Heliotrop peruwiański (heliotropium arborescens) – ciekawy kwiat o nietypowym pokroju

Heliotrop peruwiański był w swoim czasie bardzo popularny, jednak potem zniknął. Obecnie wraca na balkony i do ogrodów i to w wielkim stylu, ciągle zdobywając sobie nowych zwolenników. Heliotropy (Heliotropium arborescens) to wspaniałe rośliny, które wyróżniają się krzaczastym, ładnym i bardzo gęstym pokrojem. Odmiany mają od 40 do 60 cm wysokości.

Mają duże, ciemnozielone liście. Są mocno pomarszczone, a ich obie strony są szorstko owłosione. Dodaje to roślinie uroku. Jednak heliotrop peruwiański najpiękniejszy jest w czasie kwitnienia. Wtedy na szczytach rozgałęzień pojawiają się kwiatostany. Są zachwycające – okazałe, złożone z drobnych fioletowych kwiatuszków w duże baldachy, a do tego przepięknie pachną. Heliotropy mają wspaniały, bardzo charakterystyczny zapach, który może zawrócić nam w głowie. Kwiaty utrzymują się od lipca do września, przez cały czas obficie pachnąc.

Kwiaty heliotropu mają intensywny, fioletowy, bardzo ciemny, wręcz ciemnoniebieski lub granatowy kolor. Jednak pojawiły się odmiany o nietypowych barwach. Wspaniale wyglądają na jednej rabacie lub w balkonowych skrzynkach. Niebieskie kwiaty odmiany ‘Nautilus Blue’ są bardzo interesujące. Ładnie kontrastują z bielą ‘White Lady’, To odmiana o drobnych kwiatach i bardziej eleganckim wyglądzie. Zwróć uwagę także na fioletową ‘Marine’.

Heliotrop peruwiański (heliotropium arborescens) w ogrodzie i na balkonie

Ten fantastyczny kwiat ozdobny może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. W doniczkach można spotkać go znacznie częściej. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, rosnąca także w okolicach Basenu Morza Śródziemnego. Co to oznacza dla nas, hodowców? Tyle, że roślina nie utrzyma się w ogrodzie zimą. W uprawie doniczkowej można ją przenieść gdzieś, gdzie będzie miała zapewnione lepsze warunki i przetrwa do nowego sezonu. Gatunek bardzo źle reaguje nawet na niewielkie spadki temperatur w okolice zera.

Heliotrop peruwiański musi mieć zapewnione odpowiednie warunki świetlne. To kwiaty na balkon nasłoneczniony, ale uwaga: roślina nie może mieć bezpośredniego nasłonecznienia. Działanie promieni padających od strony południowej mogą być dla niej zabójcze. Prowadzą do poparzeń na liściach i przyspieszają wysychanie podłoża, co jest dużym problemem w uprawie heliotropu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Fioletowe kwiaty heliotropu peruwiańskiego, a także uprawa i pielęgnacja rośliny krok po kroku, zastosowanie oraz sadzenie
Heliotrop peruwiański krok po kroku, czyli uprawa, pielęgnacja, sadzenie, wysiew oraz wymgania rośliny

Kwiat lubi żyzne i przepuszczalne podłoże. Możesz zastosować standardową ziemię ogrodową lub doniczkową. Jednak warto poprawić jej strukturę, na przykład dodając odrobinę kompostu. Dzięki niemu podłoże jest bardziej przepuszczalne i ma większą zasobność powietrzną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na piękne kwiaty.

Heliotrop peruwiański – początek uprawy

Heliotrop można rozmnażać na dwa sposoby: przez nasiona lub przez sadzonki. Niebieski, elegancki heliotrop jest łatwo dostępny w sklepach ogrodniczych. Bez problemu możesz kupić zarówno gotowe roślinki, jak i nasiona. Uprawa z sadzonek jest o wiele łatwiejsza, ponieważ ten drugi sposób wymaga kiełkowania pod szkłem.

Nasiona wysiewa się już w marcu. Po około 4 tygodniach można je przepikować do większych doniczek. Na balkon lub do ogrodu wysadza się je dopiero po 15 maja – przyjmuje się, że wtedy znika ryzyko pojawienia się przymrozków. Wysiew nasion przeprowadza się do mieszanki ziemi kompostowej, piasku i torfu. Możesz także znaleźć podłoże do wysiewu nasion zasilone nawozem startowym.

Sadzonki możesz kupić lub spróbować samodzielnie ukorzenić pędy pobrane z roślin, które zimują w domu. Zabieg robi się w styczniu. Sadzonki powinny mieć około 5 cm. Usuwa się z nich dolne liście – to powstrzyma transpirację wody i sprawi, że roślina szybciej wytworzy korzenie. Pobrane sadzonki należy zamoczyć w ukorzeniaczu, a następnie posadzić do lekkiej kompostowej ziemi. Po mniej więcej czterech miesiącach masz już gotowe kwiaty na balkon. Wystawia się je dopiero w maju, po ustąpieniu przymrozków.

Heliotrop peruwiański – pielęgnacja i zimowanie

Podłoże dla heliotropu powinno być stale wilgotne, co nie jest takie proste w uprawie doniczkowej. W czasie suszy i podczas upałów rośliny trzeba podlewać nawet codziennie, ale niewielką ilością wody. Heliotrop szybko pokaże ci, że ma za mało wody – udowodni to zasychaniem brzegów liści. Jeśli zauważysz taki objaw, natychmiast zwiększ częstotliwość podlewania. Niebieski, obficie kwitnący heliotrop nawozi się środkami do roślin doniczkowych i kwitnących.

Zimowanie w gruncie nie jest możliwe w naszych warunkach klimatycznych. Możesz jednak skrzynki i doniczki z balkonu przenieść do jasnego pomieszczenia. Optymalna temperatura do zimowania to 10 stopni. W tym czasie rośliny podlewa się bardzo oszczędnie. W kwietniu należy przyciąć rośliny nad drugim liściem. To także moment na ich przesadzenie do większego pojemnika. Od tego momentu możesz stopniowo zwiększyć częstotliwość podlewania. W maju donica z heliotropem znów może powędrować na balkon, a ty możesz rozpocząć sezon od nawożenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny