Hortensja bukietowa polar bear – uprawa, przycinanie, pielęgnacja
Jedną z najnowszych odmian hortensji jest hydrangea paniculata Polar Bear, która wyróżnia się olbrzymimi, białymi kwiatostanami. Chociaż krzew wydaje się być trudny w uprawie, wcale tak nie jest. Warto jednak dowiedzieć się, kiedy sadzić hortensję bukietową polar bear, a także jakie posiada wymagania uprawowe i pielęgnacyjne.
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Hortensja polar bear – charakterystyka
Hortensja polar bear jest odmianą hortensji bukietowej (Hydrangea Paniculata), krzewem zaliczającą się do rodziny hortensjowatych. Ojczyzną tego gatunku hortensji są Chiny oraz Japonia. Jednak od tego momentu, ze względu na bardzo dużą popularność hortensji, wiele nowych odmian powstaje na całym świecie. W tym również ostatnią nowością jest hortensja polar bear, którą potocznie nazywa się białym misiem lub misiem polarnym.
To, co wyróżnia odmianę hortensji bukietowej, to przede wszystkim olbrzymie kwiatostany, które mogą osiągać nawet 40 cm długości. Okres kwitnienia rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa aż do wczesnej jesieni. Kwiaty początkowo przybierają kremowy odcień. Jednak wtedy nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego swoją formą bardziej przypominają zwięzłe stożki. Natomiast później przebarwiają się na kolor biały, aby ostatecznie wpaść w delikatny odcień różu. Hortensja bukietowa w tej odmianie dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Można ją uprawiać na pniu, dzięki czemu uzyskamy przepiękne drzewko ozdobne.
Hydrangea paniculata – kiedy sadzić?
Uprawa hortensji jest nieco wymagającym zadaniem, chociaż tworząc jej odpowiednie stanowisko, nie musimy się martwić o zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim hydrangea paniculata najlepiej odnajdzie się na żyznym podłożu, które będzie stale, umiarkowanie wilgotne. Gleba powinna wyróżniać się lekko kwaśnym odczynem. Chociaż krzew lub drzewko na pniu zaakceptuje również neutralny odczyn ziemi. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste.
Mając na uwadze to, kiedy sadzić hortensję miś polarny, tak naprawdę wszystko w dużej mierze będzie zależeć od panujących warunków atmosferycznych. Dobrze jest zaplanować moment posadzenia od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Czyli wybierać miesiące, w których ryzyko wystąpienia przymrozków jest naprawdę niewielkie. Wiedząc już, kiedy sadzić krzewy lub drzewka na pniu, dobrze jest jeszcze przygotować sadzonkę poprzez je całodobowe namoczenie w wiadrze z wodą. Gdy zauważymy słabe lub uszkodzone pędy, to warto je od razu przyciąć. W ten sposób pojawią się jeszcze piękniejsze i większe kwiaty na zdrowych pędach.
Warto wybierać dla hortensji polar bear pojedyncze stanowisko. Można je oczywiście obsadzić w niewielkich grupach. Decydując się na drzewko na pniu, dobrze jest je wyeksponować w ogrodzie. Hortensja polar bear przy odpowiedniej uprawie, na pewno odwdzięczy się imponującymi kwiatami, które w porównaniu do innych odmian, są naprawdę gigantyczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji ogrodowej białej?
Hortensja bukietowa miś polarny - pielęgnacja
Pielęgnacja hortensji bukietowej powinna polegać przede wszystkim na odpowiednim nawadnianiu gleby. Stanowisko, na którym rośnie powinno być stale umiarkowanie wilgotne. Jednak nie możemy doprowadzić do przelania krzewów. Podlewanie co 2-3 dni jest szczególnie istotne w czasie upałów. W innym przypadku drzewko na pniu szybko zacznie marnieć, a kwiaty więdnąć.
Kolejnym krokiem jest nawożenie kwiatów. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalny nawóz do hortensji. Wcześniej jednak sadzonki możemy obłożyć jeszcze kompostem. Warto pamiętać o tym, by ostatnią dawkę nawozu podać nie później niż pod koniec sierpnia. Jeżeli hortensja bukietowa miś polarny nie rośnie na zbyt żyznej ziemi, wtedy najlepiej jest ją nawozić systematycznie 1-2 razy w miesiącu. Istotne jest także systematyczne zakwaszanie ziemi przy pomocy kory oraz igliwia. W ten sposób stworzymy idealne warunki dla hortensji bukietowej na pniu oraz w formie krzewu.
Hortensja również wymaga systematycznego podcinania. Cięcie wykonujemy raz w roku, jesienią lub wczesną wiosną. Pielęgnacja ta ma na celu bujne kwitnienie krzewu, ponieważ kwiaty pojawiają się wyłącznie na tegorocznych pędach. Hortensja bukietowa powinna być przycinana nad 3-4 oczkiem. Ponadto wycinamy wszystkie uszkodzone i słabe pędy. W ten sposób będziemy mogli się doczekać bardzo dużych kwiatów. Jeżeli jednak zależy nam na mniejszych kwiatach, ale jednocześnie ich większej ilości, to warto, aby hortensja miś polarny miała przycięte wyłącznie kwiatostany. Identycznie przycinamy drzewko na pniu. Nie należy bać się przycinać pędów, ponieważ one bardzo szybko odbiją, tworząc nawet po 2 nowe młode pędy.
Zaletą, jaką posiada hortensja bukietowa polar bear na pniu lub krzewu, jest jej odporność na niskie temperatury sięgające nawet -25 stopni Celsjusza. Warto jednak, aby krzew miał wybrane dość osłonięte stanowisko, wtedy będziemy mieli pewność, iż krzewu nie trzeba osłaniać na zimę. Zatem żadna dodatkowa pielęgnacja przed sezonem zimowym, wcale nie jest potrzebna. Przy łagodnej zimie, można zostawić kwiatostany, które będą ciekawą ozdobą niemalże do samej wiosny.