Gustowne narożniki do wnętrza – jak wybrać je rozważnie?
Narożniki są jednymi z najpopularniejszych mebli wybieranych do salonu – i nic w tym dziwnego. Są duże i może na nich wygodnie siedzieć kilka osób, a do tego mogą efektownie wyznaczyć strefę wypoczynkową pomieszczenia. Jak wybrać narożnik, by spełnił wszystkie nasze oczekiwania i pasował do otoczenia?
Rozmiar narożnika – jaki wybrać?
Wszyscy kochamy narożniki! Dają ogromne możliwości komfortowego wypoczynku zarówno wtedy, gdy jesteśmy sami, jak i kiedy spędzamy czas z bliskimi. Im większy narożnik, tym więcej miejsca do wygodnego rozłożenia się i przybierania najdziwniejszych póz podczas oglądania filmów i seriali, ale gabaryty takiego mebla powinny być starannie przemyślane.
W dużym salonie możemy pozwolić sobie na więcej, w małym natomiast nie powinniśmy przedkładać wygody leżenia na obszernym narożniku kosztem ogólnego komfortu użytkowania pomieszczenia. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę?
- Zanim kupimy narożnik, upewnijmy się, że ustawiony w wybranym miejscu nie będzie blokował przejścia.
- Zastanówmy się, czy wybrany gabaryt nie spowoduje efektu zagracenia pomieszczenia.
- Pamiętajmy o dokładnym wykonaniu wszystkich pomiarów.
- Zastanówmy się, w ile osób najczęściej będziemy korzystać z narożnika i jak często odwiedzają nas goście.
Zarówno duże, jak i małe narożniki znajdziemy tutaj: https://witek.pl/meble/typy-mebli/narozniki/ – dobierzmy je rozsądnie do naszych potrzeb oraz biorąc pod uwagę wymiary salonu.
Gdzie będzie stał narożnik?
Wybór narożnika w dużej mierze uzależniony będzie także od tego, gdzie postanowimy ustawić mebel. Choć zwyczajowo lokuje się go w kącie pokoju, nie zawsze będzie to najlepszym rozwiązaniem. Takie ustawienie ma sens przede wszystkim w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ jest zdecydowanie najekonomiczniejsze pod kątem wykorzystania wolnej przestrzeni. Jeśli jednak do dyspozycji mamy duże wnętrze, warto rozważyć inne rozwiązania.
Umieszczenie narożnika na środku pomieszczenia to jedno z nich – w szczególności te duże zaprezentują się w takim ułożeniu efektownie, a także będą stanowić centrum życia całej Twojej rodziny. W nieco mniejszych wnętrzach możemy przysunąć narożnik do ściany, ale krótszym bokiem – wtedy dłuższy wytyczy strefę wypoczynkową, subtelnie odcinając ją od tej jadalnej czy kuchennej. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie wyeksponowanie narożnika, koniecznie musimy wybrać mebel, który będzie pokryty tapicerką również od tyłu!
Kształt narożnika – L czy U?
Kolejną kwestią, nad którą warto się pochylić, jest dobór narożnika pod kątem jego kształtu. Najpopularniejsze są modele układające się w literę L – to właśnie one zajmują stosunkowo niewiele miejsca w salonie, a przy tym dają spore możliwości wypoczynkowe. Dzięki krótszemu i dłuższemu bokowi z powodzeniem mogą się na nim wyłożyć (razem z nogami!) dwie osoby, a przy spotkaniach w większym gronie spokojnie pomieści 4-5 osób na siedząco.
Narożnik w kształcie litery U to już szczyt domowego luksusu, jednak sprawdza się jedynie w dużych salonach. Jeśli jednak możemy sobie na niego pozwolić, zdecydowanie powinniśmy to zrobić. Czytanie książek w parach, spędzanie rodzinnego czasu czy wspólne oglądanie telewizji zyskają od teraz zupełnie nową jakość!
Narożnik do salonu – z funkcją spania czy bez?
Kolejnym punktem naszych rozważań jest pytanie o funkcjonalność narożnika. Czy ma być on tylko miejscem dziennego wypoczynku i rozrywki, czy też powinien nocą tworzyć pełnoprawne miejsce do spania.
Pierwszym przypadkiem, w którym powinniśmy wybrać narożnik z funkcją spania, jest posiadanie małego mieszkania – kawalerki lub dwu-, trzypokojowego lokalu, w którym mieszkamy razem z dziećmi. W takiej sytuacji naturalne jest, że ktoś z domowników będzie sypiał w salonie, a rozkładany narożnik pozwala odnaleźć świetny balans pomiędzy życiem dziennym a nocnym. Sprawdza się w salonie o wiele lepiej od tradycyjnych łóżek czy rozkładanych kanap – zapewnia komfort spania, a po złożeniu wraca do swojej rekreacyjnej formy.
Warto jednak wybrać narożnik z funkcją spania także wtedy, gdy każdy z domowników ma własną sypialnię. Wówczas salon możemy łatwo zmienić w pokój gościnny, gdy odwiedzi nas daleka rodzina lub znajomi, którzy na co dzień mieszkają w innym mieście. Podsumowując – narożnik z funkcją spania to bardzo dobry wybór, nawet jeśli nie zamierzasz na co dzień na nim spać. Złożony niczym nie różni się od narożników do siedzenia, a w wyjątkowych sytuacjach może okazać się niezastąpiony.
Kolor narożnika – stonowany czy ożywiający przestrzeń?
Gustowny narożnik powinien pasować do naszego salonu. Dlatego też nie można pozostawić przypadkowi wyboru koloru mebla. I nie musi to wcale oznaczać nudy! Nawet jeśli nasze otoczenie urządzone zostało w stonowanych barwach, narożnik może urozmaicić przestrzeń, nie zabierając jej jednak stylowego charakteru! Szare ściany i meble? Do takiego tła idealne pasuje bardzo modny kolor pudrowego różu, z którym otoczenie zyska na nowoczesności i przytulności. W salonie królują rośliny doniczkowe? Nie wahajmy się wstawić do niego ciemnozielonego mebla. Gdzie wpasować czerwony narożnik? Ten będzie mocnym akcentem w rustykalnych pomieszczeniach – możemy skomponować go np. z ceglaną dekoracją ścienną.
Jednak wybór kolorów, w których dostępne są narożniki, jest tak wielki, że każdy bez trudu znajdzie wśród nich coś dla siebie. Nie brakuje wśród nich także klasycznych rozwiązań – uwielbianych przez wszystkich szarości, ponadczasowej czerni i bieli oraz beżów, które swoją uniwersalnością wpasowują się w niemal każdą aranżację przestrzeni.
Materiał na tapicerkę – który jest najlepszy?
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem wyboru narożnika jest dopasowanie odpowiedniego materiału, którym będzie wyłożony mebel. Najczęściej wahamy się pomiędzy kupnem mebla obitego skórą lub, coraz częściej wypierającą tę pierwszą, ekoskórą a wyborem narożnika wykończonego tkaniną. W tym przypadku wszystko zależy od tego, czy nad wygodę wypoczynku przedkładamy komfort czyszczenia mebli. Ekoskóra nie brudzi się tak łatwo jak inne tapicerki i nie gromadzi kurzu. Jednak latem może się przyklejać do ud i nie jest tak przyjemna w dotyku jak tkaniny.
Jeśli zdecydujemy się na tkaninę, również mamy mnóstwo opcji do wyboru. Miękkie plusze i szenile dają poczucie przytulności, a materiały hydrofobowe są wysoce odporne na zaplamienia. Dostępnych opcji jest naprawdę wiele – powinniśmy się kierować własnym gustem, potrzebami i brać pod uwagę nasze oczekiwania względem funkcjonalności. Tak naprawdę jednak najważniejsze jest, by kupować narożnik u zaufanego producenta – wówczas niezależnie od tego, na jakie obicie się zdecydujemy, możemy mieć pewność jego wysokiej jakości.
materiał partnera