Grzejniki a system centralnego ogrzewania

Bez wątpienia centralne ogrzewanie to najpopularniejszy system grzewczy stosowany w domach. Pośród jego najważniejszych elementów są kaloryfery. Szukając grzejników optymalnych do centralnego ogrzewania, użytkownicy kierują się ceną, promocjami i opiniami. Jak dobre są grzejniki w Castoramie?

Zacząć warto od tego, że centralne ogrzewanie to system zapewniający komfort cieplny, ogrzewający wnętrza, ale i pozwalający na utrzymanie w nim pożądanej temperatury. Dlatego grzejniki pokojowe i łazienkowe to przede wszystkim elementy praktyczne, bez których system centralnego ogrzewania nie zdałby egzaminu. Jednak obecnie, również grzejniki z Castoramy, mogą być także znakomitą dekoracją wnętrza.

Jako że tylko właściwie dobrane kaloryfery zapewnią komfortową temperaturę w pomieszczeniu, wcześniej należy dowiedzieć się wszystkiego o rodzajach stosowanych grzejników. Zwłaszcza że ich podział jest bardzo szeroki.

Jakie grzejniki znajdziemy w Castoramie?

Materiał wykonania

Jeżeli na grzejniki spojrzeć pod kątem materiału, z jakiego je wykonano, wyróżnia się kaloryfery żeliwne, aluminiowe i stalowe.

  • grzejniki stalowe – kaloryfery wykonane ze stali są bardzo różne. Dużą zaletą grzejników stalowych jest równomierne oddawanie ciepła i możliwość łatwego sterowania. Jako że to grzejniki o niewielkiej pojemności, szybko się nagrzewają. W przypadku wymiany starych grzejników na kaloryfery stalowe może zajść potrzeba właściwego dostosowania instalacji centralnego ogrzewania, jeżeli będą one mieć inny rozstaw połączeń.
  • grzejniki aluminiowe - grzejniki z aluminium są lekkie i gładkie, połączone z plastikowymi elementami oraz dodatkami krzemu i miedzi na styku z innymi elementami, co ma zabezpieczyć je przed ogniskami korozji. Jako że to kaloryfery o identycznym rozstawie z grzejnikami starszego typu, nie ma problemu z dostosowaniem ich do instalacji c.o. Poza tym dobrze przewodzą ciepło i są proste w utrzymaniu kontroli nad ich działaniem. Rozważasz zakup grzejników aluminiowych? Sprawdź także ten artykuł o rodzajach grzejników aluminiowych.
  • grzejnik żeliwne – od grzejników żeliwnych regularnie się odchodzi, ale nadal znajdują się w niektórych domach i mieszkaniach, jak i wciąż są dostępne na rynku wtórnym. To grzejniki o dużej masie i chropowatej powierzchni, które wyglądają mało estetycznie. Są także trudne w utrzymaniu w czystości.

Grzejniki w Castoramie stosowane w centralnym ogrzewaniu wykonane są ze stali i aluminium. Jako że te drugie mają identyczny rozstaw ze starszymi kaloryferami, łatwiej dopasować je do już istniejącej instalacji c.o.

Grzejniki w Castoramie - forma kaloryferów

Na płaszczyźnie formy kaloryfery mogą być płytowe, drabinkowe, ale i żeberkowe. Która forma jest najefektywniejsza cieplnie?

  • Grzejniki członowe - grzejniki zbudowane z jednakowych żeberek, przez co zwane są również żeberkowymi. Ów żeberka można w każdej chwili dodać lub usunąć, dzięki czemu to grzejniki proste w dostosowaniu do potrzeb użytkowych. Teoretycznie to grzejniki przystosowane do połączeń bocznych, choć przy specjalnym zestawie przyłączeniowym można podłączyć je również od dołu. Materiałem wykonania najczęściej jest aluminium, ponieważ członowe grzejniki stalowe nie dają możliwości rozbudowy lub zmniejszania.
  • Grzejniki płytowe – grzejniki płytowe czy panelowe - jak sama nazwa wskazuje - składają się z płyt: jednej, dwóch lub trzech. Ich powierzchnia jest gładka, ze specjalnymi kanałami wodnymi, tzw. tłoczeniami. Najczęściej są one pionowe, choć zdarza się, że grzejniki płytowe mają tłoczenia poziome lub są ich pozbawione. Z reguły to grzejniki stalowe, które po bokach mają panele boczne, a od góry przypominają ruszt grilla.
  • Grzejniki drabinkowe – grzejniki swoim kształtem przypominające drabinę i uformowane z rurek. Bardzo często te grzejniki są wykonane ze stali, a montuje się je w łazienkach.

Wybrane grzejniki w dobrych cenach - sprawdź ofertę

Orientacja i przeznaczenie grzejników

Jeszcze inny podział odnosi się do przeznaczenia kaloryferów, ale i ich orientacji.

Pod kątem przeznaczenia wyróżnia się grzejniki pokojowe oraz kaloryfery łazienkowe. Jak zostało wspomniane, w łazienkach najczęściej są to grzejniki drabinowe, które dodatkowo mogą być wyposażone w grzałkę elektryczną. Z kolei pośród grzejników pokojowych znajdują się kaloryfery wykorzystywane w salonach, ale i innych pomieszczeniach mieszkania: kuchni, biurze, pokoju dziecięcym, na korytarzu czy w przedpokoju.

Z kolei na grzejniki pionowe i poziome kaloryfery dzieli się pod względem ich orientacji. Grzejniki pionowe są długie i wąskie, wyższe niż szersze, natomiast poziomie są szersze i krótsze.

Grzejniki w Castoramie, czyli grzejniki pokojowe do centralnego ogrzewania, ich ceny oraz opinie o producentach
Grzejniki w Castoramie - przegląd oferty, promocje, ceny, opinie, porady zakupowe

Grzejniki w Castoramie - sposób połączenia

Grzejniki w Castoramie stosowane w centralnym ogrzewaniu różne są też pod względem sposobu podłączenia. Wyróżnia się grzejniki z podłączeniem dolnym, bocznym krzyżowym i środkowym.

  • grzejniki z podłączeniem dolnym – grzejniki, które mają zawór grzejnikowy oraz wewnętrzny kanał umożliwiający dystrybucję ciepłej wody w górę. Kaloryfery z podłączeniem dolnym podłącza się do rur biegnących w ścianie, podłodze lub tuż nad nią.
  • grzejniki z podłączeniem bocznym – króćce przyłączeniowe znajdują się w narożnikach grzejnika, a rury przyłączeniowe prowadzi się w bruździe wykonanej w ścianie.
  • grzejniki z podłączeniem krzyżowym – takie połączenie najczęściej mają wysokie i wąskie grzejniki drabinkowe. To rodzaj połączenia bocznego gwarantujący równomierne nagrzewanie się całej powierzchni.
  • grzejniki z podłączeniem środkowym – przy takim połączeniu króćce najczęściej znajdują się z dołu, w centralnym punkcie grzejnika. W tym przypadku zachodzi możliwość zamontowania go dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych.

Jak dobrać optymalny grzejnik? Jaki grzejnik do jakiego pomieszczenia?

W Castoramie jest bardzo szeroki wybór grzejników stalowych i aluminiowych. Są one różne pod kątem wyglądu, ale przede wszystkim wydajności i mocy grzewczej. Najważniejsze, że klienci znajdą tu grzejnik do każdego pomieszczenia bez wyjątku. W salonach czy sypialniach najlepsze są grzejniki płytowe lub członowe. Ważne, aby ich wielkość i moc była dostosowana do gabarytów pomieszczenia.

Dla bardziej wymagających pod kątem stylistyki wnętrza polecane są grzejniki dekoracyjne. Jako że ich ceny są wyższe, warto skorzystać ze sklepowych promocji. Podobnie wygląda to w kuchni, gdzie poza grzejnikami płytowymi i członowymi, ewentualnie można postawić na grzejnik drabinowy. Ten ostatni będzie zdecydowanie najlepszy w łazience. Nie tylko zapewni odpowiednią temperaturę, ale jednocześnie będzie pełnił funkcję suszarki. Zwłaszcza że może to być grzejnik z grzałką elektryczną. Takie grzejniki zbierają znakomite opinie, gdyż pozwalają ogrzać łazienkę nawet poza sezonem grzewczym. Poza tym grzałka przyspiesza schnięcie ręczników, elementów garderoby itp.

Pozostają jeszcze korytarze i przedpokoje. Tutaj jest dowolność. Najczęściej korzysta się w nich z grzejników aluminiowych lub stalowych członowych i płytowych, ale dla podkreślenia dekoracyjnego charakteru holu może być to również grzejnik drabinowy.

Ekskluzywne i eleganckie grzejniki

Promocje na kaloryfery w Castoramie obejmują grzejniki aluminiowe i stalowe. Co więcej, wcale nie muszą to być tradycyjne grzejniki, ale produkty oryginalne i eleganckie, które stanowią doskonałą dekorację danego pomieszczenia. Cena takich grzejników jest wyższa, ale w zamian klient otrzymuje kaloryfer o minimalistycznej formie i ciekawej kolorystyce, który będzie dekorował kuchnię, łazienkę czy salon. Wystarczy dodać, że wśród grzejników w Castoramie są panele grzejne z lustrem, a nawet tablicą do pisania. Pierwszy będzie doskonałym uzupełnieniem łazienki, drugi natomiast na pewno sprawdzi się w pokoju dziecka.

Ceny wybranych grzejników w Castoramie

Rodzaj i typ grzejnika

Cena

Grzejnik stalowy Purmo C22 300 × 1600 mm

448 zł

Grzejnik stalowy Purmo CV33 600 × 1000 mm

618 zł

Grzejnik stalowy Purmo CV22 900 × 1000 mm

648 zł

Grzejnik stalowy Purmo C21S 600 × 800 mm

298 zł

Grzejnik stalowy Idmar Eko Panel C22 600 × 600 mm

99 zł

Grzejnik stalowy Idmar Eko Panel C22 600 × 800 mm

158 zł

Grzejnik stalowy Idmar Eko Panel C22 600 × 1000 mm

226 zł

Grzejnik stalowy Idmar Eko Panel C22 600 × 1200 mm

272 zł

Grzejnik aluminiowy Armatura Kraków Premium V10 biały

388 zł

Wybór jest więc wystarczająco duży, aby znaleźć coś w sam raz dla siebie. Jako że grzejniki w Castoramie to produkty najlepszych marek, m.in. Idmar, Purmo, Armatura Kraków, które opinie mają znakomite, bez wątpienia to doskonały i sprawdzony wybór. Sęk w tym, aby wybrać grzejnik optymalny pod kątem rodzaju, rozmiaru i mocy grzewczej. Kwestią indywidualną pozostaje wybór między grzejnikiem tradycyjnym a dekoracyjnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny