Hortensja 'Hot Red' - charakterystyka rośliny

Hortensja ogrodowa - hydrangea macrophylla, tak jak i inne hortensja w tym i hortensja bukietowa - Hydrangea paniculata, zaliczane są do rodziny hortensjowatych - Hydrangaceae, do których należą jeszcze inne rośliny ozdobne w tym i jaśminowiec, który jest jedynym gatunkiem spotykanym naturalnie w Polsce. Hortensje to rośliny, które spotkać możemy jedynie w uprawie w ogrodzie, czy też w parkach.

Hortensja 'Hot Red' - Hydrangea macrophylla 'Hot Red' to jedna z odmian hortensji ogrodowych. Do tych odmian zaliczana jest także hortensja 'Red Baron', która jest bardzo podobna do hortensji 'Hot Red'. Co więcej, ceny hortensji 'Red Baron' i 'Hot Red' są do siebie bardzo zbliżone, ponieważ rośliny możemy zakupić za około 15-17 zł.

Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzuje się nasze hortensja czerwona. Musimy wiedzieć, że zarówno liście, jak i kwiaty rośliny są wyjątkowym elementem dekoracyjnym. Hortensja 'Hot Red' dorasta do około 1,2 m wysokości i rozwija się na bardzo podobną szerokość. Charakteryzuje się ona lekko wzniesionym i kulistym pokrojem.

Ciemnozielone liście rośliny doskonale kontrastują z jej kwiatami. Co więcej, rozmiar liści jest duży i są one błyszczące. Jeśli chodzi natomiast o kwiaty, pojawiają się ona na krzewie w okresie od VI do końca IX. Hortensja 'Hot Red' rozwija piękne i kuliste kwiatostany, które mogą dorosnąć do około 20 cm średnicy. Ich kolor jest intensywnie czerwony, podobnie jak w przypadku hortensji 'Red Baron'.

Warto wiedzieć, że rośliny te doskonale prezentują się w ogrodzie, ale wykorzystywane są także do tworzenia pięknych kompozycji florystycznych, dzięki czemu wykorzystywane są one do bukietów do wazonów. Ta odmiana hortensji nada się również do uprawy w pojemniku.

Hortensja czerwona - co musimy zapewnić jej w ogrodzie

Cena hortensji 'Hot Red' jest niewielka w porównaniu do tego, jakim elementem ozdobnym naszego ogrodu może się stać. Jednak zanim zakupimy sadzonki hortensji, dobrze jest zorientować się w tym, jakie wymagania mają te rośliny. Jest to niezbędne do tego, by ich rozwój i kwitnienie przebiegały prawidłowo. Zobaczmy więc, jakie stanowisko, a także rodzaj gleby wybrać pod uprawę tych atrakcyjnych krzewów kwitnących.

W pierwszej kolejności zacznijmy od stopnia nasłonecznienia, na którym powinna znajdować się nasza hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla. Otóż rośliny te zdecydowanie najlepiej będą się czuły w stanowisku półcienistym, ponieważ zbyt ostre światło może spowodować poparzenia liści hortensji. Dlatego wybierajmy dla nich miejsca, w których będzie do nich docierało rozproszone światło słoneczne. Co więcej, powinniśmy zapewnić im osłonięte od silnego wiatru stanowisko.

Jeśli chodzi o wymagania glebowe, hortensja 'Hot Red' nie jest bardzo wymagająca, jednak musimy pamiętać, że zdecydowanie lepiej będzie sobie radziła na glebach żyznych i próchniczych. Gleby powinny być również stale wilgotne, ale nie mokre, bo może to być powodem gnicia korzeni. Dodatkowo powinniśmy zapewnić naszym roślinom gleby o odczynie kwaśnym, których pH wynosi około 5,5.

Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie jest wystarczająco kwaśna, możemy wymieszać ją jeszcze przed zasadzeniem sadzonek z kwaśnym torfem. Warto także wspomnieć, że dołek, który wykopujemy pod krzew, powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej naszej sadzonki hortensji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie hortensji białej w ogrodzie?

Hortensja ogrodowa - jak wygląda uprawa i rozmnażanie hortensji

Uprawa hortensji ogrodowej nie jest skomplikowana, ponieważ roślina nie jest bardzo wymagająca. W pierwszej kolejności powinniśmy jednak pamiętać o jej podlewaniu, które powinno być przeprowadzone zaraz po posadzeniu krzewu. Podlewanie to ważny zabieg szczególnie w okresie suszy i upałów.

Kolejnym elementem jest regularne nawożenie hortensji, przez co będzie lepiej rosła, a jej kwitnienie będzie bardziej obfite. Nawożenie przeprowadza się wczesną wiosną, wykorzystując nawozy do hortensji i powtarza się aż do późnej jesieni co około 2-4 tygodnie. Dodatkowo wczesną wiosną powinno być przeprowadzane cięcie pielęgnacyjne, w którym usuwamy przemarznięte i uszkodzone pędy.

Rozmnażanie hortensji to kolejny etap uprawy, który nie jest konieczny. Odnośnie do rozmnażania hortensji powinniśmy wiedzieć, że przeprowadzane jest ono najczęściej poprzez zdrewniałe sadzonki pędowe, które pobiera się latem. 10 cm długości sadzonki zanurza się w ukorzeniaczu i wysadza się do pojemników.

ikona podziel się Przekaż dalej