Hibiskus - odmiany, pielęgnacja, choroby, rozmnażanie

Spędzając czas w ogrodzie można poczuć się jak w tropikalnym kraju. Pod warunkiem, że posadzi się w nim rośliny o egzotycznym pochodzeniu. W naszym kraju może rozwijać się niejeden piękny kwiat, krzew czy drzewo. Na posesji wspaniale będzie prezentował się hibiskus występujący w wielu odmianach. Choć jego pielęgnacja jest czasochłonna warto się jej oddać. Co trzeba wiedzieć o uprawie i wymaganiach tej rośliny ozdobnej?

Krzewy i kwiaty ogrodowe

Hibiskus występuje także pod nazwami ketmia oraz róża chińska. To nie jedna roślina a cały rodzaj zaliczany do rodziny ślazowatych. Do tej grupy należy około 220 gatunków. Wśród nich znajdują się różne, interesujące organizmy. Część to okazy zielne, inne przybierają formę niewysokich krzewów. Można także natrafić na drzewko o dekoracyjnym pokroju. Naturalnym środowiskiem hibiskusów są tereny o ciepłym klimacie. W zależności od gatunku spotyka się je w Chinach, Japonii, Indiach, na Tajwanie a także w Afryce. Warto wiedzieć, że z kwiatów niektórych odmian przygotowywana jest herbata mająca właściwości lecznicze.

W naszym kraju, w ogrodzie czy na działce często rozwija się ketmia syryjska. Jej dokładniejszy opis, w tym pielęgnacja, znajduje się poniżej. Zanim jednak do niego przejdziemy, krótka charakterystyka innych gatunków. Pierwszym jest ketmia bylinowa znana też, jako bagienna, błotna czy olbrzymia. To roślina zielna mogąca dorastać nawet do 200 cm wysokości. Ma duże, jajowate i ząbkowane liście często pokrywające się włoskami. Kwitnie od lipca do września, wykształca duże, pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Mają kolor czerwony, różowy, biały lub liliowy. Ta ketmia dobrze rozwija się na słonecznym lub półcienistym stanowisku.

Warta wspomnienia jest ketmia szczawiowa. To bylina o zdrewniałej łodydze mogąca wspinać się na podpory. W sprzyjających warunkach dorasta do 300 cm wysokości. Pochodzi z Afryki i Azji, obecnie jest chętnie uprawiana w Brazylii i na Hawajach. Ten gatunek hibiskusa ma piękne, kolorowe i duże kwiaty o średnicy sięgającej 10 cm. Pokrywa się także zielonymi, zaokrąglonymi liśćmi. Roślina najlepiej czuje się w pełnym nasłonecznieniu. Stanowisko powinno być osłonięte przed wiatrem. Ketmia szczawiowa wykazuje właściwości lecznicze i to z niej najczęściej powstaje herbata. Więcej informacji o wspomnianych gatunkach znajduje się na naszej stronie.

Charakterystyka krzewu ogrodowego

Jak już wiadomo hibiskusy to nie tylko kwiaty ogrodowe. W sprzedaży można znaleźć na przykład drzewka szczepione na pniu. Jednakże największym powodzeniem w naszym kraju cieszy się ketmia syryjska. W naturze jest to drzewo osiągające 6 metrów wysokości. Występuje przede wszystkim we wschodniej Azji. Natomiast w uprawie przybiera formę krzewu ogrodowego dorastającego do 2 metrów wysokości. Ma proste, wzniesione pędy. Na nich rozwijają się ciemnozielone, błyszczące i ząbkowane liście. Ketmia kwitnie długo, bo od czerwca do października. Pokrywa się wtedy dużymi, najczęściej pięciopłatkowymi kwiatami.

Kolor kwiatów hibiskusa syryjskiego zależy od odmiany. A trzeba wiedzieć, że w naszym klimacie mamy dość duży wybór. Powodzeniem cieszy się mająca białą barwę Diana. Ładnie wygląda półpełna odmiana Speciosus. Ma białe płatki i kontrastujący, czerwony środek. Niebieskie kwiaty z bordowym środkiem oferuje ketmia Oiseau Bleu. Ciekawy jest okaz wyhodowany w Anglii noszący nazwę Mauve Queen. Roślina jest wyższa od opisywanych wcześnie, bo dorasta do 3 metrów wysokości. Odznacza się także pięknymi, fioletowymi płatkami. To naturalnie nie koniec propozycji. Na uwagę zasługują odmiany Pinky Spot, Ardens, Leopoldii i kilka innych.

Opisywany krzew pochodzi z terenów o ciepłym klimacie. W związku z tym jego uprawa w naszym kraju jest dość trudna. Roślina ma szczególne wymagania. Pierwsza kwestia to stanowisko, na którym się znajdzie. Musi być nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepsza gleba dla tej rośliny jest żyzna, próchniczna i lekka. Dopuszczalne odczyny ziemi to zasadowy oraz lekko kwaśny. Interesujący nas gatunek hibiskusa nie radzi sobie na podłożach zbyt mokrych i zbyt suchych. Należy, więc zadbać o to by gleba była umiarkowanie wilgotna. Po szczegółowe informacje związane z odmianami i wymaganiami ketmii syryjskiej odsyłamy na nasza stronę.

Pielęgnacja hibiskusa – przesadzanie i przycinanie

W naturze drzewko a w hodowli niewielki krzew. W obu przypadkach ketmia syryjska to piękna roślina. By mogła ozdobić ogród trzeba odpowiednio się nią zajmować. Naturalnie uprawa zaczyna się od posadzenia rośliny. Tę czynność wykonuje się wiosną, gdy już na dobre ustaną przymrozki. Minimalna temperatura gleby to 15°C, w dołku należy wyłożyć kompost lub obornik. Gdy krzew zadomowi się już na stanowisku przychodzi czas na pielęgnację. Pierwszą ważną czynnością jest podlewanie. Nie można przesadzić z ilością dostarczanej wody. W lecie nadziemna część rośliny wymaga dodatkowego zraszania.

Gdy ketmia styryjska zacznie zawiązywać pąki kwiatowe oznacza to, że będzie potrzebować nawożenia. W okresie od wiosny do połowy sierpnia. Przeprowadza się je za pomocą preparatów dla roślin kwitnących. Natomiast w momencie, gdy roślina mocno się rozrośnie należy przeprowadzić przesadzanie na nowe miejsce. Krzew przenosi się z bryłą ziemi, korzenie muszą być osłonięte. Istotnym zabiegiem jest także przycinanie. Pierwsze wykonuje się zaraz po posadzeniu. Wszystkie pędy należy skrócić. Kolejne cięcia robi się każdej wiosny. Usuwa się starsze, uszkodzone i słabo kwitnące gałązki.

Ketmię syryjską da się rozmnażać w ogrodzie. Do wyboru są dwie metody. Można sięgnąć po nasiona wydawane przez roślinę. Skuteczne jest także przygotowanie sadzonek z zielnych bądź zdrewniałych pędów. Trzeba jeszcze wspomnieć o przygotowaniu krzewu do zimy. Nie jest odporny na mróz, zatem trzeba go ściółkować i okrywać nadziemne części włókniną albo słomą. W sezonie wegetacyjnym hibiskus może zostać zaatakowany przez mszyce, wełnowce i przędziorki. Więcej informacji o uprawie tego pięknego krzewu znajduje się na naszej stronie. Tam też opisujemy inne odmiany, w tym te szczepione na pniu.