Rodzaje grzejników oraz materiały wykończeniowe

Wybierając grzejnik do łazienki, zwróć uwagę na jego rodzaj. Wśród cenionych wciąż są grzejniki wodne, które podłącza się do centralnego ogrzewania. Grzejniki te wyróżniają się dużą efektywnością cieplną, a także szerokim wyborem modeli i rozmiarów. Grzejniki wodne w łazience zainstalować można zarówno pionowe, jak i poziome. Dzięki temu można niemal dowolnie zaaranżować pomieszczenie.

Kolejnym rodzajem są grzejniki elektryczne. To rozwiązanie do łazienki, gdzie nie masz możliwości podłączenia do centralnego ogrzewania. Grzejnik elektryczny jest łatwy w instalacji i może działać niezależnie od tego, jaki masz system ogrzewania w domu. Wspaniale sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła.

Poza elektrycznymi mamy też grzejniki wodno-elektryczne. To urządzenia hybrydowe łączące oba opisane rodzaje grzejników. Mogą działać zarówno na prąd, jak i w systemie centralnego ogrzewania. To praktyczne rozwiązanie polegające na używaniu grzejnika całorocznie – bez względu na sezon grzewczy. Wysokiej jakości grzejniki łazienkowe znajdziesz m.in. tutaj: https://www.systerm.pl/.

Warto zwrócić uwagę również na materiały i wykończenie grzejników. Warto tu wspomnieć o stalowych, które są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżniają się świetnym przewodnictwem ciepła i dużą gamą kolorów oraz kształtów. Poza nimi mamy też grzejniki aluminiowe – błyskawicznie się nagrzewają i są lekkie, a to ułatwia ich montaż. Dobrym wyborem są też grzejniki chromowane, będące eleganckim i stylowym rozwiązaniem. Chromowana powierzchnia jest dość łatwa w utrzymaniu czystości. Wykazuje również odporność na korozję.

Moc i funkcjonalność grzejników łazienkowych

Kluczowym parametrem do zapewnienia optymalnej temperatury w łazience jest dobór odpowiedniej mocy grzewczej grzejników. Należy dostosować ją do wielkości pomieszczenia i jego izolacji termicznej. Na m2 łazienki przypadać powinno ok. 100-130 W mocy grzewczej. Nie można zapomnieć również o funkcjonalności grzejników. W związku z tym parametrem urządzenia można podzielić na:

  • Grzejniki drabinkowe – poza ogrzewaniem łazienki pozwalają też np. suszyć ręczniki. Grzejniki drabinkowe sprawdzają się w niewielkiej łazience.
  • Grzejniki z grzałką elektryczną – pozwalają dogrzewać łazienkę również poza sezonem grzewczym. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu przez cały rok można utrzymywać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

O czym jeszcze pamiętać, kupując grzejniki do łazienki?

Nie można zapomnieć o designie i estetyce grzejnika do łazienki. Powinien stać się bowiem nie tylko elementem funkcjonalnym, ale i dobrze skomponować się z aranżacją pomieszczenia. Grzejniki dostępne są w wielu kolorach i różnych stylach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz wybrany model do łazienki.

Zwróć też uwagę na montaż i konserwację grzejników. To elementy, o których wypada pamiętać podczas zakupu. Grzejnik przede wszystkim musi być łatwy w montażu i utrzymaniu jego nienagannego stanu. Ważne, żeby konserwacja nie sprawiała większych problemów. Regularnie staraj się sprawdzać stan techniczny grzejników i dbać o ich czystość. W ten sposób przedłużysz ich żywotność i zapewnisz grzejnikom efektywne działanie.

Wybór odpowiedniego grzejnika łazienkowego nie należy do najprostszych zadań. Należy bowiem uwzględnić mnóstwo ważnych czynników przy wyborze, takich jak moc grzewcza, rodzaj, materiał wykonania, design i funkcjonalność. Jeśli dobrze przemyślisz swoją decyzję, grzejnik stanie się nie tylko źródłem ciepła, ale i designerskim dodatkiem do twojej łazienki.

ikona podziel się Przekaż dalej