Hiacynt - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, zimowanie, porady

Czy istnieją rośliny, które można uprawiać i w domu i w ogrodzie? W obu miejscach oferujące duże walory dekoracyjne. Czy dostępne są gatunki spełniające te kryteria i pochodzące z egzotycznych części świata? Odpowiedzią na oba pytania jest zdecydowane tak. Istnieją takie okazy a jednym z nich jest hiacynt. Ten piękny kwiat cebulowy jest chętnie wybierany na rabaty i do doniczek. Co ważne nie ma wysokich wymagań. Poniżej opisujemy jego odmiany, sadzenie i pielęgnację.

Kolorowe kwiaty cebulowe

Opis hiacyntów należy rozpocząć od informacji, że są to cebulowe rośliny należące do rodziny szparagowatych. W niektórych ujęciach systematycznych wyróżnia się tylko jeden gatunek a w innych trzy. Bez względu na klasyfikację, typowym przedstawicielem grupy jest hiacynt wschodni. Pochodzi z obszarów Azji Mniejszej. Jego naturalnym środowiskiem są tereny Palestyny i Turcji. Przeważnie dorasta do 30 cm wysokości i ma niewielkie równowąskie liście. W okresie kwitnienia, w kwietniu i maju, pojawiają się śliczne dzwonkowate kwiaty. W zależności od odmiany przybierają kolor żółty, czerwony, różowy, fioletowy, niebieski czy też biały.

Zanim zajmiemy się odmianami kwiatów ogrodowych i doniczkowych nieco zboczymy z kursu. Dlatego, że w Polsce uprawiany jest hiacynt wodny(pływający). Stosowana jest też nazwa pontederia gruboogonkowa. Jest to gatunek należący do rodziny rozpławowatych, pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. W naszym kraju to roślina jednoroczna, którą można sadzić w oczkach wodnych czy akwariach. Ta czynność sprowadza się do włożenia jej do wody i poczekania aż się zadomowi. Opisywany okaz jest nazywany hiacyntem z uwagi na bardzo podobne kwiaty. Po tej dygresji wracamy do głównego tematu.

Jakie odmiany kwiatów szparagowatych trafiają do uprawy? Sporą popularnością cieszy się:

  • Hiacynt wschodni „Delft Blue” – kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty mają kolor niebieski,
  • Hiacynt „Carnegie” – kwitnie od maja do lipca. Wykształca ładne, śnieżnobiałe kwiaty,
  • Hiacynt „City of Haarlem” – kwitnie od maja do lipca. Jego kwiaty mają kolor żółty,
  • Hiacynt „Prince of Love” – również kwitnie od maja do lipca. Kwiaty mają kolor różowy,
  • Hiacynt wschodni „Woodstock” – to czerwony kwiat kwitnący od maja do lipca.

Wymienione i inne, piękne odmiany opisujemy na naszym portalu. Podajemy też ich ceny.

Uprawa hiacyntów w doniczce

Domową opiekę nad hiacyntami rozpoczyna się na dwa sposoby. Pierwszym jest zakup już wyrośniętej roślinki. Od listopada do końca marca można ją znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Druga metoda to samodzielne pędzenie kwiatów. We wrześniu cebule umieszcza się w pojemniku z piaszczystą ziemią i przysypuje warstwą piasku. Następnie donica trafia w chłodne miejsce na 6-8 tygodni. Gdy sadzonki już wyrosną wracają do cieplejszego pomieszczenia. Po 3-4 tygodniach zakwitną potem w okolicach czerwca zaschną. Wtedy pozbywa się kwiatostanów, cebulki wykopuje i do września przechowuje w chłodnym pomieszczeniu.

Pędzone hiacynty można sadzić do nowej doniczki we wrześniu i październiku. Trzeba pamiętać, że:

  • Cebulka będzie się najlepiej rozwijać w glebie żyznej i przepuszczalnej o obojętnym pH,
  • Idealne stanowisko znajduje się z dala od kaloryfera i jest nasłonecznione. Jednakże roślina nie może być bezpośrednio wystawiona na słońce. Wymaga rozproszonego światła,
  • Hiacynty doniczkowe najlepiej czują się w temperaturze 16-20°C. W temperaturze przekraczającej górą granicę roślina przedwcześnie przekwitnie.

To tyle, jeśli chodzi o wymagania kwiatów. Jak zatem wygląd ich dalsza pielęgnacja?

Opieka nad hiacyntami doniczkowymi nie przysparza większych trudności. Do najważniejszych czynności należy utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Równie istotne jest regularne podlewanie. Dość częste, lecz niezbyt obfite, bryła korzeniowa nie powinna stale stać w wodzie. Ziemia w doniczce musi być umiarkowanie wilgotna. Jeśli podczas sadzenia cebulka trafiła do odpowiedniej gleby, późniejsze nawożenie nie jest potrzebne. Wszelkie składniki odżywcze już znajdują się w pojemniku. Rozwinięcie wszystkich powyższych informacji o hiacyntach domowych znajduje się na naszej stronie.

Jak uprawiać hiacynt ogrodowy?

Hiacynty to kwiaty cebulowe chętnie wybierane na rabaty. Sadzenie przeprowadza się na przygotowanym wcześniej miejscu. Najpierw wybraną lokalizację należy dokładnie odchwaścić. Kolejny krok to spulchnienie, innymi słowy przekopanie gleby na głębokość 25 cm. Przy okazji warto zaprawić ją dodatkowo naturalnym kompostem. Tak przygotowana ziemia może przyjąć cebule we wrześniu lub październiku. Zawsze trzeba zapoznać się z charakterystyką wybranego kwiatu. Dlatego, że niektóre odmiany sadzi się już końcem sierpnia. Idealnym rozwiązaniem jest tworzenie większych skupisk roślin. W ten sposób osiąga się piękne aranżacje.

Uprawa powiedzie się po spełnieniu wymagań hiacyntów. Do najważniejszych bez wątpienia należy:

  • Roślina dobrze czuje się na stanowisku nasłonecznionym. Poradzi sobie także w miejscu półcienistym. Niezwykle istotne jest to by rabata była zaciszna i osłonięta przed wiatrem.
  • Hiacynty preferują glebę żyzną, przepuszczalną i piaszczystą o obojętnym odczynie,
  • Dobrze wiedzieć, że opisywane kwiaty wyrosną też na wielu innych glebach. Nie tolerują tylko podłoży podmokłych i kwaśnych. Stałe przebywanie w wodzie bardzo im szkodzi.

Na koniec pozostała pielęgnacja kolorowych kwiatów rabatowych. O czym trzeba pamiętać?

Każdy hiacynt ogrodowy potrzebuje nawożenia. Na początkowym etapie rozwoju najlepiej sprawdzają się nawozy azotowe. Gdy roślina już nieco urośnie należy stosować mieszanki wieloskładnikowe. Nawożenie przeprowadza się jesienią po posadzeniu, wiosną oraz w lecie. Spore znaczenie ma także regularne podlewanie. Podobnie jak w przypadku kwiatów doniczkowych, nie może być zbyt obfite. Należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża. Po przekwitnięciu hiacynty wykopuje się i przenosi do chłodnego pomieszczenia. Tam będą czekać do września. Więcej o uprawie odmian ogrodowych można poczytać na naszej stronie.