Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – jak uzyskać odmianę na pniu?

Szczepienie roślin Hydrangea paniculata

Szczepienie hortensji to trudny i długotrwały proces. Konieczna jest do niego podkładka blisko spokrewniona z rośliną. Zaszczepia się do niej jeden silny pęd hortensji. Gdy zraz zrośnie się z podkładką, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy systematycznie usuwać pędy wyrastające z podkładki i formować koronę. Jej przycinanie pozwala uzyskać atrakcyjny wygląd.  Miejsce szczepienia narażone jest na przemarzanie, dlatego konieczne jest chronienie go zimą. W czasie kwitnienia hortensja na pniu wymaga zabezpieczenia przed odłamaniem pędów pod ciężarem kwiatów.

Formowanie w sposób naturalny

Krzewy hortensji można formować w kształt drzewka w sposób naturalny. Można przekształcić krzew i nadać mu wygląd drzewka. Hydrangea paniculata to roślina wytwarzająca duże kwiaty na silnych pędach. Należy wybrać najsilniejszy pęd, a pozostałe gałązki usuwa się tuż przy ziemi. Wybrany pęd należy odpowiednio poprowadzić. Roślina musi rosnąć pionowo, dlatego podpiera się ją, aż osiągnie oczekiwaną wysokość. Wtedy uszczykuje się jej wierzchołek. W ciągu trzech sezonów roślina rozkrzewi się i odpowiednio przycinając, uzyskuje się kulisty pokrój. Doskonale sprawdzi się tu odmiana taka jak Vanille Fraise, czy hortensja Limelight. Vanille Fraise osiągająca do 2 m wysokości i cechująca się sztywnymi, wyprostowanymi pędami. Hortensja Limelight to jedna z najnowszych odmian o ogromnych, osiągających 30 cm kwiatostanach w kolorze limonki i cytryny. Doskonale nadaje się do uprawy w gruncie i w donicach. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Hortensja bukietowa na pniu – przycinanie i pielęgnacja

Hydrangea paniculata to roślina kwitnąca na pędach jednorocznych. Dlatego zalecane jest przycinanie jej każdego roku. W przeciwnym razie kwiaty stopniowo będą malały. Najlepszym okresem na przycinanie hortensji bukietowej jest przedwiośnie. Do prac można przystąpić już pod koniec marca lub na początku kwietnia. Hortensja szczepiona na pniu wymaga usunięcia wszystkich pędów pochodzących z podkładki. Hortensja na pniu naturalnym potrzebuje wycięcia tuż przy ziemi wszystkich zbędnych gałęzi. Uformowaną już w drzewko hortensję również należy przyciąć. Zabieg przeprowadza się nad pierwszym, drugim lub 3 pąkiem przy pomocy sekatora. Nada to drzewku kulistego kształtu. Cienkie gałązki usuwa się w całości. Dzięki temu pozostałe pędy będą grube i mocne, a kwiatostany dorodne. Wyrastające z ziemi odrosty przycina się przez cały sezon na bieżąco. Kwiatostany hortensji bukietowej wyglądają atrakcyjnie nawet zimą, dlatego pozostawia się je na roślinie. Nie ma to wpływu na kwitnięcie w następnym sezonie. Uschnięte kwiaty usuwa się dopiero wczesną wiosną. Podobnie przycina się hortensję bukietową prowadzoną w formie krzewiastej. Krzewy przerzedza się, pozostawiając najsilniejsze pędy.

Najlepszym terminem cięcia prześwietlającego i sanitarnego jest wczesna wiosna, gdy ustąpią przymrozki. Nowo posadzone wiosną rośliny wymagają skrócenia. Wszystkie pędy przycina się do wysokości około 15 cm nad ziemią. Dzięki temu młody krzew rozwinie silny system korzeniowy. Rośliny sadzone jesienią przycina się dopiero wiosną. Cięcie sanitarne mające na celu usunięcie chorych, słabych i połamanych pędów przeprowadza się wczesną wiosną. Przyrosty zeszłoroczne można skrócić o 1/3 wysokości lub ciąć nad pierwszym silnym pąkiem. Należy usunąć wszystkie pędy, które rosną dłużej niż 3 lata. Ścina się je na wysokości do 5 cm nad ziemią. Zaniedbanie cięcia powoduje osłabienie kwitnienia oraz rozwój chorób grzybowych. Systematyczne przycinanie wzmacnia roślinę i utrzymuje ją w dobrym stanie przez wiele lat. Bez względu na odmianę, hortensja wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym. Nawozi się ją systematycznie co miesiąc preparatami wieloskładnikowymi. Hortensja wymaga stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego i stałej wilgotności w okresie wegetacji. Dlatego podlewa się ją systematycznie, a po posadzeniu podlewanie przyśpiesza ukorzenianie. Korzystnie na roślinę działa okrycie gleby ściółką z kory sosnowej.

Polecane nawozy do hortensji

Hortensja na pniu – ceny

Ceny hortensji są zróżnicowane w zależności od odmiany i formy. Hortensja bukietowa na pniu jest rośliną bardzo modną i poszukiwaną na rynku szkółkarskim. Krzewy hydrangea paniculata, które można formować, nadając im postać drzewek występują w wielu odmianach i cenach. Najpopularniejszą hortensją bukietową jest obecnie Vanille Fraise. Ma szerokie kwiaty płonne zebrane w kwiatostany osiągające nawet do 40 cm. Dwu lub trójbarwny krzew o ciemnozielonych, owłosionych liściach znajdziemy już w cenie 25,49 zł za roślinę wysokości 30 do 40 cm. Hortensja Limelight to kolejna popularna odmiana. Krzew osiąga do 3m wysokości i idealnie nadaje się do prowadzenia w formie drzewka. Kwitnący na seledynowo stopniowo zmienia kolor na kremowy i różowy. Kupimy go w cenie 25,49 zł. Tyle zapłacimy za roślinę wielkości 30-40 cm. Hydrangea paniculata Magical Moonlight o mocnych i wyprostowanych pędach i gigantycznych kwiatostanach kosztuje 28,50 zł za sadzonkę o wysokości 40-60 cm.

Za wszystkie rośliny szczepione na pniu zapłacimy znacznie więcej od form krzewiastych. Niska cena powinna wzbudzić niepokój, gdyż zazwyczaj są to hortensje na pniu bez szczepienia na podkładce. Hortensja szczepiona na pniu Limelight kosztuje znacznie więcej od swojej krzewiastej formy. Za drzewko hortensji Limelight o wysokości szczepienia 60 cm, zapłacimy 117,48 zł. Hortensja szczepiona na pniu Vanille Fraise o wysokości 150 cm dostępna jest w cenie 120 zł. Odmiana Rensun o pięknych różowych kwiatach i wysokości 120 cm to koszt 65 zł. Za hortensję na pniu Bombshell, charakteryzująca się silnym wzrostem o wysokości 80 cm, zapłacimy 85 zł.

Hortensja bukietowa na pniu to roślina wymagająca systematycznego podlewania i dbałości. Można samodzielnie ją uzyskać, odpowiednio kształtując krzew. Mniej pracy przysparza hortensja szczepiona na pniu. Jednak obie odmiany potrzebują comiesięcznego nawożenia i cięcia każdej wiosny. W zamian odpłacą się nam bujnym kwitnieniem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny