Instalacje grzewcze w domu jednorodzinnym - wszystko o ogrzewaniu

Instalacje grzewcze w domu jednorodzinnym - rodzaje, ceny zakupu, montażu i eksploatacji

Specyfika ogrzewania zamontowanego w domach jednorodzinnych przekłada się na koszty eksploatacji oraz komfort użytkowania całego budynku. Instalacje grzewcze powinny zapewniać optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach użytkowych. Jak je zaplanować, a także które rozwiązanie wybrać i ile kosztuje centralne ogrzewanie? Opowiadamy.

Kiedy dokonać wyboru?

Systemy grzewcze warto zaplanować jeszcze w czasie tworzenia lub zakupu projektu budowlanego. Im wcześniej podejmiemy decyzję, tym lepiej. Instalacje c.o. powinny być dobrze dopasowane do specyfiki budynku. Równie istotne będą oczekiwania oraz możliwości przyszłych mieszkańców. Nie ma sensu stawiać na tradycyjne kotły zasypowe, jeśli w przyszłości nie będzie osoby odpowiedzialnej za codzienne rozpalanie paleniska. Podobna sytuacja dotyczy najwygodniejszego w użytkowaniu ogrzewania elektrycznego. Pamiętajmy, że ogrzewanie elektryczne generuje najwyższe koszty eksploatacyjne. Dlatego nie będzie najlepszym rozwiązaniem w dużym, słabo zaizolowanym budynku. Cena za jego ogrzewanie okazałaby się bardzo wysoka.

Jak widać wybierając instalacje grzewcze warto pomyśleć o każdym szczególe. Im lepiej zaplanujemy przyszłą inwestycję, tym lepszy efekt będziemy mogli uzyskać. Projekt budynku powinien zawierać dopasowany do naszych potrzeb schemat centralnego ogrzewania. Pozwoli to określić przybliżone koszty montażu oraz późniejszej eksploatacji.

Ekonomiczne ogrzewanie piecem na paliwo stałe

Tradycyjne systemy grzewcze nadal cieszą się dość dużą popularnością. Wszystko za sprawą atrakcyjnych kosztów zakupu kotła oraz niskich kosztów eksploatacyjnych. Wybierając tego rodzaju instalacje grzewcze możemy postawić na kilka rozwiązań.

Kocioł komorowy – Instalacja centralnego ogrzewania z kotłem komorowym okazuje się najtańszym rozwiązaniem. Prosty piec kupimy już od kwoty 2 000 zł. Podstawowym atutem kotłów ze spalaniem dolnym okazuje się możliwość opalania różnorodnymi paliwami stałymi. Piec może zostać zasilony węglem, drewnem brykietem itp. Najprostsze instalacje c.o. nie posiadają systemów sterujących. Wiąże się to z koniecznością regularnej kontroli paleniska. Wybierając tego typu rozwiązanie musimy się również liczyć z koniecznością codziennego rozpalania paleniska. Ogrzewanie domu kotłem komorowym jest najbardziej czasochłonne i mało wygodne dla użytkowników budynku.

Kocioł zasypowy – to przeważnie instalacje grzewcze zasilane piecami na ekogroszek. Paliwo znajduje się w specjalnym zsypie, z którego dociera do paleniska za pomocą podajnika. Dzięki temu nie występuje konieczność codziennego rozpalania paleniska. Piec posiada już bardziej rozbudowany system sterowania, który znacznie ułatwia ogrzewanie budynku. Dużą zaletą okazuje się również tak zwane rozpalanie dolne. Dzięki specjalnej konstrukcji pieca (więcej ciągów spalinowych) oraz dzięki rozpalaniu dolnemu jesteśmy w stanie uzyskać ok. 10 % oszczędności eksploatacyjne.

Wybierając kocioł zasypowy na ekogroszek mamy też możliwość zakupu opału workowanego. Dzięki temu utrzymanie kotłowni w czystości staje się znacznie łatwiejsze. Worki z ekogroszkiem otwieramy dopiero przed wrzuceniem go do zsypu.

Instalacja centralnego ogrzewania z piecem na ekogroszek okazuje się nieco większym wydatkiem. Minimalna cena zakupu samego kotła przystosowanego do niewielkiego domu jednorodzinnego wynosi 6 000 zł.

Kocioł zgazowujący – może być zasilany drewnem lub biomasą. Tego rodzaju instalacje grzewcze zyskują ostatnio dużą popularność. Wszystko za sprawą komfortu użytkowania oraz niskich kosztów eksploatacji. Zgazowujące instalacje c.o. podgrzewają i wysuszają opał w górnej komorze spalania. Następnie spalają go w komorze dolnej. Warto dodać, iż tego typu instalacje grzewcze pozwalają na zaoszczędzenie większej ilości opału. Szacuje się, iż oszczędności wynoszą ok. 15 % w porównaniu z kotłami tradycyjnymi.  Niestety zgazowujące instalacje grzewcze są dość dużym wydatkiem. Ceny samego kotła rozpoczynają się od kwot 15 000 zł.

A może centralne ogrzewanie gazowe?

Gazowe instalacje centralnego ogrzewania cieszą się nieustanną popularnością. Wszystko za sprawą dużej wygody użytkowej. Decydując się na tego typu systemy grzewcze nie musimy wydzielać dużej powierzchni na kotłownie. Co więcej, nie martwimy się koniecznością składowania opału. Brak opału to także zachowanie większej przestrzeni użytkowej budynku. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich domów jednorodzinnych. Wybierając ogrzewanie gazowe możemy zainwestować w różne rodzaje kotłów gazowych:

Kocioł tradycyjny – jest najtańszy w zakupie i łatwy w obsłudze. Instalacje grzewcze wyposażone w tradycyjne kotły gazowe nie odzyskują ciepła z pary wodnej. Są przez to najdroższe w eksploatacji. Systemy grzewcze mogą być wyposażone w kocioł z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Piec z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz. Dzięki temu może być zamontowany w bardzo małej i szczelnej kotłowni. Piece otwarte pobierają powietrze z pomieszczenia. Możemy montować je wyłącznie w kotłowniach o większym metrażu. Wybierając kotły z komorą otwartą lub zamkniętą warto przeanalizować schemat centralnego ogrzewania.

Koszt zakupu kotła tradycyjnego nie jest dużym wydatkiem. Cena zakupu najprostszych modeli rozpoczyna się już od kwoty 3 000 zł.

Kocioł kondensacyjny – to bardziej zaawansowane systemy grzewcze, które pozwalają ograniczyć koszty eksploatacyjne. Centralne ogrzewanie wyposażone w kocioł kondensacyjny wykorzystuje także spaliny gazowe. Dzięki temu system staje się bardziej wydajny i tańszy w użyciu. Szacuje się, że instalacje c.o. wyposażone w kocioł kondensacyjny mogą być nawet o 20 % tańsze w eksploatacji niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Niestety kocioł kondensacyjny zajmuje większą przestrzeń. Może to być pewien problem w przypadku kotłowni o szczególnie małych wymiarach. Pewną niedogodnością okazuje się również wyższy koszt inwestycji. Sam zakup kotła to wydatek minimum 7 000 zł.

Kocioł pulsacyjny – zapewnia największe oszczędności eksploatacyjne, a dodatkowo zajmuje mało miejsca w kotłowni. Centralne ogrzewanie wyposażone w kocioł pulsacyjny będzie nawet o 40 % tańsze w eksploatacji, niż systemy grzewcze z gazowym kotłem tradycyjnym. Jedynym mankamentem tego rozwiązania okazuje się najwyższy koszt zakupu. Gazowe kotły pulsacyjne przystosowane do zasilania domu jednorodzinnego będą kosztowały ok. 15 000 zł.

Wybierając centralne ogrzewanie zasilane gazem zyskujemy duży komfort użytkowy. Temperatura w ogrzewanych pomszczeniach będzie stała i zależna od naszych własnych potrzeb. Systemy grzewcze zasilane przez nowoczesne kotły wyróżniają się stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. Jednak trzeba pamiętać, że cena ogrzewania gazem nadal pozostaje wyższa od kosztów, które musielibyśmy przeznaczyć na ogrzewanie budynku kotłem trakcyjnym. Dlatego instalacje c.o. zasilane kotłem gazowym najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych, dobrze zaizolowanych budynkach mieszkalnych.

Elektryczne instalacje grzewcze

Ogrzewanie elektryczne bez wątpienia najbardziej komfortowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Cena inwestycji może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od jakości oraz możliwości grzewczych paneli elektrycznych. Zaawansowane systemy sterowania oraz regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach sprawiają, że jesteśmy w stanie uzyskać optymalne warunki cieplne. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga też wyodrębniania pomieszczenia na kotłownie czy skład opału.

Niestety elektryczne instalacje grzewcze są też najdroższe w eksploatacji. Cena energii elektrycznej nieustannie idzie w górę. Dlatego centralne ogrzewanie elektryczne nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem okazuje się wykorzystanie paneli elektrycznych jako pomocniczego źródła ogrzewania pomieszczeń. Energia elektryczna dobrze sprawdzi się również do ogrzewania podłogowego.  Tego rodzaju etażowe centralne ogrzewanie można wykonać w łazience lub kuchni. Instalacja nie musi pracować w sposób ciągły. Dzięki temu jej wykorzystanie nie wygeneruje tak dużych wydatków eksploatacyjnych.

Nowoczesne pompy ciepła

Ogrzewanie może obejmować nawet ok. 60 % kosztów eksploatacji budynku. Dlatego tak wielu inwestorów szuka sposobów na obniżenie rachunków grzewczych. Jednym z nowoczesnych rozwiązań okazuje się pompa ciepła. Jej zasada działania nie jest szczególnie skomplikowana. Mechanizm przepompowuje ciepło z obszaru o niższej temperaturze do instalacji grzewczej, w której występuje wyższa temperatura czynnika grzewczego. Wykorzystuje się tu obieg powietrza odwrotny do naturalnego. Szacuje się, że na każdy 1 kWh prądu zużytego do pracy pompy, można pozyskać do 4 kWh energii z otoczenia. Przekłada się to na obniżenie rachunków za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Bardziej zaawansowane pompy ciepła mogą też posłużyć do wspomagania ogrzewania budynku. Ich budowa musi być przewidziana przez schemat centralnego ogrzewania.

Najtańsza w zakupie będzie pompa typu powietrze woda. Cena zakupu samego urządzenia to wydatek rzędu 7 000 zł. Bardziej zaawansowane, gruntowe pompy ciepła (z kolektorem pionowym) będą kosztowały przynajmniej 40 000 zł (wraz z pełnym montażem i wykonaniem ogrzewania podłogowego). Instalacja centralnego ogrzewania wyposażonego w zaawansowane pompy ciepła jest zatem dość dużym wydatkiem. Opłacalność inwestycji w pompy warto oszacować samodzielnie. Według orientacyjnych obliczeń, inwestycja w pompy powinna zwrócić się po około 10 – 15 latach użytkowania.  Żywotność pomp ciepła szacuje się na ok. 25 lat.

Czy warto inwestować w schemat centralnego ogrzewania podczas wymiany instalacji?

Inwestorzy, którzy modernizują ogrzewanie domu jednorodzinnego często rezygnują z tworzenia dodatkowych dokumentacji. Schemat centralnego ogrzewania nie jest wymagany zapisami prawa, a jednak może okazać się bardzo pomocny. Nowe instalacje c.o. powinny być starannie przemyślane i dobrze rozplanowane. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów eksploatacyjnych i zapewnimy największy komfort grzewczy.

Dobrze wykonany schemat centralnego ogrzewania pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby wystąpić już w pierwszym sezonie grzewczym. Z pewnością warto w niego zainwestować, jeśli zależy nam na jak najlepszym rozplanowaniu całej instalacji.

Dowiedz się też więcej na temat anody magnezowej i anody tytanowej.