Grzejniki łazienkowe drabinkowe - gdzie można zamontować i co trzeba wiedzieć?

Nowoczesne łazienki to pomieszczenia o coraz większych walorach dekoracyjnych. Do wyposażenia tego wnętrza potrzebujemy armatury i mebli. Całość kompozycji zamykają eleganckie grzejniki drabinkowe, pozwalające na ogrzanie pomieszczenia. Poniżej podpowiemy, jak wybrać grzejniki łazienkowe, gdzie można je zamontować oraz jak dobrać moc grzewczą.

Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Wnętrze łazienki z grzejnikiem drabinkowym

Jakie grzejniki drabinkowe do łazienki?

Wybór grzejnika dedykowanego do łazienki nie ogranicza się wyłącznie do dobrania odpowiednich rozmiarów, mocy i kształtu. Bardzo ważnym parametrem, jeśli chodzi o grzejnik łazienkowy, będzie także specyfika przekazywanego ciepła. W ofertach sprzedaży znajdziemy grzejniki łazienkowe drabinkowe:

Wodne – pracują tak samo, jak zwykłe grzejniki aluminiowe, które umieszczamy pod oknami. Wydajnie ogrzewają pomieszczenie, a dzięki temu mogą być jedynym źródłem ogrzewania. Musimy jednak pamiętać, że wodne grzejniki drabinkowe i standardowe kaloryfery łazienkowe oddają ciepło jedynie po rozgrzaniu kotła. Zatem nie będziemy mieli możliwości szybkiego dogrzania pomieszczenia po zakończeniu sezonu.

Wodno-elektryczne – to grzejniki łazienkowe, które podłączamy do centralnego ogrzewania. Tego rodzaju kaloryfery łazienkowe posiadają dodatkową grzałkę elektryczną, która zwiększa temperaturę czynnika grzewczego. Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne. Łazienkowe grzejniki z grzałką elektryczną możemy użytkować o każdej porze roku. Dogrzanie pomieszczenia nie wiąże się z koniecznością uruchamiania całej instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli planujesz remont łazienki, ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych pozwoli ci na oszacowanie niezbędnego budżetu na ten cel.

Elektryczne – to grzejniki łazienkowe w formie suszarki. Tego rodzaju grzejniki łazienkowe drabinkowe zazwyczaj nie posiadają dużej mocy grzewczej. Dlatego nie nadają się jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczenia (co byłoby też mało opłacalne ze względów finansowych). Mimo wszystko elektryczne grzejniki łazienkowe posiadają kilka podstawowych zalet. Pierwszą jest możliwość suszenia ręczników i mokrej garderoby. Druga, często doceniana zaleta to łatwość montażu. Elektryczne grzejniki ozdobne nie wymagają przyłączenia do instalacji C.O. Dzięki temu możemy je montować w wykończonym już pomieszczeniu, bez konieczności wykonywania kosztownego remontu. Dużym atutem jest także możliwość montażu na dowolnej ścianie. Lokalizacja grzejnika może być dowolna, ogranicza ją jedynie dostęp do zasilania elektrycznego. Przeczytaj także nasz artykuł: Który grzejnik elektryczny wybrać?

Wybieramy sposób podłączenia grzejnika łazienkowego

Grzejniki łazienkowe (także jako grzejniki aluminiowe) mogą być połączone z instalacją centralnego ogrzewania na dwa popularne sposoby. Każdy typ montażu niesie ze sobą odmienne walory dekoracyjne i możliwości zastosowania.

Połączenie boczne - czyli takie samo, jakie posiadają zwykłe grzejniki aluminiowe. Połączenie boczne jest zazwyczaj stosowane podczas remontu łazienki. Dzięki niemu możemy łatwo wymienić stare kaloryfery łazienkowe na grzejniki drabinkowe. Nie wymaga to większej ingerencji w rury centralnego ogrzewania.

Połączenie dolne – najczęściej stosowane w nowych budynkach. Grzejniki ozdobne z połączeniem dolnym mogą tworzyć ciekawy efekt dekoracyjny. Wybierając takie rozwiązanie zwróćmy uwagę na stronę zasilania. Zwykle nie ma to znaczenia, jednak w ofercie sprzedaży znajdują się także grzejniki dekoracyjne z dodatkową rurką w środku kolektora pionowego. Rura doprowadzająca rozgrzany czynnik grzewczy musi zostać połączona do owego kolektora, co zwiększy równomierny rozkład temperatur w grzejniku.

Gdzie można zamontować grzejniki drabinkowe?

Starszego typu grzejniki aluminiowe i żeliwne kaloryfery łazienkowe były montowane bezpośrednio pod oknem. Jest to najchłodniejsza strefa każdego pomieszczenia. Montaż w takiej lokalizacji zapewniał użytkownikom największy komfort grzewczy. Nowoczesne grzejniki łazienkowe drabinkowe z reguły nie są przystosowane do montażu pod oknem. Mimo wszystko zaleca się wykonanie montażu w pobliżu najchłodniejszej strefy pomieszczenia. W przypadku łazienek pozbawionych okien taką strefą będą drzwi wejściowe. Wybór grzejników łazienkowych sprowadza się zwykle do tego, czy wybrać aluminiowe grzejniki czy grzejniki stalowe. Wybór grzejników aluminiowych, często z podłączeniem dolnym, jest powszechniejszy. Grzejnik aluminiowy w łazience jest bardzo praktyczny.

Wybierając lokalizację na grzejniki dekoracyjne i drabinkowe czy też grzejniki aluminiowe, musimy wziąć także pod uwagę walory wizualne pomieszczenia. Grzejniki drabinkowe (np. grzejniki Purmo czy Instal Projekt) montujemy wtedy na widocznej ścianie. Unikajmy natomiast lokalizacji w pobliżu kratek wentylacyjnych. Taka lokalizacja sprawi, że ogrzewane powietrze szybko uleci do kratki, a zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia ulegnie podwyższeniu.

Montując grzejniki łazienkowe drabinkowe, warto zapoznać się z wytycznymi przedstawionymi przez producenta. Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności. W pobliżu wanny, prysznica czy umywalki występuje dodatkowe ryzyko zachlapania metalu. Zwróćmy na to szczególną uwagę w przypadku, gdy zdecydujemy się na elektryczne lub wodno-elektryczne grzejniki łazienkowe. Producent (np. jeśli chodzi o grzejniki Purmo czy Instal Projekt) z pewnością poda minimalny odstęp od białego montażu. Ogólnie przyjmuje się, że łazienkowe grzejniki powinny znajdować się w odległości minimum 50-60 cm od wanny, kabiny prysznicowej bądź umywalki. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, po lekturze tego artykułu będziesz wiedział, jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy czy inny lub kaloryfer.

Polecane grzejniki w najlepszych cenach

Ostatnia istotna zasada lokalizacyjna dotyczy przestrzeni potrzebnej do pracy urządzenia. Wszystkie grzejniki ozdobne, grzejniki aluminiowe i starszego typu kaloryfery łazienkowe wymagają wolnej przestrzeni do pracy. Musimy tu zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy podłogami i sufitami, które ułatwią cyrkulację powietrza. Grzejniki drabinkowe mogą zostać zamontowane bezpośrednio przy podłodze. Jednak wydajniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie przynajmniej 10 – 15 cm szczeliny pomiędzy podłogą, a grzejnikiem. Dzięki temu zapewnimy równomierne rozprzestrzenianie się ciepła po pomieszczeniu. Montując grzejniki łazienkowe drabinkowe warto też pamiętać, że ciepłe powietrze wędruje do góry. Dlatego nie poleca się lokowania grzejnika przy sufitach lub na wysokich partiach ścian. Jeśli zdecydujemy się na wysokie położenie zadbajmy o to, by grzejniki dekoracyjne (np. grzejniki Purmo czy Instal Projekt) posiadały ok. 15 % większą moc. Dzięki temu zapewnimy większy komfort grzewczy w pomieszczeniu.

Grzejniki drabinkowe a moc grzewcza

Wybraliśmy już grzejniki łazienkowe i określiliśmy ich optymalną lokalizację. Kluczem do dokonania właściwego zakupu jest jeszcze dobór odpowiedniej mocy grzewczej. W ofertach sprzedaży znajdziemy łazienkowe grzejniki wodne o mocy do 8000 W. Moc grzejników (np. grzejniki Purmo czy Instal Projekt) elektrycznych waha się pomiędzy 25, a 210 W. Podczas doboru mocy nie sugerujmy się wyłącznie rozmiarem urządzenia. Drabinkowe grzejniki ozdobne powinny zapewnić w ogrzewanym pomieszczeniu temperaturę 24 = 25 0C. Aby uzyskać taki wynik moc musi wynosić ok. 100 do 130 W na każdy 1 m2 powierzchni podłogi. Przykładowa moc grzejnika do łazienki o powierzchni 8 m2 będzie zatem wynosiła 800 – 1040 W. W przypadku słabo zaizolowanych budynków przelicznik powinien być nieco wyższy. Jeśli chcemy, aby nasze grzejniki łazienkowe drabinkowe czy też grzejniki płytowe służyły też do suszenia ręczników, wybierzmy modele o mocy większej o 10 do 20 %.

Powyższe przeliczniki stosuje się do łazienek o niewielkich rozmiarach. W ich wypadku grzejnik drabinkowy może być jedynym źródłem ogrzewania. Sytuacja zmienia się w przypadku łazienek o większym metrażu. Duże pomieszczenia w narożu budynku i z przestronnym oknem posiadają znacznie większe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Co prawda moglibyśmy je w całości ogrzać grzejnikami drabinkowymi, jednak wymagałoby to wygospodarowania dużej powierzchni. Większa ilość grzejników drabinkowych na ścianach nie będzie wyglądała zbyt efektownie. Dlatego w większych łazienkach grzejnik drabinkowy pełni jedynie funkcję pomocniczą. Dla zachowania optymalnego komfortu grzewczego głównym źródłem zasilania może być w tym przypadku ogrzewanie podłogowe - z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co trzeba o nim wiedzieć.

Grzejnik drabinkowy a ogrzewanie podłogowe

Duże, nowoczesne łazienki posiadają większe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Dlatego coraz częściej wykonujemy w nich ogrzewanie podłogowe, wspomagane grzejnikiem drabinkowym. Połączenie tych dwóch źródeł ciepła zwiększa funkcjonalność pomieszczenia. Podłogówka sprawi, że płytki będą suche i przyjemne w kontakcie z gołymi stopami. Z kolei grzejnik drabinkowy umożliwi szybkie zwiększenie temperatury bądź wysuszenie ręczników. Decydując się na dwa źródła ogrzewania warto pamiętać o systemie sterowania. Optymalnym rozwiązaniem będzie montaż zaworów mieszających. Dzięki temu zyskamy możliwość sterowania wydajnością ogrzewania podłogowego i wydajnością grzejnika drabinkowego za pomocą głowicy termostatycznej. W razie potrzeby będziemy mogli zwiększyć moc grzejnika bez zwiększenia mocy ogrzewania podłogowego.

Przed zakupem grzejników warto zwrócić uwagę na producenta. W Polsce dużą popularnością cieszą się akcesoria i grzejniki Purmo, Instal Projekt, Ferro oraz Indivi. Markowe grzejniki dekoracyjne oraz grzejniki drabinkowe przeważnie posiadają 2-5-letni okres gwarancyjny. Są to produkty o dobrej jakości wykonania oraz o dużej żywotności. W ofertach sprzedaży pojawiają się także tanie grzejniki z roczną gwarancją. Jednak ich jakość jest zazwyczaj znacznie gorsza.

Wybraliśmy najciekawsze na narzędzia - sprawdź je!

Ocena: 4,5/5 (głosów 8)
, aktualizacja 12 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (1)
  • 30 sierpnia 2017 11:08 - MarioP napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Właśnie fajne jest połączenie grzejnika i ogrzewania podłogowego. Niedawno robiłem łazienkę na rzeczach z wodtechu i problem z wiecznie zimna łazienką, tylko od grzejnika, znikł.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Grzejniki stalowe – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady
Grzejniki stalowe – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady
Grzejniki konwektorowe - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
Grzejniki konwektorowe - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
Grzejniki w Castoramie - przegląd oferty, promocje, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki w Castoramie - przegląd oferty, promocje, ceny, opinie, porady zakupowe
Zabudowy grzejników - rodzaje, przegląd ofert, ceny, opinie
Zabudowy grzejników - rodzaje, przegląd ofert, ceny, opinie
Grzejniki konwekcyjne - zasada działania, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki konwekcyjne - zasada działania, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki Purmo - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki Purmo - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje kaloryferów, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje kaloryferów, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Terma - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki Terma - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady
Maskownica grzejnika – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Maskownica grzejnika – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Grzejniki żeliwne – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Grzejniki żeliwne – rodzaje, ceny, opinie, polecani producenci
Grzejniki pionowe – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Grzejniki pionowe – rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady
Grzejniki Buderus – przegląd oferty, opinie, ceny, porównania
Grzejniki Buderus – przegląd oferty, opinie, ceny, porównania
Grzejniki w OBI – przegląd oferty, rodzaje grzejników, ceny, opinie, porady
Grzejniki w OBI – przegląd oferty, rodzaje grzejników, ceny, opinie, porady
Grzejniki Cosmo (Cosmonova) - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki Cosmo (Cosmonova) - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki Perfekt - przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Perfekt - przegląd oferty, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Diamond - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki Diamond - przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Grzejniki aluminiowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Grzejniki aluminiowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci
Ceny kaloryferów różnych typów - sprawdzamy cenniki sklepów
Ceny kaloryferów różnych typów - sprawdzamy cenniki sklepów
Grzejniki ozdobne - rodzaje, ceny, opinie, wybrane modele
Grzejniki ozdobne - rodzaje, ceny, opinie, wybrane modele
Grzejniki Instal Projekt - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki Instal Projekt - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki w Leroy Merlin - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki w Leroy Merlin - przegląd oferty, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki gazowe - rodzaje, ceny, opinie, popularne modele
Grzejniki gazowe - rodzaje, ceny, opinie, popularne modele
Regulatory pokojowe – który wybrać do sterowania temperaturą? Sprawdzamy!
Regulatory pokojowe – który wybrać do sterowania temperaturą? Sprawdzamy!
Zasada działania termostatu grzejnikowego - zobacz, jak działa głowica termostatyczna
Zasada działania termostatu grzejnikowego - zobacz, jak działa głowica termostatyczna
Czy grzejniki dekoracyjne mogą być jednocześnie funkcjonalne?
Czy grzejniki dekoracyjne mogą być jednocześnie funkcjonalne?
Ekran zagrzejnikowy - opinie, montaż, czy w ogóle warto go montować?
Ekran zagrzejnikowy - opinie, montaż, czy w ogóle warto go montować?
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Jakimi parametrami się kierować podczas wyboru drabiny aluminiowej?
Energooszczędne grzejniki elektryczne - ceny, koszty eksploatacji, opinie
Energooszczędne grzejniki elektryczne - ceny, koszty eksploatacji, opinie
Grzejnik olejowy - zastosowanie, efektywność, cena
Grzejnik olejowy - zastosowanie, efektywność, cena
Grzejnik kanałowy w podłodze - rodzaje, cena, opinie, zalety, wady
Grzejnik kanałowy w podłodze - rodzaje, cena, opinie, zalety, wady
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje, producenci, wybrane modele do łazienki czy salonu
Grzejniki dekoracyjne - rodzaje, producenci, wybrane modele do łazienki czy salonu
Instalowanie grzejników: poznaj najczęściej popełniane błędy!
Instalowanie grzejników: poznaj najczęściej popełniane błędy!
Sposoby na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w łazience
Sposoby na uzyskanie dodatkowej przestrzeni w łazience
Grzejniki panelowe - rodzaje, ceny, opinie, porady
Grzejniki panelowe - rodzaje, ceny, opinie, porady
Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?
Jakie grzejniki sprawdzą się w łazience?
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Dobieramy moc grzejnika do pomieszczenia
Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia? Dobieramy moc grzejnika do pomieszczenia
Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij