Halogeny LED a barwa światła

To pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę. Wybór barwy zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy halogeny o trzech barwach świecenia.

Barwa ciepła ok. 3000 do 3500 K – wyróżnia się najmniejszą efektywnością świetlną. Budynki oświetlone przez tego rodzaju lampy LED będą odbijały ciepłe światło, jednak najdrobniejsze szczegóły mogą być słabo widoczne. Ciepłe lampy halogenowe poleca się przeważnie do delikatnego podświetlania alejek i ozdobnego oświetlenia elewacji budynku.

Barwa neutralna ok. 4000 do 4500 K – nazywana także barwą dzienną. Oddaje neutralne, przyjemne dla oczu światło. Halogeny i żarówki LED o neutralnej barwie najlepiej oddają rzeczywisty kolor oświetlanej przestrzeni. Dzięki temu dobrze sprawdzają się do podświetlania schodów, klatki schodowej czy drzwi zewnętrznych. Lampy halogenowe sufitowe o neutralnej barwie świecenia są też najchętniej wybierane do garaży i różnego typu pomieszczeń użytkowych.

Barwa zimna ok. 5000 do 6000 K – oddaje najwięcej światła i dokładnie oświetla wybraną przestrzeń. Jednocześnie sprawia, że podświetlone elementy wydają się zimniejsze niż są w rzeczywistości. Barwa zimna może być mniej przyjemna dla ludzkiego oka, jednak ze względu na dużą efektywność świetlną jest polecana do podświetlania parkingów, podjazdów, chodników i elewacji. Jeśli zainteresował cię ten temat i chcesz wybrać zarówki LED, przeczytaj także nasz artykuł: Jak oświetlić dom przy pomocy LED-ów?

Naświetlacz LED – jaka ilość emitowanego światła będzie odpowiednia?

Wybierając oświetlenie LED i żarówki LED, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość emitowanego światła. Większość producentów podaje oznaczenia mocy świecenia w watach. Jednak nie jest to dla nas zbyt wiarygodny i precyzyjny przelicznik, który wskazałby realną moc oświetleniową. Pamiętajmy, że oświetlenie LED pobiera bardzo mało energii elektrycznej. W ofertach sprzedaży znajdziemy halogeny LED o mocy:

  • 10 W – powinny oddawać tyle samo światła, co tradycyjna żarówka o mocy 80 W,
  • 20 W – powinny oddawać tyle samo światła, co tradycyjna żarówka o mocy 160 W,
  • 30 W – powinny oddawać tyle samo światła, co tradycyjna żarówka o mocy 250 W,
  • 50 W – powinny oddawać tyle samo światła, co tradycyjna żarówka o mocy 400 W.

Jednak podany powyżej przelicznik nie zawsze ma prawdziwe przełożenie w rzeczywistości, jeśli chodzi o żarówki LED i zarówki halogenowe. Tradycyjna żarówka potrafiła oddawać z jednego wata 100 lumenów lub nawet powyżej. Tymczasem żarówki LED oddają z jednego wata średnio 70-80 lumenów. Niektórzy producenci zapewniają, że ich naświetlacz LED potrafi oddać z 1 wata 100 lumenów. Niestety, jest to mało prawdopodobne. W rzeczywistości taki przelicznik osiągają jedynie produkty najlepszej jakości. Co więcej, większa moc oddawania strumienia świetlnego może przełożyć się na zmniejszenie żywotności oświetlenia LED. Zarówka LED to dobre źródła światła, pod warunkiem, że dobierze się odpowiednią. Na uwagę zasługuje także lampa ścienna LED, lampa halogenowa jako lampa sufitowa LED. Więcej informacji na temat oświetlenia LED znajdziesz w tym miejscu. Warto podkreślić, że lampy sufitowe to ceikawe rozwiązanie aranżacyjne.

Jak widać, wartości deklarowane przez producentów nie zawsze znajdują pokrycie w rzeczywistości. Dlatego poszukując odpowiedników dla tradycyjnych żarówek warto zasugerować się także zaleceniami UE. Znajdziemy w nich zależność pomiędzy mocą tradycyjnej żarówki a strumieniem emitowanego światła. I tak:

  • żarówka 100 W oddaje ok. 1300 – 1530 lumenów,
  • żarówka 75 W oddaje ok. 920 – 1060 lumenów,
  • żarówka 60 W oddaje ok. 700 – 810 lumenów,
  • żarówka 40 W oddaje ok. 410 – 470 lumenów,
  • żarówka 25 W oddaje ok. 220 – 250 lumenów.

Wybierając naświetlacz LED lub wewnętrzne lampy halogenowe sufitowe, zwróćmy uwagę na powyższe wartości. Oprócz mocy oświetlenia (podanej w watach) przeanalizujmy także deklarowaną wartość strumienia świetlnego, podaną w lumenach. W ten sposób łatwiej będzie nam dobrać realną wartość emitowanego światła do własnych potrzeb.

Naświetlacze LED – ranking najlepszych produktów

Naświetlacz LED Pulsari LED 50W – wykorzystuje diody stałoprądowe typu Epistar, dzięki czemu wyeliminowano konieczność wbudowania zasilacza. Model posiada regulowany czujnik ruchu, możliwość regulacji czasu świecenia oraz regulowany czujnik zmierzchu. Deklarowana trwałość urządzenia to 50 000 godzin. Za halogeny LED Pulsari LED 50W zapłacimy ok. 200 zł.

Lampa LED z czujnikiem ruchu L2705 marki Brennenstuhl – to model wyposażony w zimne diody LED o strumieniu świetlnym 1080 lumenów. Posiada elegancką, trwałą obudowę z malowanego proszkowo aluminium. Lampa posiada regulowany czujnik zmierzchu, regulację czasu świecenia, czujnik podczerwieni i regulację kąta padania światła. Nadaje się zarówno do użytku w budynku jak i na zewnątrz. Obudowa posiada stosowne atesty i jest wodoodporna. Cena lampy to ok. 295 zł.

Halogeny LED są bardzo przydatne. Pozwalają na zaprowadzenie sporych oszczędności w kosztach prądu. Poznaj producentów oświetlenia LED.
Halogeny LED - ranking najlepszych produktów na polskim rynku

Naświetlacz LED L 801 marki Brennenstuhl– posiada estetyczną, aluminiową obudowę w której ukryto 8 wydajnych diod LED. Naświetlacz emituje zimne światło o mocy strumienia 850 lumenów. Nadaje się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnątrz budynków. Halogen, naświetlacz Brennenstuhl L 801 z czujnikiem ruchu został przystosowany do montażu na ścianie. Cena zakupu tego modelu to ok. 190 zł.

Najmodniejsze lampy do domu - zobacz promocje!

Halogeny LED z czujnikiem ruchu PIR LCN 120PIR IP44– oddaje światło zimne o natężeniu strumienia 1300 lumenów. Zapewnia wydajne oświetlenie schodów, podjazdów i elewacji zewnętrznych budynku. Model jest w pełni wodoodporny. Posiada czujnik podczerwieni, możliwości regulacji czasu świecenia oraz możliwość obracania naświetlacza w pionie. Lampy halogenowe LED PIR LCN 120PIR IP44 zostały dodatkowo wyposażone w nietłukącą się szybę. Dzięki temu możemy je stosować w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Cena zakupu tego modelu to ok. 140 zł.

Halogen naświetlacz KETAI LED 50W PRO Samsung – oddaje światło zimne o mocy strumienia świetlnego 4 800 lumenów. Model został wyposażony w czujnik ruchu, czujnik zmierzchu oraz możliwości dowolnej regulacji. W obudowie zamontowano dodatkowy radiator, który zapobiega przegrzaniu diod LED. Dzięki temu model K KETAI LED 50W PRO Samsung odznacza się bardzo dużą, deklarowaną żywotnością, która wynosi 70 000 godzin. Cena zakupu wynosi ok. 350 zł.

Naświetlacz LED Philips ELLIPSE recessed nickel 3x3W SELV – to nowoczesne lampy sufitowe z czujnikiem ruchu. Działają z podobną wydajnością, jak tradycyjne lampy halogenowe sufitowe. W obudowie znajdują się trzy diody LED oddające strumień świetlny o wartości 500 lumenów. Obudowa z matowego chromu stanowi dodatkową ozdobę pomieszczeń.  Naświetlacze można umieszczać na suficie w większej ilości, co daje interesujący efekt dekoracyjny. Cena zakupu to ok. 350 zł. Jeśli szukasz inspiracji do salonu, w tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie oświetlenie wybrać.

Halogen naświetlacz ogrodowy KETAI Star LED – model przeznaczony do instalacji w pobliżu ścieżek i alejek ogrodowych. Oddaje przyjemne dla oka, neutralne światło. Moc strumienia świetlnego wynosi 600 lumenów. Przy zastosowaniu kilku halogenów przy szlaku komunikacyjnym lub elementach architektury ogrodowej można stworzyć dobry efekt dekoracyjny. Oświetlacz został wykonany z aluminium, a jego elementy wewnętrzne stworzono ze stali nierdzewnej. Deklarowana żywotność tego modelu to 50 000 godzin. Cena zakupu to ok. 250 zł.

Halogen naświetlacz z czujnikiem ruchu i zmierzchu LED Line 3059 – temperatura barwy światła wynosi 6000 K, a moc strumienia świetlnego 900 lumenów. Żywotność deklarowana przez producenta wynosi 30 000 godzin świecenia. Lampy LED z tego modelu posiadają możliwość regulacji czasu świecenia, regulację czujników oraz ich kąta działania. Cena zakupu to zaledwie 35 zł.

Czy warto inwestować w naświetlacze LED?

Dobrej jakości naświetlacze LED nadal są znacznie droższe niż tradycyjne lampy halogenowe. Jednak bez wątpienia zapewniają mniejsze zużycie energii. Mogą być zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które planują regularne doświetlanie przestrzeni po zapadnięciu zmroku. Jednym istotnym minusem, z którym musimy się liczyć jest brak możliwości regulacji intensywności światła. Tego rodzaju funkcje posiadają jedynie naświetlacze i halogeny o tradycyjnej budowie.O czym pamiętać podczas wyboru oświetlenia LED?

Wybierając oświetlenie LED, zwróćmy uwagę na zastosowane rozwiązania dodatkowe. W dzisiejszych czasach nawet zwykłe żarówki LED mogą posiadać możliwość zmiany barwy świecenia. W ofertach sprzedaży znajdziemy także oświetlenie LED z pilotem. Naświetlacze zewnętrzne posiadają w standardzie czujniki ruchu. Jednak w ofertach sprzedaży odnajdziemy także modele bez czujnika. Wybór owej funkcji dodatkowej zależy wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb. Będzie to wygodne także jeśli chodzi o lampy sufitowe.

Przed zakupem oświetlenia LED przeznaczonego na zewnątrz warto zwrócić uwagę na klasę szczelności. Dobrej jakości lampy LED do użytku zewnętrznego powinny odpowiadać międzynarodowym standardom IP International Protection Rating. Poszukajmy produktu z oznaczeniem  IP65. Jest to standard zabezpieczenia, który oznacza ochronę przed zmiennymi temperaturami, pyłem, deszczem i śniegiem. Oświetlenie LED, które nie spełnia powyższego standardu nadaje się jedynie do użytku we wnętrzach budynków. Jeśli nie interesują cię wyłącznie sufitowe lampy i szukasz rozwiązań oświetleniowych do kuchni, przeczytaj także artykuł: Oświetlenie podszafkowe szafek w kuchni - co wybrać, jakie koszty?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny