Grzejniki - skuteczne ogrzewanie Twojego domu lub mieszkania

Wykonując instalację centralnego ogrzewania warto wziąć pod uwagę specyfikę grzejników. To właśnie grzejnik stanowi element, który przekazuje ciepło do pomieszczenia. Od efektywności jego działania zależy komfort cieplny mieszkańców.

Grzejniki pokojowe to najczęściej produkty osadzone na ścianach. Mogą posiadać zróżnicowany kształt i kolor. Ciekawym rozwiązaniem są grzejniki dekoracyjne, które spełniają podwójną funkcję. Grzejniki ozdobne podkreślają stylistykę pomieszczenia, a jednocześnie podnoszą temperaturę. Świetnie sprawdzają się jako grzejniki pokojowe, produkty do salonu czy gabinetu.

Planując instalację centralnego ogrzewania zwróćmy szczególną uwagę na łazienki. To właśnie w tym pomieszczeniu powinna panować najwyższa temperatura. Grzejniki łazienkowe muszą być wydajne i posiadać możliwość łatwej regulacji. W pomieszczeniach kąpielowych dobrze sprawdzą się zarówno grzejniki płytowe, grzejniki dekoracyjne jak i ogrzewanie podłogowe. Warto dodać, że grzejniki płytowe mogą posiadać dodatkowe uchwyty na ręczniki. Producenci (np. Purmo) tworzą coraz to ciekawsze modele, które sprawiają, że grzejniki płytowe mogą być dedykowane do konkretnego pomieszczenia.

Ciekawym rozwiązaniem są także grzejniki łazienkowe i grzejniki pokojowe zasilane prądem. Elektryczny grzejnik może pracować samodzielnie i służyć do dogrzewania pomieszczeń. Większość modeli zapewnia płynną, bezawaryjną pracę, która łączy się z dużą wydajnością. Jedyny minus, którym charakteryzuje się elektryczny grzejnik to wysoki koszt użytkowania. Przez to tego rodzaju produkty rzadko znajdują zastosowanie jako jedyne źródło grzewcze.

Istnieje wiele firm, które produkują grzejniki dekoracyjne, grzejniki płytowe czy grzejniki łazienkowe. Do bardziej znanych należy firma Rettig Heating (Purmo), Ferro, Alplast, Brugman, Kermi oraz de`Longhi.

Jeśli interesują Cię instalacje centralnego ogrzewania, to znaczy, że ten dział jest właśnie dla Ciebie. Sprawdzisz jak wybrać grzejniki ozdobne, jak dobrać grzejniki do pomieszczenia i ile kosztuje instalacja C.O. Na dole strony znajdziesz pełną listę powiązanych tematów. Zapraszamy!

Grzejniki pokojowe lub też kaloryfery pokojowe to jedne z najważniejszych elementów układu centralnego ogrzewania. W szerszej definicji są to wymienniki ciepła typu woda-powietrze lub para-powietrze. Owe urządzenia dzieli się ze względu na materiał, z jakiego powstają i metodę zasilania. Opowiadamy, więc jakie kaloryfery pokojowe cieszą się największą popularnością. Wymieniamy uznanych producentów i oczywiście ceny grzejników.

Grzejniki pokojowe i inne wersje – grzejniki łazienkowe

Kaloryfery dzieli się też ze względu na zastosowanie w danym pomieszczeniu. Pierwszą grupę stanowią grzejniki pokojowe. Takie miejsca jak salony, pokoje dziecięce czy przedpokoje często mają spore rozmiary. Wykazują, więc duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Dlatego też grzejniki pokojowe odznaczają się wydajnością. Osiągają też dość spore rozmiary. Na rynku najczęściej natrafiamy na kaloryfery pokojowe składające się z dwóch kolektorów i licznych profili pionowych. Ich gęste rozstawienie gwarantuje wysoką wydajność. Popularnością na rodzimym rynku cieszą się między innymi grzejniki Purmo, Terma i Instal Projekt.

Kolejna grupa to grzejniki łazienkowe. W większości powstają z wysokojakościowej stali. Pokrywa się je lakierem lub specjalną powłoką ochronną. Grzejniki łazienkowe, nie muszą być tak wydajne jak wersje pokojowe. Wpływ na to ma wielkość pomieszczenia, zazwyczaj mniejsza od pokoju. Opisywane produkty można z łatwością rozpoznać. Grzejniki łazienkowe mają zazwyczaj konstrukcję drabinkową. Składają się z dwóch pionowych kolektorów połączonych poziomymi profilami. Ciekawą propozycją dla klientów są łazienkowe grzejniki Terma.

W ofertach wielu producentów odnajdziemy grzejniki dekoracyjne. W przeciwieństwie do poprzedników, można korzystać z nich w każdym pomieszczeniu. W ich przypadku najważniejszą cechą nie jest wydajność. Grzejniki dekoracyjne mają ładnie komponować się z pomieszczeniem. Nie oznacza to jednak, że nie spełniają swojego podstawowego zadania. Radzą sobie z nim doskonale. Grzejniki dekoracyjne są dostępne w wielu wzorach i kolorach. W sklepach warto zwracać uwagę na grzejniki dekoracyjne Instal Projekt.

Kaloryfery pokojowe – podział ze względu na zastosowany materiał

Na początek grzejniki żeliwne, czyli urządzenia znane od lat. Do dziś nie zostały wyparte przez żelazo i aluminium. Grzejniki żeliwne nadal są produkowane i kupowane. Są bardzo odporne na uszkodzenia i korozję. Mają też dużą pojemność wodną i cieplną. Powoli się nagrzewają, lecz długo oddają ciepło. Współczesne grzejniki żeliwne dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Dobrze współpracują zarówno z klasycznymi jak i nowoczesnymi źródłami ciepła. Jako wady można podać to, że grzejniki żeliwne są zazwyczaj ciężkie i trudne w czyszczeniu z uwagi na chropowatość.

Miejsce na naszej liście zajmują też grzejniki stalowe. Dostępne są w różnych wzorach i kilku kolorach. Mogą to być wersje przybierające wygląd klasycznych kaloryferów żebrowych. Jednakże najpopularniejsze są płytowe grzejniki stalowe. Powstają z arkuszy blachy stalowej kształtowanej na dwa sposoby. Może być ona płaska lub perforowana. Perforowane grzejniki stalowe mają widoczne, wytłoczone kanały ułatwiające przepływ wody. Do nich mocuje się również elementy konwekcyjne. Grzejniki stalowe mają małą pojemność wody, przez co szybko się nagrzewają. Dają nam też pełną kontrolę nad temperaturą.

Pod kątem materiałów pozostały nam grzejniki aluminiowe. Ich podstawową zaletą jest niska waga. Wykazują też doskonałe przewodnictwo cieplne. Grzejniki aluminiowe są niezwykle odporne na korozję. Niestety nie radzą sobie z uszkodzeniami tak dobrze jak wersje stalowe. Teraz czas na najważniejszą zaletę. Otóż grzejniki aluminiowe dają świetną kontrolę nad temperaturą panującą w pomieszczeniu. Nie są jednak zalecane w instalacjach wykonanych z miedzi. Grzejniki aluminiowe są też droższe od wersji stalowych i żeliwnych.

Grzejniki panelowe i grzejniki konwektorowe – ceny grzejników

Grzejniki panelowe zwane też płytowymi to obecnie najpopularniejsze odmiany kaloryferów. Najczęściej powstają ze stali, choć producentom nieobce jest też aluminium. Obie wersje odznaczają się estetycznym wyglądem i łatwym sterowaniem. Grzejniki panelowe sprawdzą się w salonach, pokojach i przedpokojach. Mogą składać się z jednej, dwóch lub trzech blach ustawionych w rzędach. Warto też dodać, że grzejniki płytowe dostępne są w atrakcyjnych cenach. Najtańsze grzejniki c.o. tego typu dostaniemy za niewiele ponad 200 zł.

Na naszej liście znajdują się też grzejniki konwektorowe. Zasada ich działania opiera się na grawitacyjnym ruchu powietrza. Ruch ten powstaje w wyniku różnicy temperatur. Grzejniki konwektorowe mają ciekawą konstrukcję. Składają się na nie miedziane bądź aluminiowe rury oraz aluminiowa blach. Wszystko to schowane jest w nienagrzewającej się obudowie. Grzejniki konwektorowe odznaczają się niewielką masą, kompaktowymi wymiarami i ogromną szybkością nagrzewania się. Ceny grzejników tego typu zaczynają się w granicach 200 zł.

Jedną z nietypowych propozycji są elektryczne grzejniki olejowe. Czynnikiem grzewczym jest w nich oczywiście podgrzewany olej. Produkty tego typu najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Na rynku dostępne są energooszczędne grzejniki olejowe. Ceny utrzymują się w granicach 150-600 zł. Na koniec pozostawiliśmy grzejniki gazowe. Przybierają one formę nagrzewnic i stosuje się je w garażach, warsztatach czy pracowniach. Grzejniki gazowe dobrej jakości kosztują około 300-400 zł.

Najtańsze grzejniki c.o. dostępne w sklepach

Ceny grzejników zależą od ich budowy, rodzaju zasilania i wreszcie rozmiaru. Warto też wiedzieć, że najtańsze grzejniki c.o. nie zawsze gwarantują wysoką jakość. W poniższej tabelce podajemy koszty zakupu kilku wybranych produktów.

Stosunkowo tanie grzejniki c.o.

Grzejniki Purmo Compact C22

Grzejniki Purmo Ventil Compact CV22

Grzejniki łazienkowe Purmo Santorini C

Cena

270 zł/szt.

Około 350 zł/szt.

W granicach 460-550 zł/szt.

Grzejniki Terma Kaszub

Grzejniki Terma Bone One

Grzejniki Terma Axel One

Cena

Około 500 zł/szt.

Około 550 zł/szt.

Około 680 zł/szt.

Grzejniki łazienkowe Instal Projekt Bolero

Grzejniki Instal Projekt Retto

Grzejniki Instal Projekt

Cena

Około 200-230 zł/szt.

Około 450-500 zł/szt.

Około 250 zł/szt.