Hortensja dębolistna – piękna przedstawicielka rodzaju Hydrangea

Popularne gatunki i odmiany hortensji w ogrodzie

Pielęgnacja hortensji nie należy do szczególnie trudnych, za to jej uroda stanowi ozdobę każdego ogrodu, nic więc dziwnego, że często krzewy owocowe ustępują miejsca tym krzewom kwiatowym. Każdy sklep ogrodniczy oferuje sadzonki hortensji zgodnie z życzeniem i upodobaniem ogrodnika. Do najbardziej popularnych gatunków i odmian hortensji można zaliczyć:

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Pochodząca z Japonii hortensja ogrodowa od lat uchodzi za królową hortensji. Urzeka niezliczonymi odmianami wspaniałych kwiatów, tworzących płaskie albo kuliste kwiatostany. Kwiaty są płonne, to znaczy, że roślina nie wytwarza nasion, jak to czynią krzewy owocowe. Przykładowe odmiany:

 • hortensja ogrodowa ‘Endless Summer’
 • hortensja ogrodowa ‘Magical’
 • hortensja ogrodowa ‘Tiffany’

Polecane nawozy do hortensji

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Kwitnie na tegorocznych pędach, tworząc stożkowe kwiatostany. Przez regularne cięcie hortensji można uzyskać zarówno kompaktowy pokrój krzewu, jak i mocno rozgałęziony. Długo kwitnące odmiany zmieniają kolor kwiatów pod koniec kwitnienia na delikatny róż. Kilka odmian Hydrangea paniculata:

 • hortensja bukietowa ‘Grandiflora’
 • hortensja bukietowa ‘Limelight’ („hortensja limelight”)
 • hortensja bukietowa ‘Phantom’

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens

Zwraca uwagę wyjątkową wytrzymałością i całkowitą odpornością na mróz i nie wymaga osłony na zimę. Duże, ciężkie kwiatostany są z trudem utrzymywane przez cienkie gałęzie.  Dlatego konieczne jest regularne cięcie hortensji. Do ulubionych odmian należą:

 • hortensja krzewiasta ‘Annabelle’ („hortensja annabelle”)
 • hortensja krzewiasta ‘Hayes Starbust’
 • hortensja krzewiasta ‘Bounty’
 • hortensja krzewiasta ‘Astrid Lindgren’

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

Doskonała na monotonne ściany i fasady. Jako pierwsza spośród hortensji rozpoczyna sezon na kwitnienie. Może służyć też w formie rośliny okrywowej albo stać się półkulistym krzewem. Przykłady odmian hortensji pnącej:

 • hortensja pnąca ‘Miranda’
 • hortensja pnąca ‘Semiola’
 • hortensja pnąca ‘Silver Lining’

Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji białej w ogrodzie.

Hydrangea quercifolia, czyli hortensja o liściach dębu czerwonego

Liście hortensji dębolistnej mocno się różnią od innych gatunków tego rodzaju. Mają długość od 10 do 20 cm, podobną szerokość i są osadzone na długim ogonku. Charakterystyczne są nierówne, głęboko wycięte i ostro zakończone klapy – podobnie jak u amerykańskiego dębu Quercus rubra. Dzięki tym liściom cały krzew olśniewa jesienią barwami od pomarańczowej przez czerwoną do czerwonofioletowej.

Dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy oferuje takie odmiany jak na przykład:

 • Hydrangea quercifolia 'Snow Queen' – piękna odmiana o dużych liściach i licznych białych, wiechowatych kwiatostanach (do 25 cm). ‘Królowa Śniegu’ szczególnie efektowni prezentuje się pod jasnymi koronami drzew. Cena (w zależności od wielkości sadzonki) 26 zł do 75 zł.
 • Hydrangea quercifolia ‘Snowflake’ – duże skórzaste liście mają pięć nieregularnych klap. Kwiaty zebrane w smukłe kwiatostany białego koloru. Cena ok. 26-40 zł.
 • Hydrangea quercifolia ‘Burgundy’ – szczególnie ozdobnie wygląda jesienią, kiedy przebarwia liście na tytułowy kolor czerwonego wina. Cena ok. 25-42 zł.
 • Hydrangea quercifolia ‘Alice’ – liście duże, klapowane, ciemnozielone, jesienią stają się purpurowoczerwone z różnymi odcieniami. Białe kwiaty zmieniają z czasem barwę na różową. Cena ok. 20-60 zł.

Jak pielęgnować hortensję dębolistną?

Pielęgnacja hortensji dębolistnej oraz jej wymagania

W przypadku tego gatunku mamy do czynienia z mało wymagającymi, odpornymi na zimowe warunki odmianami. Hortensja dębolistna bez problemu wytrzymuje spadki temperatury do -23°C i nie cierpią przy tym nawet jej młode pędy, które jak u innych hortensji wytworzyły się właśnie jesienią.

Potrafi docenić glebę przepuszczalną z małą ilością wapnia w miejscu słonecznym do co najwyżej półzacienionego, najlepiej nieco osłoniętym od wiatru i mrozu. Jak inne hortensje, przykładowo hortensja ’annabelle’, hortensja ‘limelight’ albo hortensja ‘miranda’ nie znosi zastoju wody w glebie. Preferuje odczyn pH lekko kwaśny do neutralnego (optymalnie pH = 4,5-6,5), ze wszystkich hortensji najlepiej toleruje wapń. Na zbyt bogatą ofertę składników pokarmowych reaguje krzew późnym drewnieniem pędów, przez co pozostają one wrażliwe na mróz.

Hortensja dębolistna potrzebuje wilgoci, nie znosi nawet krótkotrwałego przesuszenia podłoża. W okresie braku opadów deszczu, roślina wymaga regularnego i obfitego podlewania. Aby na dłużej zatrzymać wilgoć w glebie, można ściółkować obszar wokół krzewu. Nadaje się do tego materiał organiczny, jak igliwie, trociny albo kora drzew. Poza hamowaniem parowania wody z gleby, taka ściółka zakwasza również podłoże.

Krzew ogrodowy hortensja dębolistna w czasie kwitnienia i zbliżenie na kwiat, a także jej uprawa
Hortensja dębolistna krok po kroku, czyli hortensja ogrodowa, jej uprawa i sadzenie

Wprawdzie hortensja dębolistna nie jest rośliną pnącą, ale na życzenie można ją do tego nakłonić, pomagając jej podpórką na przykład w formie kraty. Nie lubi ani palącego południowego słońca, ani stanowiska w pełnym cieniu. Nadmiar słońca sprawia, że szybko przekwita i nie zdąży w pełni rozwinąć swojej urody. W ciągłym cieniu natomiast wytworzy mało kwiatów i nigdy nie osiągną one pełnych rozmiarów.

Choroby hortensji dębolistnej oraz cięcie hortensji

Problem, jak pielęgnować hortensję dębolistną i jak chronić ją przed chorobami, częściowo rozwiązuje sama roślina: choroby hortensji grzybowe lub innego pochodzenia oraz szkodniki owadzie nie są na szczęście znane. Cięcie krzewu jest wykonywane tylko w razie potrzeby, jako że hortensja dębolistna z natury posiada bardzo harmonijny wzrost. Wystarczy usunąć przekwitłe kwiatostany i ewentualnie wiosną przyciąć przemarznięte pędy. Uwaga: Hydrangea quercifolia kwitnie na starych pędach, dlatego cięcie należy wykonywać bardzo uważnie. 

Hortensja dębolistna należy do nielicznych gatunków, które niechętnie rozstają się z liśćmi. Niektóre egzemplarze są przez całą zimę pokryte liśćmi, zwłaszcza jeśli stanowisko jest osłonięte, a zima niezbyt mroźna. Zwykle liście, które jesienią przebarwiły się na kolor pomarańczowoczerwony do mocno czerwonego, opadają dopiero w następnym roku. Między nimi tworzą się właśnie nowe pąki kwiatowe i pędowe, które w starych liściach znajdują zimową osłonę.

Czarująca hortensja dębolistna w ogrodzie

Pośród licznych hortensji spotykanych w Polsce hortensja dębolistna zalicza się niewątpliwie do najbardziej atrakcyjnych i magicznych gatunków. Subtelny aromat roztaczany przez wiechowate kwiatostany napełnia cały ogród i nie pozwala przejść obojętnie. Na dodatek kwitnie bardzo długo przez całe lato, a najwięcej kwiatów rozwija w okresie od czerwca do sierpnia.

W swojej ojczyźnie w Georgii, Missisipi i na Florydzie w dzikiej formie kwitnie na biało. Odmiany wyhodowane sztucznie mają kwiaty w różnych odcieniach od śnieżnej bieli do kremu i od różu do mocnej czerwieni. Kolor niebieski kwiatów, spotykany u innych gatunków, u hortensji dębolistnej nie występuje. Białe wiechy kwiatów zabarwiają się pod koniec kwitnienia na różowo, zanim przekwitną i zostaną usunięte. W swoich przygotowaniach na zimę hortensja dębolistna przebarwia liście na odcienie czerwieni i nawet po kwitnieniu tworzy w jesiennym ogrodzie barwne akcenty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny