Hortensja 'Candlelight' - kilka słów o roślinie

Zanim przejdziemy do tego, na jakim stanowisku powinna rosnąć hortensja 'Candlelight', powinnismy dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta piękna roślina. Jest to również bardzo ważne, jeśli decydujemy się na inną odmianę, np. hortensję 'Little lime', czy też hortensję 'Macrophylla'.

Hortensja 'Candlelight' - Hydrangea paniculata 'Candlelight', to jedna z odmian hortensji bukietowej - Hydrangea paniculata. Do znanych odmian tej hortensji zaliczana jest również hortensja 'Little Lime', czy hortensja 'Macrophylla'. Hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata, tak jak i inne hortensje, zalicza się do rodziny hortensjowatych - Hydrangeaceae, do którego należą także inne ozdobne rośliny, między innymi jaśminowiec wonny, którego możemy zobaczyć naturalnie w naszym kraju.

Hortensje - Hydrangea, to rodzaj roślin, do którego zalicza się około 23 gatunków krzewów, czasami nawet pnączy. Warto wspomnieć, że rośliny te charakteryzują się sezonowymi, nakrzyżlegle ułożonymi na pędzie, pojedynczymi liśćmi. Są to rośliny jednopienne, które tworzą kwiatostany, w których znajdują się zarówno kwiaty płonne, jak i płodne.

Jeśli chodzi natomiast o samą odmianę, jaką jest hortensja 'Candlelight' - Hydrangea paniculata 'Candlelight', znana także jako 'Candle Light', powinniśmy wiedzieć, że charakteryzuje się ona dużymi i kremowo-żółtymi stożkowatymi kwiatostanami. Kwiatostany osadzone są na purpurowych i sztywnych pędach, dzięki czemu nie przewisają. Ciekawe jest to, że kwiaty na początku wybarwione są na zielonkawy kolor, natomiast z biegiem czasu wybarwiają się one na kremowo-żółty kolor.

Hydrangea paniculata 'Candlelight' - jakie stanowisko będzie dla niej odpowiednie

Jeśli decydujemy się na to, by hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata, w odmianie 'Candle Light' znalazła się w naszym ogrodzie, powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, jakie ma ona wymagania, na jakim stanowisku i na jakiej glebie ma być posadzona, ale musimy również wiedzieć, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga i jak wygląda jej uprawa. Zobaczmy zatem, jakie miejsce w naszym ogrodzie będzie najlepsze na uprawę żółtej hortensji 'Candlelight'.

W pierwszej kolejności zacznijmy od rodzaju podłoża. Musimy wiedzieć, że hortensje bukietowe nie są bardzo wymagające pod względem rodzaju gleby, natomiast zdecydowanie lepiej będą radziły sobie na glebach żyznych, próchniczych, stale wilgotnych, ale nie mokrych oraz takich, w których odczyn gleby jest obojętny. Natomiast z powodzeniem możemy ją zasadzić na każdej glebie ogrodowej, jednak musimy liczyć się z tym, że w niektórych przypadkach będzie ona wymagała większej ilości nawożenia lub podlewania.

Kolejnym elementem, który ma dość duży wpływ na to, jak będzie rozwijała się hortensja 'Candlelight', jest to, jakie stanowisko wybierzemy pod jej uprawę. Otóż ta odmiana hortensji, podobnie, jak i wszystkie hortensje bukietowe, powinna być sadzona w nasłonecznionym lub lekko zacienionym miejscu, które będzie osłonięte od silnego wiatru. Nie zapominajmy jednak, że sadząc ją na stanowisku słonecznym, musimy pamiętać o tym, że bezpośrednie nasłonecznienie może spowodować poparzenia liści krzewów. Dlatego też wybierajmy stanowiska, do których będzie docierało rozproszone światło. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji bukietowej Polar bear.

Hortensja bukietowa 'Candle light' - jak powinna być uprawiana żółta hortensja 'Candlelight'

Kiedy wiemy już, jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie pod uprawę żółtej hortensji 'Candlelight' - Hydrangea paniculata 'Candleligth', możemy zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać jej uprawa i pielęgnacja. Zdecydowanie najważniejsze tu będzie podlewanie, nawożenie i przycinanie. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć na temat tych zabiegów.

Hortensja 'Candlelight' dorasta do około 1,4-1,6 m wysokości, co oznacza, że jest ona lekko niższa od innych hortensji bukietowych. Nie zapominajmy jednak, że również ten krzew potrzebuje do rozwoju odpowiednią ilość miejsca, dlatego powinien być sadzony w odstępach około 80 cm.

Dodatkowo roślina wymaga podlewania, szczególnie w okresie suszy i upałów. Jest to także niezbędne zaraz po posadzeniu jej na miejsce stałe. Aby zapobiec wyparowywaniu gleby, zaleca się ściółkowanie gleby wokół pnia, wykorzystując do tego między innymi korę sosnową.

Intensywność i częstotliwość nawożenia zależy przede wszystkim od tego, na jakiej glebie rośnie nasza hortensja bukietowa 'Candlelight'. Do hortensji możemy używać specjalnie przeznaczonych do niej nawozów, które stosuje się raz na dwa lub trzy tygodnie. Jeśli chodzi o przycinanie, bardzo często nie jest ono konieczne. Natomiast nie zapominajmy o tym, że wiosną powinniśmy usunąć przekwitnięte kwiatostany, dzięki czemu hortensja będzie pobudzona do wzrostu. Dodatkowo raz na około 4-5 lat, zaleca się wykonanie cięcie odmładzającego, dzięki któremu roślina się rozkrzewi i nabierze nowych sił na dalszy rozwój.

ikona podziel się Przekaż dalej