Halogeny sufitowe a diody LED

Czym są halogeny sufitowe?

Następcą tradycyjnych żarówek stały się żarówki halogenowe. Rzeczywiście dają one najbardziej zbliżony efekt. Ich sposób działania opiera się na wykorzystaniu żarnika wolframowego. Emisja światła jest możliwa dzięki gazom szlachetnym. W ten sposób żarówki halogenowe świecą nie tylko dłużej, ale i również efektywniej. Zasilane są one napięciem 230 V lub napięciem na poziomie 6, 12 bądź 24 V. W tym drugim przypadku mówimy o żarówkach niskonapięciowych.

Jaka jest różnica pomiędzy halogenami a oświetleniem LED-owym?

Różnicą pomiędzy oświetleniem halogenowym a oświetleniem LED jest źródło emisji światła. Już wiemy, że w przypadku żarówek halogenowych mamy do czynienia z żarnikiem wolframowym. Natomiast oświetlenie LED emitowane jest przy pomocy diod elektroluminescencyjnych. Elektroluminescencja jest niczym innym jak zjawiskiem fizycznym, które polega na emisji energii elektrycznej w światło widzialne lub niewidzialne. Zwykle oprócz samych lampek lub taśm ledowych musimy dokupić także dopasowane zasilacze.

Halogeny sufitowe emitują nawet do 70% więcej światła w porównaniu do klasycznych żarówek. Dzięki swojej żywotności mogą świecić nawet do 5 tys. godzin. Natomiast naświetlacze LED wyróżniają się maksymalną żywotnością, ponieważ takie żarówki mogą świecić nawet przez 35 tys. godzin. Dodatkowo potrzebują one zdecydowanie mniejszej ilości energii. W ten sposób określane są jako najbardziej energooszczędne żarówki.

Chcąc dowiedzieć się, z jaką mocą świecą halogeny sufitowe oraz naświetlacz LED, powinniśmy kierować się jednostką, jaką są lumeny. Okazuje się, że LEDy odpowiadające żarówce o mocy 40 W wyróżniają się ilością od 240 do 400 lumenów. Natomiast Halogen 35 W, świeci z mocą od 490 do 700 lumenów. Zatem halogeny sufitowe są ostatecznie mocniejsze.

Halogeny sufitowe - zalety i wady

Halogeny sufitowe wyróżniają się bardzo szybkim zapłonem. Nie musimy czekać na to, aż żarówka zacznie świecić swoją maksymalną mocą. Z założenia są one energooszczędne, zużywają nawet do 70% mniej energii w porównaniu do żarówek tradycyjnych. Jednocześnie świecą z większą mocą, w porównaniu do oświetlenia LED-owego.

Do wyboru mamy różne wymiary lamp halogenowych, a także żarówki wysoko- oraz niskonapięciowe.

Minusem jest to, że w porównaniu do LED-ów posiadają nawet kilkakrotnie niższą żywotność. Żarówki halogenowe świecą do 5 tys. godzin, podczas gdy LEDy osiągają żywotność na poziomie nawet 35 tys. godzin.

Halogeny LED - zastosowanie

Halogeny led mają bardzo szerokie zastosowanie. Możemy je wykorzystać w każdym domowym pomieszczeniu. Idealnie sprawdzają się w sypialni, salonie i przedpokoju. Ze względu na odporność na wilgoć, mogą być stosowane do łazienki i kuchni.

Istnieją także lampy halogenowe stosowane na zewnątrz. Wtedy muszą być one odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Halogeny sufitowe - rodzaje

Halogeny sufitowe z powodzeniem możemy podzielić na kilka różnych rodzajów. Poszczególne typy wymieniamy pod względem rodzaju oprawy, sposobu montażu, a także przeznaczenia.

Halogeny kryształowe

Znajdź sprawdzonego fachowca

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od sufitów podwieszanych lub od ogólnych remontów, wypełnij ten formularz, W odpowiedzi otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!

Na szczególną uwagę zasługują halogeny kryształowe. Są to lampy wyróżniające się przepięknymi, kryształowymi zdobieniami. W ten sposób możemy uzyskać nie tylko energooszczędne oświetlenie, ale również wyjątkowo dekoracyjne. Wiele lamp halogenowych z ozdobnymi kryształami pełnią rolę sztuki użytkowej.

Halogeny natynkowe i wpuszczane

Ze względu na sposób montażu, możemy wymienić halogeny natynkowe, jak i również wpuszczane. Oprawa halogenowa natynkowa pozwala na powierzchniowy montaż. W tym celu nie trzeba wykonywać żadnych większych otworów w suficie. Natomiast wpuszczane halogeny wymagają już zastosowania otwornicy. Dzięki niej wykonamy otwór o wymaganej średnicy, by oprawa halogenowa mogła być z powodzeniem wpuszczona za warstwę płyty gipsowo-kartonowej. Sprawdź także: 10 pomysłów na oświetlenie sufitu podwieszanego.

Halogeny z czujnikiem ruchu

Lampy z czujnikiem ruchu raczej są wykorzystywane na zewnątrz, czyli na terenie posesji. Mamy do czynienia lampy zapalające się po wykryciu ruchu, jak i również z czujnikiem zmierzchu. Popularne w tym przypadku są halogeny LED, czyli lampy łączące w sobie oprawy z lamp halogenowych z diodami LED-owymi. W ten sposób zyskujemy jeszcze większą oszczędność energii.

Oprawy, którymi są halogeny led, muszą być koniecznie odporne na działanie czynników zewnętrznych, szczególnie na opady atmosferyczne. Dodatkowo lampy z czujnikiem ruchu są wytrzymały na wszelkie wstrząsy oraz większość uszkodzeń mechanicznych. Dzięki temu doskonale sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

Wybierając halogeny led z czujnikiem ruchu, mamy wpływ między innymi na ilość zastosowanych diod, temperaturę barwy światła, kąt świecenia, a także żywotność. Ich dodatkową zaletą jest to, że energia elektryczna pobierana jest tylko w momencie uruchomienia lampy. Natomiast w czasie „czuwania” prąd nie jest zużywany.

Montaż halogenów sufitowych

Jak zamontować halogeny led?

Montaż halogenów sufitowych możemy wykonać we własnym zakresie. Stopień trudności prac będzie zależeć od tego, czy oprawa halogenowa jest wpuszczana, czy natynkowa. Rzeczywiście halogeny led, które są montowane bezpośrednio na suficie, wymagają mniejszego wysiłku, a także zastosowania najprostszych narzędzi. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, by wszystkie prace wykonywać po uprzednim wyłączeniu bezpieczników. Następnie upewnij się, że w przewodach, do których zamierzasz podłączyć lampę, nie ma prądu. Do tego celu wykorzystujemy próbówkę.

W przypadku, gdy oprawa halogenowa jest natynkowa, to podłączamy kostkę zawartą w lampie do wcześniej przygotowanych przewodów. Wśród nich występują fazowe oraz zerowe. Po przyłożeniu próbówki do poszczególnych końcówek (przy włączonych bezpiecznikach), dowiemy się, które z nich przewodzą prąd. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy końcówek przewodów. Ponieważ ich kontakt z ciałem grozi śmiertelnym porażeniem prądem. Kolejnym krokiem będzie już bezpośredni montaż halogenów sufitowych, czyli podłączenie specjalnej kostki do przewodów. Oczywiście regulujemy wysokość oraz pozycję lampy. W ten sposób oprawa halogenowa optymalnie będzie spełniała swoje zadanie.

Jeżeli montaż halogenów sufitowych musi odbyć się przy wcześniejszym wywierceniu otworów, będziemy potrzebowali wiertarkę ze specjalną końcówką (otwornicą), miarkę i ołówek. Nasze prace zaczniemy od zaznaczenia miejsca, w którym wywiercimy otwór. Do tego celu wykorzystujemy miarkę oraz ołówek. Następnie zaznaczamy środek, w którym należy zamontować oprawę. Kolejnym krokiem jest podłączenie oprawy do przewodów. Ostatecznie oprawa halogenowa musi zostać umieszczona wewnątrz otworu, tak by idealnie wpasowała się, nie pozostawiając żadnych luzów. Należy wykonać to z należytą starannością, dzięki czemu unikniemy ukruszenia lub wyłamania płyty gipsowo-kartonowej.

Jeżeli oprawa halogenowa występuje w bardzo nietypowych rozmiarach lub nie jesteśmy pewni, czy montaż halogenów sufitowych nam się powiedzie, w każdej chwili możemy wezwać do pomocy doświadczonego fachowca. Więcej informacji na temat oświetlenia w domu zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Polecane modele wiertarek - sprawdź ceny!

Montaż halogenów z czujnikiem ruchu

Montaż lampy z czujnikiem ruchu, tak naprawdę przebiega bardzo podobnie do montażu każdej innej lampy natynkowej. Oprócz przewodów odpowiedzialnych za dostarczanie energii do żarówki należy jeszcze podłączyć przewód do czujnika ruchu.

Wysokiej jakości lampy zewnętrzne pozwalają na ustawienie czasu oświetlenia po uruchomieniu lampy przez czujnik, jak i również moc światła. Często do zestawów dołączane są specjalne osłonki. Dzięki nim możemy swobodnie manewrować, z jakiego „pola widzenia”, czujka będzie wykrywać ruch.

Cena halogenów sufitowych

Ile kosztują halogeny ledy?

Cena halogenów sufitowych jest bardzo zróżnicowana. Koszty będą zależeć przede wszystkim od tego, jaka oprawa halogenowa nas interesuje, o jakiej mocy żarówki zamierzamy zainstalować, a także w jaki sposób mamy zamontować lampę.

Przykładowe koszty wahają się na poziomie:

  • żarówki halogenowe Kanlux 230V - 2,30 zł
  • żarówki Halopar - 230V - 13,00 zł
  • żarówki Halolux Ceram Eco - 17,80 zł
  • żarówki halogenowe 12V - 1,70 zł
  • żarówki halogenowe Halopsot 12V - 21,30 zł
  • lampa sufitowa Alta Grey - 229 zł
  • oczko halogenowe - 139 zł
  • oprawa halogenowa sufitowa Philips Massive - 31 zł
  • plafon kryształowy Azahar - 359 zł
  • lampa na szynę Mima - 112 zł
  • oprawa sufitowa halogenowa pod zabudowę MaxLight - 98 zł
  • wpust halogenowy Shilo - 86 zł

Cena halogenów sufitowych będzie mocno urozmaicona w zależności od tego, czy interesuje nas oprawa stropowa, czy jednak natynkowa. Jeżeli ten drugi typ, to ostateczny koszt będzie zależeć od rodzaju lampy. Im będzie ona bardziej dekoracyjna, tym również jej cena okaże się znacznie wyższa. Natomiast oprawa stropowa średnio kosztuje od kilkudziesięciu do stu złotych. Decydując się na systemy szynowe, możemy spodziewać się zbliżonych cen do wpuszczanych opraw sufitowych. Jednak tutaj dodatkowo należy wspomnieć jeszcze o dokupieniu całej szyny.

Halogeny led - podsumowanie

Cena halogenów sufitowych jest zbliżona, a nawet nieco niższa od oświetlenia ledowego. Dodatkowo już wiemy, że wyróżnia się ono zdecydowanie większą mocą, przez co są to wydajniejsze źródła światła.

Do wyboru mamy różne wymiary lamp halogenowych, a także różnorodne typy opraw. Ciekawym rozwiązaniem są systemy szynowe, które pozwalają na dowolne rozporządzanie halogenami w pomieszczeniu, przy niedużej liczbie gniazd elektrycznych. Alternatywne dla halogenów źródła światła w postaci taśm ledowych, również mogą być podłączone tylko do jednego gniazdka. Zestawy startowe muszą być wtedy wyposażone w zasilacze.

Lepiej ze względu na moc światła, halogeny traktować jako główne źródło oświetlenia w naszym domu, natomiast LEDy, jako światło pomocnicze lub dekoracyjne. W ten sposób w domu można stworzyć niepowtarzalny klimat.

ikona podziel się Przekaż dalej