Hortensja Little Lime – porady i ciekawostki

Hydrangea paniculata, czyli hortensja karłowata Little Lime

Little Lime to hortensja, będąca nieco mniejsza od innych hortensji bukietowych. Rośnie trochę wolniej, jednak też przez to dość silnie się zagęszcza. Ta hortensja o cytrynowo-kremowych kwiatach wypuszcza ich naprawdę sporo – w formie zaokrąglonej i ilości proporcjonalnej do wielkości hortensji. Przepiękny kwiatostan, który charakteryzuje roślinę, pojawia się mniej więcej w połowie lata. Z początku jednak kwiaty wcale nie mają tak specyficznego koloru – są zielone, później kremowo-pistacjowe, a dopiero po tej fazie osiągają swoją finalną, cytrynowo-kremową barwę.

Hortensja Little Lime rośnie zazwyczaj od 0,9 do maksymalnie 1,2 m wysokości. Szerokość rośliny wynosi zaś zazwyczaj ok. 1,5 m. Bezapelacyjnie, hortensja Little Lime jest przepięknym krzewem, którego ciężko jest nie zauważyć w ogrodzie. Fani roślin z całą pewnością będą nią zachwyceni, zwłaszcza że hortensja ta znakomicie wygląda zarówno w małych ogródkach, jak i na balkonie czy tarasie. Możesz z niej również uformować niski żywopłot lub skomponować roślinę z wrzosowatymi roślinami albo mniejszymi iglakami.

Odmiany niskie hortensji bukietowej

Oczywiście, hortensja Little Lime nie jest jedyną odmianą hortensji karłowatej. Do popularnych odmian tego rodzaju hortensji zaliczyć można również:

 • Vanille Fraise
 • Pinky Winky
 • Diamant Rouge
 • Grandiflora
 • Moonlight
 • Candle
 • Polar Bear
 • Wim’s Red

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Wszystkie powyżej wymienione hortensje możesz bez problemu uprawiać zarówno samodzielnie, jak i w grupie z innymi hortensjami bądź krzewami owocowymi. Małe odmiany hortensji możesz również hodować w doniczkach, np. na balkonie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji Silver Dollar.

Pielęgnacja i uprawa hortensji Little Lime

Wymagania hortensji Little Lime

Hortensja Little Lime jest krzewem wieloletnim, którego wprowadzono do sprzedaży dokładnie w 2012 roku. Jest więc to całkiem nowa odmiana, która cieszy się już jednak ogromnym powodzeniem w polskich ogrodach. Kwiaty odmiany Little Lime są płonne i czasami – oprócz cytrynowo-kremowej barwy – mogą też przybierać np. kolor różowy. Wymagania tej odmiany nie są jakieś specjalne, więc z hortensją może znakomicie poradzić sobie nawet początkujący w ogrodnictwie. Little Lime świetnie da rade sobie na słonecznym stanowisku, jest odporna na mróz i kwitnie bez względu na przymrozki – tworzy kwiaty na jednorocznych pędach.

Jeżeli chcesz, by kwiatostan Little Lime był naprawdę obfity, warto będzie posadzić kwiat w żyznej i wilgotnej ziemi, z dodatkiem obornika lub nawozu mineralnego do hortensji, o spowolnionym działaniu. Gleba powinna mieć pH ok. 5,5-6. W przypadku sadzenia w pojemniku, jego głębokość powinna mieć więcej od 50 cm i szerokość znacznie powyżej 40 cm. Dno warto będzie wyłożyć np. żwirem lub kamyczkami, ewentualnie keramzytem (możliwie grubym). Możesz do mieszanki podłoża dodać ok. 2 kg kory sosnowej i zasadzić hortensję tak, by zostało ok. 7 cm miejsca na podlewanie jej. Nie możesz doprowadzać do przesuszania ziemi. Na czas zimy, zaleca się hortensję Little Lime zabrać z balkonu i przezimować ją:

 • w piwnicy (temperatura ok. 0-5 st. C),
 • w ogrodzie (hortensja musi się wówczas znaleźć ok. 6 cm pod powierzchnią ziemi),
 • na tarasie (jeśli postawisz pojemnik z rośliną na grubym styropianie / kartonie i otoczysz ją tym samym dokładnie materiałem).

Nie zapominaj o tym, że zostawienie hortensji niezabezpieczonej może sprawić, że Little Lime przemarznie.Hortensja Little Lime – z czym ją skomponować?

Tę wyjątkową odmianę hortensji możesz sadzić pojedynczo albo skomponować ją z różnymi, małymi iglakami. Hortensja przepięknie wyglądać będzie zarówno na balkonie czy tarasie, jak i w parku, ogrodzie czy zieleni publicznej. Każdy może uprawiać odmianę Little Lime w pojemniku – nawet, kiedy nie ma dużej wprawy w ogrodnictwie. Roślina ma niewielkie wymagania, a na jej pielęgnację nie trzeba poświęcać wiele czasu.

Hortensję Little Lime możesz zestawiać z bylinami, np. lawendą, słonecznikiem, jeżówką, liatrą kłosową, szałwią, floksami, tojadem mocnym, ostróżkami czy lilią. Z kolei w przypadku zestawiania jej z krzewami, hortensja naprawdę dobrze wygląda obok pięciorników i budlei Dawida. Także przy innych odmianach hortensji, Little Lime będzie prezentować się naprawdę wyjątkowo. Zachwycający krzew możesz wykorzystać nie tylko jako ozdobę ogrodu, ale też jako żywy lub suchy bukiet do ozdoby mieszkania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny