Hortensja 'Pink Diamond' - czym charakteryzuje się ta hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata, tak samo, jak i inne hortensje, w tym również hortensje szczepione na pniu, jest rośliną, która zalicza się do rodziny hortensjowatych - Hydrangeaceae. Do tej rodziny zaliczane są również inne rośliny ozdobne, między innymi jaśminowiec, który spotykany jest naturalnie na terenie naszego kraju. Jednak hortensja, bez różnicy czy jest to hortensja bukietowa, krzewiasta, czy też hortensja szczepiona na pniu, spotykana jest w Polsce jedynie w uprawie jako roślina ozdobna.

Warto wiedzieć, że rodzaj, jakim jest hortensja - Hydrangea, liczy około 23 gatunków roślin, do których zaliczane są krzewy, a czasem nawet pnącza. Liście tego rodzaju krzewów są pojedyncze, sezonowe i ułożone są na pędach skrętolegle. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że są to rośliny jednopienne, dla których charakterystycznym elementem jest to, że obok dużych kwiatów płonnych znajdują się jeszcze drobniejsze kwiaty płodne.

Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest hortensja 'Pink Diamond' - Hydrangea paniculata 'Pink Diamond', będąca krzewem, który w swoich naturalnych warunkach dorasta do około 4 m wysokości, natomiast w uprawie jej wysokość sięga około 2 m wysokości. Co więcej, barwa jej kwiatów jest zależna od tego, w jakim momencie rozwoju znajduje się aktualnie roślina.

Kwiaty pojawiają się od VII do IX i początkowo są białe, ale z biegiem czasu zyskują intensywnie różowy kolor. Warto wspomnieć także o tym, że hortensja 'Pink Diamond' występuje jeszcze jako hortensja na pniu, co daje również bardzo atrakcyjne i ciekawe rozwiązania do naszych ogrodów.

Polecane nawozy do hortensji

Sadzonki hortensji - na co powinniśmy zwrócić uwagę i w jakim miejscu je wysadzić

Decydując się na zakup sadzonek hortensji, powinniśmy wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę już podczas zakupu. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że lepiej wybierać dobrze rozwinięte sadzonki hortensji, które nie są w żaden sposób uszkodzone. Dodatkowo powinny mieć one dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową i nie powinny być na nich widoczne ślady chorób i szkodników.

Jeśli uda nam się wybrać odpowiednią sadzonkę hortensji, powinniśmy wiedzieć, że rośliny te najlepiej będą radziły sobie w gruncie, ponieważ trzymanie ich w pojemnikach nie jest dla nich korzystne. Podczas sadzenia musimy wziąć pod uwagę, że jest to roślina, która dość szeroko się rozkrzewia, przez co lepiej sadzić ją w odległości minimum 80 cm od innej hortensji.

Hortensja bukietowa 'Pink Diamond' jest dość odporna i nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Pamiętajmy jednak, że lepiej zapewnić jej próchniczą, lekko kwaśną, żyzną i stale, lecz umiarkowanie wilgotną glebę. Przed posadzeniem warto wzbogacić podłoże kompostem lub granulowanym obornikiem.

Dodatkowo powinniśmy posadzić ją w nasłonecznionym lub lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Ważne jest jednak to, by promienie słońca nie padały bezpośrednio na roślinę, ponieważ mogą one spowodować poparzenia liści, które nie wpływają korzystnie na jej wygląd. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji białej w ogrodzie?

Hydrangea paniculata - jak powinna być uprawiana hortensja 'Pink Diamond'

Jeśli wiemy już, jakie rodzaje gleby są najlepsze pod uprawę hortensji bukietowej w tej odmianie oraz jakie nasłonecznienie dla niej dobrać, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja. Zacznijmy więc od podlewania, które nie powinno być zbyt obfite, ale konieczne jest w trakcie upałów, suszy i od razu po posadzeniu. Musimy pamiętać, by zapewnić hortensji stale wilgotną glebę.

Kolejnym elementem jest wyściółkowanie podłoża wokół pnia, które zapobiegnie wyparowywaniu wody z gleby. Jeśli chodzi natomiast o przycinanie rośliny, nie jest ono koniecznością. Przycinanie powinno jedynie opierać się na wiosennym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów i usuwaniu uszkodzonych gałęzi. Wyjątkiem jest cięcie odmładzające, które wykonuje się co około 4-5 lat, by pobudzić roślinę do wzrostu.

Hortensja 'Pink Diamond', tak jak i inne hortensje, rozmnażana jest poprzez sadzonki pędowe, które pobiera się latem ze zdrewniałych i niekwitnących pędów. Sadzonki powinny mieć około 10 cm długości. Następnie taki pęd zanurzamy w ukorzeniaczu i wsadzamy go do odpowiedniego rodzaju podłoża. Ważne jest, by sadzonki hortensji trzymane były w zacienionym stanowisku, dopóki nie wypuszczą korzeni. Jeśli cały proces ukorzeniania sadzonek przebiegnie bez problemu, nasza hortensja bardzo szybko wypuści korzenie i będziemy mogli wysadzić ją w swoim ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny