Hortensja Diamant Rouge – ważne informacje dla ogrodników

Jak wygląda hortensja Diamant Rouge?

Hortensja bukietowa Diamant Rouge to niezwykle urodziwa odmiana hortensji. Posiada czerwono-różowe kwiaty, dlatego przez niektórych ogrodników określana jest po prostu jako hortensja czerwona. Hydrangea paniculata bardzo efektownie się wybarwia. Jej kwiaty potrafią być seledynowe, ale i biało-kremowe. Dopiero później zmieniają się w intensywny róż i ciemną jak wino czerwień. Hortensja czerwona rośnie mniej więcej do 120 centymetrów – zarówno jeżeli chodzi o jej wysokość, jak i szerokość. Co najważniejsze, hortensja kwitnie obficie i długo – zaczynając od lipca, a kończąc na połowie października.

Jak wyglądają kwiaty Diamant Rouge? Otóż, są wiechowate i nieco zaokrąglone, a także bardzo okazałe. Często rosną na kształt stożka i kwitną na jednorocznych pędach. Mogą osiągnąć do 35 cm wysokości, a kwiatostany zbudowane są z wielkich kwiatów. W zależności od stanowiska czy gleby, będą się one różnorodnie wybarwiać. Dzięki hortensji Diamant Rouge będziesz mógł ozdobić swój ogród i nadać im pięknego wyrazu – a już zwłaszcza gdy wyeksponujesz hortensję w widocznym dla innych miejscu.

Uprawa i pielęgnacja hortensji Diamant Rouge

Aby hortensja Diamant Rouge mogła obficie i pięknie kwitnąć, będzie potrzebować żyznej gleby. Podłoże powinno być stale wilgotne i bogate w składniki odżywcze. Możesz wzbogacać ziemię rozdrobnionym obornikiem zarówno podczas sadzenia hortensji, jak i w późniejszym czasie (jesienią, każdego roku). Stanowisko rośliny powinno być słoneczne, a ostatecznie półcieniste. Nie może być to jednak miejsce, które bardzo silnie będzie się nagrzewać. Warto pamiętać o tym, że Diamant Rouge uwielbiają też ściółkowanie sosnową korą.

Hortensja Diamant Rouge zniesie przesuszenie, jednak zdecydowanie mocniej preferuje nawodnioną glebę. Warto więc zadbać o regularnie podlewanie rośliny. Jeżeli należysz do leniwych osób albo nie masz czasu na uprawianie hortensji, nie ma problemu. Hortensja nie jest bardzo wymagająca i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Trzeba tylko pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniego stanowiska w słońcu (lub półcieniu), a także o wilgotnym i próchniczym podłożu dla hortensji (o odczynie kwaśnym).

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Odmiana Diamant Rouge jest zupełnie odporna na mróz. Będzie więc kwitnąć niezależnie od tego, jak bardzo zimno będzie między listopadem, a marcem. Kwiaty tworzą się na jednorocznych pędach. Jeżeli jednak chcesz, by hortensja zakwitła bardzo bujnie, przycinaj ją jesienią lub wiosną – gdy roślina będzie bez liści. Ścinaj pędy na ok. 10 centymetrów nad zeszłorocznym cięciem. Na młodych hortensjach możesz też wykonać cięcie, które je odpowiednio uformuje bądź zagęści – zależnie od tego, jak ostatecznie Diamant Rouge ma wyglądać. W przypadku starszych hortensji, wystarczy jedynie przycinanie tzw. prześwietlające. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji Silver Dollar.

Hortensja bukietowa Diamant Rouge – nie zapomnij o tym!

Jakie odmiany hortensji warto hodować w ogrodzie?

Bez cienia wątpliwości, hortensje bukietowe Diamant Rouge są jednymi z najbardziej okazale i pięknie kwitnących roślin ogrodowych. Każdego roku pojawiają się na hortensji urokliwe i ogromne kwiatostany. Kwiaty Diamant Rouge są oryginalne pod względem baryw, ale i kształtu. Oprócz tej fascynującej odmiany hortensji, na uwagę zasługuje też odmiana hydrangea paniculata:

  • Candlelight – to stosunkowo nowa, jednak bardzo oryginalna odmiana. Cechuje się kremowo-żółtymi kwiatostanami, rosnącymi na szczytach pędów. Candlelight rośnie do ok. 120 centymetrów i ma szorstkie, zielono-matowe liście. To najbardziej odporna ze wszystkich hortensji ogrodowych.
  • Hortensja kosmata – osiąga znacznie więcej wzrostu, bo rośnie aż do 3 metrów. Jednak, jest przez to wybierana często jako roślina drugoplanowa (np. rosnąca za Diamant Rouge). Hortensja kosmata ma grube i bardzo obficie owłosione pędy, a jej liście są duże (do nawet 30 cm długości).

Z jakimi roślinami zestawić hortensję Diamant Rouge?

Hortensja Diamant Rouge będzie wyglądała doskonale nasadzona zarówno pojedynczo, jak i w niewielkiej grupce – oczywiście, przy zachowaniu ok. 1,5 metra odstępu między roślinami. Diamant Rouge polecana jest do ogrodów przydomowych, zwłaszcza że przepięknie potrafi nadać wyrazu każdej posesji. Warto posadzić ją w widocznym miejscu. Tę odmianę możesz śmiało sadzić również z bylinami takimi, jak:

  • lawenda,
  • szałwia,
  • orlik,
  • zawilec,
  • aster,
  • wrotycz,
  • wiesiołek.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny