panelowe Yali Comfort – to seria grzejników panelowych przystosowanych do montażu na ścianach. Purmo grzejniki z serii Yali Comfort posiadają system blokowania zawieszeń, możliwość sterowania grupą grzejników oraz możliwość sterowania mocą grzewczą. W ofercie sprzedaży znajdziemy Purmo grzejniki o mocy od 500 do 1500 W. Produkty z tej serii posiadają pozytywne opinie i są szczególnie polecane do dogrzewania aranżacji nowoczesnych. Cena zakupu to 860 – 1280 zł (w zależności od rozmiarów paneli i mocy grzewczej).

AEG Grzejnik olejowy 7 żeberkowy RA 5520 – to typowe ogrzewanie przenośne. Model o poręcznej budowie z kółkami ułatwiającymi transport. Posiada trzy stopnie mocy od 600 do 1500 W i może wydajne wspomagać główne ogrzewanie gazowe lub tradycyjne. Jego dużym atutem okazuje się przystępna cena zakupu oraz pozytywne opinie użytkowników. Za grzejnik AEG RA 5520 zapłacimy niespełna 200 zł.

PP 29 grzejnik panelowy 2000 W – mocny grzejnik przenośny, wyposażony w kółka. Posiada regulowany termostat i trzy stopnie regulacji mocy. W modelu zastosowano także lampki sygnalizujące pracę, dodatkowy uchwyt ułatwiający przenoszenie oraz zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem. Dużym atutem tego modelu jest także atrakcyjna cena zakupu, wynosząca ok. 180 zł.

O tym warto pamiętać przed zakupem?

Przed zakupem warto wybrać optymalną moc urządzenia. Jednak na tym nie kończy się możliwość naszego wyboru. Wygodne w użytkowaniu ogrzewanie przenośne powinno posiadać dwa lub cztery kółka. Jeśli planujemy regularne przestawianie urządzenia z miejsca na miejsce zadbajmy też o to, by posiadało dodatkowy uchwyt.

Niektóre modele zostają też wzbogacone o funkcjonalny schowek na kable. W przypadku regularnego przenoszenia grzejnika schowek okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Jeśli planujemy ustawienie grzejnika olejowego w łazience, zwróćmy uwagę na dane techniczne produktu. Ze względu na podwyższoną wilgotność nie wszystkie grzejniki nadają się do tego pomieszczenia. Dlatego w szczególnie wilgotnych wnętrzach warto montować tylko grzejniki dedykowane do łazienek. Informacja o możliwościach ustawienia grzejnika w łazience powinna znajdować się na opakowaniu produktu. Wszystko, co musisz wiedzieć o grzejnikach, zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny