Hale stalowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, na co zwrócić uwagę?

Hale stalowe stają się często spotykanym elementem naszego krajobrazu. Skąd wzięła się ich tak duża popularność? Dlaczego dla inwestorów konstrukcja tego typu jest tak atrakcyjna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. I nie tylko one. Wymieniamy też rodzaje hal stalowych, opinie na ich temat oraz przybliżony cennik. Podpowiadamy też, którzy producenci są najbardziej polecani.

Hale stalowe – popularna konstrukcja przemysłowa

Hale stalowe zyskały popularność z uwagi na kilka bardzo ważnych zalet. Przede wszystkim wznosi się je znacznie szybciej niż inne budynki o podobnym przeznaczeniu. Przyciągają inwestorów też tym, że można je równie szybko rozbudować. Co ważne opisywane obiekty są łatwe w przystosowaniu do konkretnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest też fakt, że koszty tego typu inwestycji są stosunkowo niskie. Hale stalowe mogą mieć też wiele rozmaitych zastosowań. Przykładem może być hala magazynowa, produkcyjna, logistyczne. Ze stali powstają też sortownie czy stacje obsługi pojazdów. Rozwiniemy ten temat nieco później. Teraz sprawdzimy jak wygląda typowa konstrukcja.

Projekty hal stalowych dostosowuje się do ich przeznaczenia. Co ważne każda konstrukcja może być modyfikowana zgodnie z życzeniami inwestora. Jednakże najpopularniejsze projekty mają pewne cechy wspólne. Najczęściej stosuje się płaskie układy konstrukcyjne. Część nośna to ramy i rygle kratowe montowane na słupach samonośnych. Dach powstaje zazwyczaj z membrany PCV oraz wełny mineralnej. Projekty hal stalowych nie byłyby pełne bez szczelnych ścian. Do ich stworzenia wykorzystuje się wełnę mineralną oraz blachy trapezowe. Drugim popularnym materiałem są płyty warstwowe. To nic innego jak elementy składające się z blachy stalowej oraz rdzenia wykonanego z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej.

Budowa hal stalowych – rodzaje i zastosowania

Projekty hal stalowych możemy podzielić na kilka kategorii. Jednym z kryteriów będzie oczywiście konstrukcja. Mamy, więc hale jednonawowe, charakteryzujące się dwuspadowym dachem z kalenicą lub bez niej. Jest to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie. Istnieją też hale dwunawowe lub wielonawowe. Mają większą powierzchnię, co za tym idzie nie można zastosować na nich dachów dwuspadowych. Ich zaletą jest to, że duża powierzchnia daje spore możliwości. Wewnątrz można wydzielić kilka stref. Na przykład część magazynową a zaraz obok niej strefę produkcyjną. Tego typu projekty hal stalowych wykorzystują słupy wsporcze. Dzięki nim montaż ścianek działowych nie sprawia większych problemów.

Opisywane obiekty można też podzielić ze względu na rodzaj prac, jakie będą wewnątrz wykonywane. Podstawową wersją jest hala magazynowa. Funkcjonuje nie tylko, jako osobna firma, powinna znaleźć się w każdym większym zakładzie. Przecież każde przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy produkcyjne czy handlowe musi gdzieś przechowywać swoje towary. Hala magazynowa występuje w kilku odmianach. Jest to na przykład magazyn handlowy innymi słowy hurtownia. Mamy też magazyny przemysłowe, bardzo często wysokiego składowania. Hala magazynowa sprawdzi się również, jako centrum logistyczne. Cena zależy tu przede wszystkim od wielkości i tego czy w koszty jest wliczony montaż.

Budowa hal stalowych magazynowych to nie jedyna możliwość do wyboru. Każda renomowana marka ma w swojej ofercie odmiany produkcyjne. Jak już nazwa wskazuje, wytwarza się w nich rozmaite produkty. Tego typu hale mogą być bardziej zaawansowane technicznie niż rodzaje opisywane powyżej. Wpływa na to bardzo prosta kwestia. W takich budynkach często pojawiają się suwnice, żurawie warsztatowe czy wyciągarki. Ich montaż wymaga wzmocnienia konstrukcji. Do tego wewnątrz hal nierzadko musi znaleźć się miejsce dla instalacji przemysłowych. Takich jak na przykład instalacja doprowadzająca wodę przemysłową czy sprężone powietrze. Takie wymogi wpływają też na cennik.

Powyższe przykłady to oczywiście nie wszystkie możliwości. Profesjonalny producent ma przygotowane oferty dla inwestorów działających w różnych branżach. Dlatego też istnieją stalowe hale handlowe i ekspozycyjne. Oprócz nich możemy natrafić na sortownie warzyw i owoców czy też odpadów. Budowa hal stalowych przeznaczonych na chłodnie również nie jest niczym niezwykłym. Poza nimi funkcjonują też gotowe hale, w których znajdują się stacje kontroli pojazdów. Na koniec odbiegniemy nieco od tematu przemysłowego. Istnieją, bowiem stalowe hale sportowe oraz widowiskowe. Widać, więc jak wiele funkcji mogą spełniać te konstrukcje.

Producent hal stalowych – wiodące firmy i cennik

Budowa hal stalowych to bardzo skomplikowany proces. Dlatego też jego wykonanie trzeba powierzyć uznanemu wykonawcy. Niezależnie od tego czy będą to gotowe hale czy konstruowane w oparciu o indywidualny projekt. Podstawowym kryterium wyboru nie powinna być też cena. Najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze. Jednym z wiodących producentów na rynku jest firma Borga. Produkuje wszystkie wymienione rodzaje hal oraz ujeżdżalnie dla koni. Wyróżnia ją profesjonalizm, korzystanie z najlepszych materiałów oraz elastyczny cennik. Dla przykładu hala AGRO o wymiarach 20x30x4,3 metra i jej montaż to koszt około 195 000 zł. Oczywiście cena zwiększa się wraz z powierzchnią.

Gotowe hale i te projektowane od podstaw wykonuje również firma Remo. Ten producent jest obecny na rynku od 1985 roku. Zajmuje się kompleksowymi usługami, oddaje obiekty przygotowane pod klucz. Cena hali do 100m² wynosi około 140 000 zł. W ofercie są też budynki o powierzchni 500m² kosztujące około 400 000 zł. Ogólne koszty inwestycji zależą oczywiście od wielu czynników. Jednym z wyróżniających się producentów jest też firma MCM Project. Zajmuje się generalnym wykonawstwem różnego rodzaju hal. Ich cena jest ustalana na podstawie indywidualnych potrzeb klienta.