Heblarka grubościówka - zastosowanie

Strugarka grubościówka jest urządzeniem przeznaczonym do wyrównywania oraz wygładzania elementów wykonanych z miękkiego oraz twardego drewna. Za nadanie elementom określonej gładkości i grubości odpowiada wałek do heblarki, który jest wyposażony w noże skrawające. Najczęściej maszyny wyposażone są we włącznik posuwu, dzięki czemu możemy poddać obróbce naprawdę duże przedmioty.

Zatem wyrównywarka znajduje zastosowanie w branżach, w których mamy do czynienia z obróbką drewna. Najczęściej jednak tego typu urządzenia znajdziemy w zakładach stolarskich, ciesielskich, czy też dekarskich. W niektórych przypadkach warto zainwestować w strugarkę do drewna przy budowie domu. Szczególnie, jeżeli decydujemy się na obecność licznych elementów wykonanych z drewna.

Wyrównywarka do drewna - porady zakupowe

Kupując strugarkę grubościówkę, koniecznie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu jej potrzebujemy. Do profesjonalnych zakładów stolarskich sprawdzi się heblarka stołowa. Pozwala ona na obróbkę dużych i skomplikowanych elementów. Jeżeli jednak potrzebujemy tylko i wyłącznie strugarki do prac remontowych lub w celach hobbystycznych, to dobrym rozwiązaniem będzie ręczne urządzenie o małej mocy.

Jednym z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, jest moc urządzenia. W tym przypadku, w zależności od przeznaczenia i stopnia zaawansowania wykonywanych prac, moc silnika waha się od 1200 W do nawet 7,7 kW. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest prędkość, z jaką obraca się wałek do heblarki. Okazuje się, że heblarka stołowa będzie wyróżniać się mniejszą ilością obrotów wałka. Ten parametr oscyluje na poziomie 5 tys. - 7 tys. obrotów na minutę. Natomiast w przypadku ręcznej strugarki, ten wskaźnik może być na poziomie nawet 16 tys. obrotów na minutę.

Jeżeli interesuje nas heblarka stołowa, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na maksymalną szerokość i wysokość strugania. W przypadku profesjonalnego sprzętu możemy mówić o maksymalnej szerokości wynoszącej ponad 0,5 metra, a także wysokości obróbki na poziomie ok. 30 cm. Natomiast przy wyborze urządzeń stołowych nie bez znaczenia są także wymiary stołu. W ten sposób będzie nam łatwiej oszacować, jakiej wielkości elementy możemy poddawać obróbce na konkretnym urządzeniu.

Polecane promocje na narzędzia

Strugarka do obróbki drewna charakteryzuje się jeszcze wieloma innymi cechami. Wśród nich wymienia się między innymi ilość noży, w które wyposażony jest wałek do heblarki. Dobrze jest sprawdzić również, na jakim poziomie konkretne urządzenie będzie hałasowało. Szczególnie jeżeli zamierzamy korzystać z niego przez wiele godzin. Strugarka ręczna powinna być wygodna oraz ergonomiczna. W związku z tym dobrze jest sprawdzić wagę urządzenia, tak aby wielogodzinna praca przy pomocy strugarki nie była zbyt męcząca. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o strugach elektrycznych i rodzajach.

Strugarka - polecane modele

Przymierzając się do zakupu strugarki do obróbki drewna, warto przyjrzeć się kilku popularnym modelom. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakimi dokładnie parametrami się wyróżniają, a także zweryfikujemy czy konkretne urządzenia spełniają nasze oczekiwania. Oczywiście poniżej zostaną przedstawione modele zarówno do amatorskiego, jak i również profesjonalnego użytku.

Mężczyzna pracujący na heblarce grubościówce, a także najlepsze ceny, modele i wybór sprzętu
Heblarka grubościówka, czyli najlesze modele, opinie, ceny oraz zastosowanie w domu i warsztacie

Do popularnych modeli zalicza się m.in.:

  • Strugarka elektryczna, hebel ręczny Holzmann EHH110 - strugarka wyróżniająca się pracą wałka na poziomie 16 tys. obrotów na minutę. Urządzenie pozwala na obróbkę elementów o maksymalnej szerokości 110 mm. Wyrównywarka ręczna wyposażona jest w wpusty “V”, które ułatwiają fazowanie.
  • Heblarka grubościówka Zipper ZI-HB254 - heblarka stołowa wyposażona w specjalny silnik z napędem paskowym. Wałek do heblarki pracuje z prędkością 8,5 tys. obrotów na minutę. Maksymalna szerokość strugania wynosi 254 mm, natomiast maksymalna wysokość przelotowa waha się od 6 do 120 mm.
  • Strugarka grubościówka heblarka DeWalt DW733 - urządzenie wyróżniające się prędkością maksymalną na poziomie 10 tys. obrotów na minutę. Frezarki tego typu charakteryzują się maksymalną grubością strugania wynoszącą 2 mm. Maksymalna grubość przedmiotu może wynieść do 152 mm.
  • Frezarki strugarki grubościówki Bass BP-4780 - profesjonalne urządzenie wyróżniające się moc silnika 1600 W. Na wyposażeniu znajduje się króciec, dzięki któremu możemy podłączyć odkurzacz. Obroty wałka do heblarki utrzymują się na poziomie do 9 tys. obrotów na minutę. Maksymalna szerokość cięcia wynosi 204 mm.


Strugarka do drewna - ceny i opinie

Jeżeli interesuje nas zakup heblarki grubościówki, to na pewno chcemy się dowiedzieć, jaki jest koszt urządzenia. Należy mieć jednak na uwadze, że cena jest uzależniona przede wszystkim od przeznaczenia strugarki. Profesjonalny sprzęt może kosztować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przykładowe ceny popularnych modeli heblarek do drewna

Nazwa produktu

Cena

Strugarka grubościówka Bass Polska BP-4780

Cena od 1040,00 zł - bardzo dobre opinie

Heblarka grubościówka 2000 W 33 CM Bass

Cen od 1269,00 zł - bardzo dobre opinie

Heblarka grubościówka 2,2 kW noże 254 Bass Polska

Cena od 1460,00 zł - bardzo dobre opinie

Grubościówka używana Hebele Einhel

91,00 zł

Grubościówka używana Stołowa Titan 1500W 204 mm

671,00 zł

Grubościówka używana duży silnik

950,00 zł

Grubościówka używana 310 heblarka

4500,00 zł

Heblarka używana, wyrówniarka

10 000,00 zł

Heblarka do drewna używana

2950,00 zł

Heblarka do drewna używan Lurem

6800,00 zł

Heblarka Dyna 8 używana grubościówka

3400,00 zł

Frezarki Parkside górnowrzecionowe POF 1200 D3,1

119,00 zł

Frezarki dolnowrzecionowe Bernardo T 500 PR-400V

3875,26 zł

Strugarka do metalu Warka, dłutownica

3936,00 zł

Strugarka do metalu stołowa

7500,00 zł

Strugarka do metalu 7305 skok 500 mm

7000,00 zł

Strugarka do metalu do kół zębatych

25000,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny