Hortensja limelight – charakterystyka i odmiany

Hortensja limelight (Hydrgangea Paniculata) nazywana również hortensją ogrodową, zalicza się do rodziny hortensjowatych. Krzewy obsypane drobnymi kwiatkami, przywędrowały do nas z Azji, a dokładniej z Chin oraz Japonii. Hortensja limelight dorasta do 150 cm wysokości, przy czym osiąga aż 120 cm rozpiętości. Jej największą ozdobą są oczywiście wiechowate baldachimy osiągające ponad 30 cm średnicy. Charakterystyczny limonkowy kolor płatków zamienia się następnie w kremowy odcień, by na końcu nabrać różowego zabarwienia.

Oprócz hortensji bukietowej limelight, w sprzedaży dostępne są jeszcze inne odmiany, wyróżniające się wielkością oraz ubarwieniem kwiatostanów. Do najpopularniejszych zaliczymy:

  • Pinky Winky – kolor kwiatów tej odmiany na początku kwitnienia jest biały, który pod koniec okresu wegetacji, przechodzi w odcienie czerwieni lub ciemnego różu
  • Candlelight – krzewy tej odmiany dorastają do 1,5 m wysokości. Kwiaty wyróżniają się kremowym odcieniem.
  • Bobo – krzew dorastający do 1 m wysokości. Jest to jedna z najnowszych odmian hortensji bukietowej, która wyróżnia się z pókulistych kwiatostanów obsypanych kremowymi kwiatkami.
  • Diamant Rouge – hortensja bukietowa dorastająca do 1,5 metra wysokości oraz 1,2 m szerokości. Wiechowate baldachimy osiągają średnicę nawet 35 cm. Początkowo kwiaty mają biały kolor, który ostatecznie zmienia się w malinoworóżowy.
  • Little Spooky – nieduża odmiana hortensji, dorastająca zaledwie do 80 cm wysokości. Kwiatostany osiągające średnicę 20-30 cm, składają się z zielonkawych kwiatków, które z biegiem czasu zmieniają odcień na biały, aby na koniec sezonu mienić się lekko różowymi płatkami.
  • Skyfall – jest to jedna z nowszych odmian hortensji bukietowej, która wyróżnia się kwiatostanami zbliżonymi kształtem do hiacyntów. Płatki w formie małych wiatraczków, na początku sezonu są koloru zielonkawego, by ostatecznie wpaść w różowy odcień. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.

Hyddrangea paniculata – uprawa

Wymagania hortensji bukietowej Limelight nie są zbyt duże, ale warto je spełnić, by móc cieszyć się bujnym wzrostem krzewu oraz okazałymi kwiatostanami. Hortensja lubi stanowisko słoneczne oraz półcieniste. Uprawa krzewu powinna być zaplanowana na dość żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Należy pamiętać o tym, że kwiaty w okresie wegetacji potrzebują sporej ilości wody. Dlatego zapewnione stanowisko powinno być umiarkowanie wilgotne, aczkolwiek nie można doprowadzić do przelania podłoża.

Dużą zaletą, jaką posiada hortensja limelight, jest jej wysoka odporność na mrozy sięgające nawet -20 stopni Celsjusza. Mimo to krzew nie jest zimnozielony, chociaż czasami możemy się cieszyć ciekawym widokiem kwiatostanów, które zachowują się przez całą zimę. Okres kwitnienia przypada od lipca do września. Kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach, które należy każdego roku przycinać.

Polecane nawozy do hortensji

Hortensja bukietowa limelight świetnie sprawdzi się w ogrodzie jako pojedynczy krzew, a także w nasadzeniach grupowych lub rzędowych. Uprawa krzewów może pozwolić na uformowanie niewysokich, sezonowych żywopłotów. Stanowisko jednak nie powinno być zasłonięte innymi, wyższymi krzewami lub drzewami. Można spróbować trzymać hortensję również w dużej donicy na tarasie lub balkonie. Jednak wymagania co do przepuszczalności podłoża oraz lekko kwaśnego odczynu, mogą doprowadzić do tego, że uprawa krzewu w donicy nie będzie zbyt łatwa.

Hortensja limelight w ogrodzie – pielęgnacja

Przechodząc do tego, jakie wymagania pielęgnacyjne posiada hortensja bukietowa limelight, warto dowiedzieć się na początku, kiedy sadzić młode krewy w ogrodzie. Gdy przygotujemy już stanowisko pod uprawę ozdobnego krzewu, możemy go wsadzać do gruntu w okresie już od początku marca do końca listopada. Oczywiście termin, kiedy sadzić hortensję, będzie wtedy mocno uzależniony od warunków pogodowych. Zaleca się zatem, aby sadzić hortensję od początku kwietnia do połowy sierpnia.

Mając na uwadze, kiedy sadzić hortensję, warto zrobić to w odpowiedni sposób. Mianowicie sadzonkę przygotowujemy poprzez usunięcie uszkodzonych oraz słabych pędów. Zanim wsadzimy hortensję do gruntu, dobrze jest ją wcześniej namoczyć w wiadrze z wodą. Po posadzeniu hortensja powinna być obficie podlana. Nawadnianie jest bardzo ważne. Dzięki temu krzew mocno osadzi się w gruncie dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.

Podlewanie jest jednym z najważniejszych elementów, które spełnia wymagania rośliny. W czasie suszy należy podlewać hortensję nawet co drugi dzień. W innym przypadku możemy doprowadzić do przesuszenia krzewu, co ostatecznie będzie szybko zauważalne po marniejących kwiatach. Już wiemy, kiedy sadzić hortensję, a także na jaki okres przypada kwitnienie. Na czubkach pędów pojawiają się okazałe kwiatostany, które są bezpłodne.

Gdy kwitnienie się skończy, warto wykonać radykalne cięcie. Najczęściej zabieg ten zaleca się wykonywać wiosną, ponieważ kwitnienie możliwe jest wyłącznie na tegorocznych pędach. Chociaż niektórzy ogrodnicy wykonują również cięcie pędów jesienią. Najważniejsze jest jednak to, aby cięcie hortensji przeprowadzać co roku. Jak już wcześniej wspomniano, mając plan na to kiedy sadzić ozdobny krzew hortensji bukietowej, w tym samym czasie przycinamy wszystkie uszkodzone i słabe pędy. Kolejne cięcie wykonujemy dopiero pod koniec sezonu lub na początku wiosny w następnym roku.

Stanowisko w dniu przycinania powinno być pogodne, a na zewnątrz niech panuje dodatnia temperatura. Wtedy będziemy mieli pewność, że cięcie pędów nie przyniesie nam żadnych szkód w postaci przemarzniętych pędów lub też chorób grzybowych. Uprawa hydrangea paniculata odmiany limelight w ogrodzie, wymaga również systematycznego nawożenia. Stanowisko wczesną wiosną dobrze jest zasilić naturalnym kompostem. Jeżeli hortensja bukietowa limelight nie rośnie na zbyt żyznej ziemi, warto dodać jeszcze nawóz dedykowany hortensjom.

Hortensja bukietowa limelight – ceny

Jeżeli bardzo spodobały ci się krzewy hydrangea paniculata, to warto dowiedzieć się, w jakich cenach są one dostępne. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy sadzonki różnej wielkości. Dzięki temu możesz zdecydować, czy wolisz młode, czy jednak już nieco starsze krzewy. Na szczęście wiek sadzonki nie ma wpływu na jej kwitnienie, a jedynie na wysokość i rozłożystość krzewu.

Przykładowe ceny hortensji bukietowej limelight

Nazwa produktu

Cena

Hydrangea paniculata Limelight 20-30 cm

Cena od 19,01 zł

Hortensja limelight, długie kwitnienie, 30-50 cm

Cena od 22,00 zł

Hortensja bukietowa limelight 40-60 cm, białe kwiaty

Cena od 53,99 zł

Hortensja bukietowa, 3-letnia sadzonka

Cena od 19,90 zł

Hortensja bukietowa 35-45 cm

17,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny