Hiacynt wodny (Eichorniia crassipes) - charakterystyka

Hiacynt wodny, inaczej eichornia gruboogonkowa (Eichorniia crassipes) jest rośliną zaliczającą się do rodziny rozpławowatych. Roślina przywędrowała do nas z Ameryki Południowej, jednak doskonale odnajduje się w naszych warunkach klimatycznych jako gatunek jednoroczny. Kwiaty zebrane w kłosy o kolorze niebieskim, jasnofioletowym lub białym widnieją ponad wodą. Natomiast na wodzie unoszą się duże liście o zielonym zabarwieniu. Swoją formą przypominają rozety. Cała roślina osadzona jest na kłączach. Na kwiaty o średnicy ok. 5 cm możemy doczekać się, gdy temperatura powietrza przekracza 24 stopnie Celsjusza.

Eichornia gruboogonkowa posiada wiele zalet. Oprócz tego, że kwiaty pięknie prezentują się wodzie, to ich hodowla sprzyja oczyszczaniu oczka wodnego. Często w komercyjnym zastosowaniu wybierana jest do oczyszczania ścieków. Już wiemy, że hiacynt wodny jest rośliną jednoroczną, dlatego jesienią można ją przeznaczyć na kompostownik. Jej kłącza wykorzystywane są również jako materiał do różnego rodzaju plecionek.

Uprawa hiacynta wodnego (Eichorniia crassipes)

Tak naprawdę uprawa hiacynta wodnego w porównaniu do innych roślin hodowanych w oczkach wodnych, jest jedną z najłatwiejszych. Hodowla kwiatów nie wymaga ich sadzenia na dnie zbiornika. Wystarczy umieścić je na wodzie, a roślina już rozwinie kłącza w taki sposób, by się osadzić w oczku wodnym. Hiacynt w wodzie najlepiej będzie czuł się na słonecznym stanowisku. Wtedy też mamy największe szanse na pojawienie się kwiatów.

Zimowanie roślin wodnych, a szczególnie eichornii gruboogonkowej nie jest łatwym zadaniem. Chociaż teoretycznie jest to możliwe. Zimowanie powinno odbywać się w mokrym torfie, którego temperatura wynosi ok. 15 stopni Celsjusza. Nie trzeba w tym celu przechowywać wszystkich roślin, które znajdują się w oczku wodnym.  Hiacynt w wodzie bardzo szybko się rozmnaża. W rzeczywistości zimowanie rzadko kiedy przynosi oczekiwane rezultaty. Niestety rośliny zdecydowanie częściej zapadają na choroby grzybowe z powodu nieodpowiedniego środowiska. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hiacyntach.

Hodowla w oczku wodnym i w akwarium

Uprawa hiacynta wodnego nie wymaga od nas większego nakładu pracy. Roślina w oczku wodnym lub w akwarium radzi sobie doskonale. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym roślinie jest wysoka temperatura. Niestety przy niskich wartościach, roślina obumiera. Jeżeli eichornia gruboogonkowa opadnie na dno, trzeba ją szybko wyłowić na zewnątrz. W innym przypadku sama będzie zanieczyszczeniem w oczku wodnym. Hodowla powinna być zakończona jesienią.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Ze względu na naturalne filtrowanie wody, hiacynty wykorzystywane są w akwarium, nie tylko jako roślina ozdobna, ale również skuteczny sposób na glony i inne zanieczyszczenia. Można ją przechowywać również w dużym słoiku lub w ozdobnej kuli. Hodowla hiacynta wodnego w akwarium musi być kontrolowana, ponieważ roślina bardzo szybko się rozrasta. Dlatego po wytworzeniu się pnączy potomnych, warto je systematycznie usuwać. Hiacynt w wodzie, który uprawiany jest w domu, ma zdecydowanie większe szanse na zakwitnięcie i utrzymanie kwiatostanu nawet przez kilka tygodni.

Hiacynt wodny w oczku wodnym w czasie kwitnienia oraz uprawa hiacynta wodnego
Hiacynt wodny i uprawa hiacynta wodnego w oczku wodnym, a także jego pielęgnacja

Warto mieć na uwadze, że eichornia gruboogonkowa w środowisku naturalnym uznawana jest za roślinę szkodliwą. Pod uwagę bierze się jej błyskawiczne rozmnażanie, przez co zabiera dostęp do światła znajdującym się w akwenach roślinom i rybom. Ponadto zatrzymuje przepływ tlenu do zbiorników wodnych. Powodem do usuwania tej rośliny z jezior i rzek, jest także stworzenie idealnych warunków dla moskitów. Dlatego w wielu krajach hiacynta wodnego traktuje się bardziej jako chwast, a nie jako roślinę ozdobną.Hiacynt wodny (Eichorniia crassipes) - cena rośliny do oczka wodnego

Jeżeli chcesz się zdecydować na hiacynta wodnego w oczku wodnym, to musisz się nastawić na coroczne zakupy. Już wiesz, że o ile uprawa hiacynta wodnego nie stwarza żadnych trudności, o tyle zimowanie w domowych warunkach jest praktycznie niemożliwe. Dobrze jest zatem dowiedzieć się jakie są ceny roślin wodnych, w tym również eichornii gruboogonkowej. Dzięki temu można sobie zaplanować zakupy, a także oszacować koszt inwestycji w przydomowy akwen.

Przykładowe ceny hiacynta wodnego

Nazwa gatunku roślin wodnych

Cena

Eichornia gruboogonkowa

Cena od 4,00 zł/szt.

Hiacynt w wodzie

Cena od 8,00 zł/szt.

Tatarak zwyczajny

Cena od 6,00 zł/szt.

Czermień błotna

6,00 zł/szt.

Lilie wodne

Od 30,00 zł/szt.

Tulejnik kamczacki

Od 10,00 zł/szt.

Thalia dealbalta

Od 50,00 zł/szt.

Cyklamen alpejski

Od 16,00 zł/szt.

Strzałka szerokolistna

Od 8,00 zł/szt.

Kokoryczka szerokolistna

Od 8,00 zł/szt.

Kokoryczka Hookera

Od 18,00 zł/szt.

Obuwik pospolity

Od 120,00 zł/szt.

Obuwik królewski

Od 80,00 zł/szt.

Piwonia “Itoh All That Jazz”

Od 65,00 zł/szt.

Piwonia “Itoh Yellow Crown”

Od 60,00 zł/szt.

Piwonia “Itoh Hillary” - piwonia selekcyjna

Od 50,00 zł/szt.

Epimedium wielokwiatowe

Od 10,00 zł/szt.

Liliowiec kremowy z oczkiem

Od 25,00 zł - 5 szt.

Liliowiec czerwony

Od 25,00 zł - 5 szt.

Skrzyp zimowy

Od 10,00 zł/szt.

Synejlesis tojadolistna

Od 30,00 zł/szt.

Parnik “Monnlight”

Od 12,00 zł/szt.

Astilboides azjatycki

Od 12,00 zł/szt.

Tarczownica tarczowata

Od 8,00 zł/szt.

Kaczeniec błotny

Od 150,00 zł - 100 szt.

Lilia wodna różowa Nymphaea “Hollandia”

Od 24,99 zł/szt.

Lilia wodna różowa Nymphaea “Fabiola”

Od 24,99 zł/szt.

Lilia wodna jasnożółta Nymphaea Marliacea “Chromatella”

Od 23,99 zł/szt.

Jak widać, ceny roślin wodnych są dość mocno zróżnicowane. Jednak średnio za jedną sadzonkę zapłacimy od kilku złotych. Oczywiście nie wszystkie gatunki, tak jak hiacynt wodne są jednoroczne. Dlatego inwestycja w niektóre rośliny jest na długie lata. Do jednych z najdroższych gatunków zaliczają się lilie wodne, szczególnie odmiany tropikalne. Za jedną sadzonkę możemy zapłacić nawet do 100 złotych. Oczko wodne z tą rośliną nabierze niebanalnego charakteru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny