Kaloryfery stalowe – źródło ciepła i ozdoba mieszkania

Jak dokonać najlepszego wyboru grzejnika?

Bardzo wygodne i ostatnio modne ogrzewanie podłogowe nie wszędzie jest możliwe do zainstalowania. Korzystna z różnych względów niska temperatura wody w instalacji podłogowej nie zapewnia jednak ogrzania pomieszczeń w krótkim czasie po dłuższej nieobecności domowników. Jak się wydaje ani grzejniki stalowe, ani grzejniki aluminiowe nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Przeznaczeniem każdego grzejnika jest jak najbardziej sprawne oddawanie ciepła, a to oznacza, że w okresie grzewczym nie może on być osłonięty grubą zasłoną albo meblem. Taka naturalna ekspozycja wymusza niejako wybór modelu, który będzie pasował do ogólnego wystroju mieszkania. Na szczęście, wybrać można zarówno ozdobne grzejniki w rozmaitych formach, jak i specjalne grzejniki łazienkowe drabinkowe i rurowe, a także płaskie grzejniki jednopanelowe.

Grzejniki będące integralną częścią systemu centralnego ogrzewania domu można podzielić, wybierając różne kryteria, na przykład ze względu na:

  • materiał – stal, aluminium, żeliwo;
  • podłączenie – z podłączeniem bocznym, z podłączeniem dolnym, krzyżowym;
  • oddawanie ciepła – grzejniki panelowe (płytowe, dwupłytowe), konwektorowe, członowe;
  • montaż – poziome, pionowe, stojące, ścienne, kanałowe;
  • wygląd – tradycyjne, ozdobne, narożne, kanałowe.

Czas niepodzielnego panowania grzejników złożonych z żeliwnych żeberek minął bezpowrotnie. Mimo to, wybierając spośród różnych modeli, trzeba się kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale brać przede wszystkim pod uwagę rodzaj kotła grzewczego i rur tworzących instalację. Nie bez znaczenia pozostaje też odpowiednia moc grzejnika, która wynosi średnio od ok. 40 W/m2 (dobra izolacja termiczna budynku) do 100 W/m2 (przeciętna termoizolacja). Wahasz się, czy grzejniki stalowe to dobry wybór? Sprawdź także ten artykuł z informacjami o grzejnikach aluminiowych.

Grzejniki stalowe – konstrukcje i wersje

Stal jest materiałem o wyjątkowo korzystnych właściwościach mechanicznych i z tego względu chętnie jest wybierana do konstrukcji grzejników. Duża plastyczność, wytrzymałość oraz wysoka przewodność cieplna sprawiają, że kaloryfery stalowe spełniają wygórowane wymagania projektantów systemów grzewczych. Dodatkową zaletą są ich niewygórowane ceny.

Brane również pod uwagę grzejniki aluminiowe są odporne na korozję i lekkie, mogą też zastąpić grzejniki żeliwne. Nie mogą być łączone z elementami miedziowymi ze względu na korozję elektromechaniczną. Grzejniki stalowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają też większą uniwersalność zastosowania. Wśród różnych typów można znaleźć:

  • grzejniki stalowe płytowe – znane też jako grzejniki panelowe. Te grzejniki blaszane zbudowane są ze stalowej blachy płaskiej albo profilowanej. Występują jako grzejniki jednopanelowe (jednopłytowe), dwupłytowe albo złożone z trzech płyt. Grzejniki płytowe potrzebują mniejszej ilości wody i są bardziej d innych efektywne. Są podatne na korozję.
  • grzejniki stalowe członowe – składają się z takich samych członów, nazywanych żeberkami. Pojedynczy człon można wymontować albo domontować do grzejnika w zależności od potrzebnej mocy grzewczej. Grzejniki Purmo albo przykładowo Diamond mogą być z podłączeniem bocznym albo oddolnym. Są łatwe do utrzymania w czystości, dobrze komponują się w różnych wnętrzach, a na specjalne zamówienie mogą być wykonane w formie łuku dopasowanego do profilu ściany.
  • grzejniki stalowe drabinkowe - nazywane tak przez swój wygląd, nadają się doskonale do łazienek jako suszarka do ręczników. Grzejniki łazienkowe drabinkowe są dostępne w różnych wymiarach i kolorach, co ułatwia ich dopasowanie do wystroju pomieszczenia.

Grzejniki stalowe – szeroki wybór na rynku

Czołowi producenci grzejników stalowych

Pośród wielu obecnych na rynku firm dużym popytem mogą się pochwalić m.in.:

  • grzejniki Diamond – do ich produkcji wykorzystywana jest blacha stalowa wysokiej jakości walcowana na zimno. Grzejniki Diamond mają ceny zaczynające się od ok. 80 zł.
  • grzejniki Purmo – ofererowane są w różnych wymiarach, przydatnych do każdego rodzaju pomieszczeń. Grzejniki Purmo mogą być z podłączeniem bocznym, jak i dolnym.
Grzejnik pod oknem, a także grzejniki stalowe, w tym grzejniki panelowe oraz kaloryfery stalowe i ich ceny
Grzejniki stalowe – rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Miejsce na grzejnik – nie na każdej ścianie

Najlepszym miejscem na zamontowanie grzejników jest przestrzeń pod oknami i przy drzwiach na zewnątrz. Tam występują największe straty ciepła, które trzeba wyrównywać. Cyrkulacji ciepłego powietrza nie powinny zakłócać ustawione przed grzejnikami meble albo zawieszone ciężkie zasłony.

Grzejniki stalowe są dosyć ciężkie, ważą czasem nawet kilkadziesiąt kilogramów, dlatego ich mocowanie powinno być bardzo stabilne. Ściany wykończone płytami gipsowo-kartonowymi wymagają specjalnej podpory pod grzejniki. Alternatywą mogą być grzejniki stawiane na podłodze.

Nowoczesne grzejniki stalowe

Grzejniki blaszane i członowe należą do szerokiej palety produktów wielu firm z branży budowlanej. Klasyczne kaloryfery są dostępne w nowoczesnych formach. Szczególną popularnością cieszą się grzejniki drabinkowe, pełniące w łazienkach rolę suszarki.

Grzejniki stalowe funkcjonują tylko w systemach centralnego ogrzewania, w których temperatura czynnika grzewczego wynosi 70°C i więcej. Nowoczesne ogrzewanie niskotemperaturowe z wykorzystaniem pompy ciepła albo paneli solarnych, nadaje się do instalacji podłogowych.

ikona podziel się Przekaż dalej