Grzejnik gazowy - jaki wybrać

Kiedy warto zakupić ogrzewacz gazowy

Promienniki gazowe spełnią swoje zadanie wszędzie tam, gdzie nie ma centralnego ogrzewania lub nie można włączyć ogrzewania elektrycznego. Ponadto w czasie surowych zim ogrzewacz gazowy może niewielkim kosztem dogrzać pomieszczenie. Przenośny piecyk można również wykorzystać w garażu czy też na strychu i we wszystkich niedogrzanych pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy cały czas. Słoneczko do butli gazowej to również idealne rozwiązanie na wyjazd czy do domku na działkę.

Promienniki gazowe zdobywają świetnie opinie jako łatwy i tani sposób na dogrzanie pomieszczenia. Ogrzewają pomieszczenie znacznie szybciej niż centralne ogrzewanie. Zachęcają również niskie ceny, gdyż najtańszy piecyk gazowy na butlę można kupić już od 60 zł. Ich moc grzewcza nie jest wielka, jednak 10-kilogramowa butla jest w stanie ogrzewać pomieszczenie przez 35 godzin. Dlatego też ogrzewacz gazowy to niedroga alternatywa dla ogrzewania elektrycznego.

Czym różni się promiennik i piecyk gazowy?

Nazwy te często stosowane są zamiennie. Inna, popularna nazwa to słoneczko do butli gazowej. Generalnie jednak promienniki gazowe są przenośne i zasilane z butli gazowej. Są one podłączone przewodem do butli gazowej, zaś źródłem ciepła jest promiennik typu słoneczko lub panel. Promienniki gazowe nie przesuszają powietrza. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o grzejnikach.

Piecyki gazowe mogą być zasilane z butli lub stacjonarnie. Działają przez nadmuch lub promieniowanie. Piecyki nadmuchowe mocno przesuszają powietrze i mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.

Grzejnik gazowy przenośny - rodzaje

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje piecyków gazowych:

 • promienniki gazowe na podbłękit są szczególnie przydatne na zewnątrz. Tego rodzaju słoneczko do butli gazowej posiada palnik ze stali nierdzewnej. Zaczyna grzać od razu po włączeniu i oddaje lekkie, przyjemne ciepło w postaci promieniowania lub konwekcji.
 • promienniki gazowe na podczerwień posiada palnik ceramiczny, który oddaje ciepło jeszcze jakiś czas po zgaszeniu piecyka. Idealnie sprawdza się w wnętrzach, gdzie oddaje przyjemne, łagodne ciepło w postaci promieniowania lub konwekcji. Promienniki gazowe tego rodzaju posiadają wiele bardzo małych płomyków gazu, dlatego też uznawane są za dużo bezpieczniejsze.
 • promienniki gazowe z katalizatorem stanowią rozwiązanie najbezpieczniejsze, gdyż piecyk rozpoczyna grzanie bez iskry zapłonowej. Elementem grzewczym jest tu płytka z włókien ceramicznych, która może palić się bardzo długo. Osiąga niższą temperaturę, lecz oddaje ciepło równomiernie. Jest to najlepszy wybór do wnętrza, gdyż urządzenie może pracować wiele godzin i nie wydziela zapachu gazu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzejnikach panelowych?

Grzejnik gazowy - bezpieczeństwo

Kupując grzejnik gazowy, warto zaopatrzyć go w dodatkowe wyposażenie podnoszące bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, jak:

 • system odcinający dopływu gazu,
 • czujnik CO2,
 • termostat,
 • regulator mocy
 • zapalnik piezoelektryczny.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, warto wybierać przenośny ogrzewacz gazowy tylko od sprawdzonego producenta, który posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. Pojawiają się opinie i obawy, że piecyk gazowy stanowi pewne zagrożenie. Jednak nowoczesne grzejniki posiadają szereg zabezpieczeń, które sprawiają, że jest to bezpieczny sposób ogrzewania. Paliwo nie jest groźne, chociaż nie powinno się go wdychać przez długi czas. Promienniki gazowe nie wybuchają i nie stwarzają niebezpieczeństwa pożaru. Jedyne niebezpieczeństwo to możliwość poparzenia się przy dotknięciu, choć teoretycznie obudowa nie powinna się nadmiernie nagrzewać.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przenośny piecyk gazowy na butlę?

Aby przenośny grzejnik gazowy spełnił nasze oczekiwania musimy szczególnie zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • moc grzewcza, od której zależy wielkość ogrzanego pomieszczenia. Maksymalna moc grzewcza wynosi zazwyczaj około 4 kW, zaś minimalna – nieco ponad 1 kW.
 • regulacja mocy,
 • waga urządzenia ma znaczenie, jeśli zamierzamy używać piecyk jako przenośny, warto również, aby był zaopatrzony w kółka,
 • zużycie i rodzaj gazu, które wskazuje na ile ekonomiczne będzie ogrzewanie gazem. Do wyboru mamy propan lub propan-butan. Pierwszy z nich jest bardziej wydajny, nie ma nieprzyjemnego zapachu, lecz jego ceny są wyższe.

Ceny urządzeń są bardzo różne. Tańsze modele można kupić już od około 300 zł, zaś droższe sięgają 1000 zł. Dla przykładu ceny piecyków przenośnych w Leroy Merlin wahają się od 138 do 499 zł. Sprawdź także ten artykuł o grzejnikach dekoracyjnych.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Przenośny piecyk gazowy na butlę - najciekawsze modele

Wśród rankingów piecyków gazowych na uwagę zasługują takie marki jak Stanley, Duraterm czy Ravanson. W rankingach najlepsze opinie zdobywa ogrzewacz gazowy Master 440 CR, który świetnie sprawdza się do ogrzewania domów, garaży, piwnic czy też magazynów. Grzejnik ten cechuje się estetyczną obudową, posiada wygodne kółka do przesuwania. Jego zalety to duża wydajność, łatwość obsługi, bezpieczeństwo i przystępna cena. Wadą urządzenia są gromadzące się spaliny, dlatego też można go stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Ogrzewacz gazowy Volteno VO0286 zasłużył sobie na świetnie opinie użytkowników z uwagi na dobrą jakość i niskie ceny. Ogrzewacz ten nadaje się szczególnie do ogrzewania pomieszczeń, gdzie ludzie mniej przebywają. Jest to urządzenie wysokowydajne i bezpieczne. Jego wadą jest konieczność dobrej wentylacji, gdyż emituje spaliny.

Świetne opinie zbiera Feretti Ogrzewacz gazowy BLUE BELLE 4,2KW dostępny w Obi. Użytkownicy uważają go za cichy, ekonomiczny i bezpieczny. Bez problemu ogrzewa pomieszczenie 45 m 2. Zdarzają się jednak opinie, że śmierdzi spalinami.

Dobre opinie zyskuje Piec gazowy BLUE BELLE TMC dostępny w Leroy Merlin. Zdaniem użytkowników szybko się nagrzewa, nie psuje i dobrze ogrzewa pomieszczenie. Zdarzają się jednak skargi na zapach spalin. A może zainteresuje cię także ten artykuł o instalowaniu grzejników?Ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Biorąc pod uwagę piecyki gazowe warto wspomnieć o ogrzewaczach wody na gaz, które nadal używane są na przykład w starym budownictwie. Ogrzewacze wody starszego typu z otwartą komorą spalania niosły za sobą ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego też producenci przygotowali nowoczesne ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania, które są znacznie bezpieczniejsze.

Piecyki gazowe z zamkniętą komorą spalania mają komorę spalania oddzieloną od pomieszczenia, dzięki czemu nie zachodzi niebezpieczeństwo przedostawania się tlenku węgla.

Grzejniki gazowe, wbrew obawom, stanowią bezpieczną i korzystną cenowo alternatywę dodatkowego ogrzewania pomieszczeń, gdzie nie ma innego ogrzewania lub jest niewystarczające.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny