Hortensja omszona - charakterystyka

Hortensja kosmata - skąd pochodzi

Hortensja omszona - Hydrangea aspera, znana jest również jako hortensja kosmata. Hortensja ta, tak samo, jak i inne hortensje, zaliczana jest do rodziny hortensjowatych - Hydrangeaceae. Do rodziny hortensjowatych zaliczanych jest 9 rodzajów roślin, wśród których wyróżnia się 270 gatunków.

Do tej rodziny zaliczane są przede wszystkim rośliny krzewiaste, które naturalnie występują na obszarach południowo-wschodniej i wschodniej Azji, a także w Ameryce Północnej i Środkowej, na wyspach Oceanii oraz wzdłuż Andów w Ameryce Południowej. Co ciekawe, na terenie Europy możemy się spotkać z jednym przedstawicielem tej rodziny, którym jest jaśminowiec wonny.

Jeśli chodzi natomiast o roślinę, którą jest hortensja omszona - Hydrangea aspera, warto wiedzieć, że naturalnym środowiskiem dla niej są obszary Azji, a dokładniej Wietnam, Chiny i Indie. W Polsce możemy spotkać ją jako roślinę ozdobną, która sadzona jest w naszych ogrodach w grupach. Cena za sadzonki hortensji nie jest wysoka i jest zbliżona do cen innych hortensji. Z reguły średnia cena za sadzonkę to około 28 zł, natomiast zależy to od wielkości sadzonki, jej odmiany, a także miejsca zakupu.

Hydrangea aspera - charakterystyka roślin

Jeśli interesuje nas uprawa hortensji, a dokładniej hortensji omszonej - Hydrangea aspera, powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzują się te rośliny. Zacznijmy więc od tego, że hortensja omszona charakteryzuje się wzniesionym, krzaczastym i rozłożystym pokrojem. Krzewy hortensji mogą dorastać do około 1,5-2,5 m wysokości.

Hortensja znana jest również z tego, że wytwarza silne pędy, które są wytrzymałe i nie łamią się tak łatwo. Jej liście są lekko wydłużone, owalne i duże. Są one ciemnozielone i omszone, skąd też pochodzi nazwa rośliny. Włoski, które znajdują się na liściach, mogą być zabarwione na purpurowo lub czerwono, co jest dodatkowym atutem rośliny.

Hortensje kosmate - Hydrangea aspera, kwitną w okresie od czerwca do września. Jednak musimy pamiętać, że okres kwitnienia zależy od tego, jakie aktualnie panują warunki pogodowe. Pojedyncze kwiaty zebrane są w duże, sięgające nawet do około 20 cm średnicy i spłaszczone kwiatostany. Kwiaty hortensji składają się z kwiatów płodnych, które wyrastają w centralnej części rośliny i mają niebieski kolor, a także z kwiatów płonnych, które rosną na obrzeżach kwiatostanu, są jaśniejsze i wyższe od kwiatów płodnych. Z reguły kwiaty płonne wybarwione są na jasnoróżowy lub biały kolor. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o uprawie hortensji Silver Dollar.

Uprawa i pielęgnacja hortensji - jak wygląda podlewanie, nawożenie i przycinanie hortensji

Hortensja omszona - wymagania roślin

Hortensja omszona - Hydrangea aspera, podobnie jak i inne hortensje, jest dość wymagającą rośliną. Dlatego jeszcze przed zakupem powinniśmy dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny i zdecydować, czy jesteśmy w stanie im sprostać i czy w naszym ogrodzie znajdzie się dla nich odpowiednie miejsce. Zobaczmy więc, jakie wymagania ma krzew, którym jest hortensja kosmata.

Zacznijmy więc od tego, jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie dla hortensji pod względem nasłonecznienia. Tutaj musimy pamiętać o tym, że hortensje omszone najlepiej rozwijają się na stanowisku półsłonecznym, które będzie dodatkowo osłonięte od silnych wiatrów, dzięki czemu roślina nie będzie aż tak narażona na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że hortensja, która posadzona jest na nasłonecznionym stanowisku, bardzo szybko może doznać poparzeń liści, przez co jej wygląd nie będzie już tak atrakcyjny, bo na ciemnozielonych liściach pojawią się suche i brązowe plamy.

Kolejnym elementem, który musimy wziąć pod uwagę, jeśli interesuje nas uprawa tych roślin, jest to, na jakiej glebie powinny rosnąć. I tutaj najlepszym rozwiązaniem jest dobranie pod nie żyznego, lekko kwaśnego lub umiarkowanego podłoża, które będzie umiarkowanie wilgotne.


Polecane nawozy do hortensji

Hydrangea aspera - co warto wiedzieć o pielęgnacji hortensji

Poza tym, że zapewnimy naszej roślinie odpowiednie wymagania, nie możemy zapominać również o bardzo istotnej pielęgnacji. Musimy wiedzieć, że hortensja kosmata - Hydrangea aspera, nie jest rośliną mrozoodporną, a szczególnie młode sadzonki. Dlatego konieczne będzie jej okrywanie na zimę.

Kolejnym elementem jest podlewanie rośliny, które powinno być wykonane zaraz po posadzeniu hortensji na miejsce stałe. Musimy pamiętać, że krzewy te lubią umiarkowanie wilgotną glebę, dlatego podczas suszy i upałów będziemy musieli zapewnić jej codzienne podlewanie.

Hortensja omszona, hortensja kosmata w czasie kwitnienia, a także jej uprawa i pielęgnacja
Krzew hortensja omszona lub hortensja kosmata, jej uprawa i pielęgnacja

Nie zapominajmy też o nawożeniu, które przeprowadza się na wiosnę przy pomocy wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Właśnie tymi nawozami powinno nawozić się roślinę co około 6 tygodni od wiosny aż do jesieni. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy zmuszeni do przycinania hortensji, natomiast możemy wykonać cięcie odmładzające i pielęgnacyjne. Nie zapominajmy tu jednak o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, dzięki czemu roślina stymuluje się do dalszego wzrostu. Co więcej, możemy rozmnożyć hortensję poprzez odkłady lub sadzonki pędowe.

Hortensja 'Macrophylla' i 'Hot Chocolate' - ciekawe odmiany hortensji omszonej

Poza podstawowym gatunkiem hortensji omszonej - Hydrangea aspera, możemy spotkać się również z jej odmianami, jakimi są między innymi hortensja 'Macrophylla' i hortensja 'Hot Chocolate'. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się te dwie odmiany i jak bardzo różnią się od gatunku.

Hortensja 'Macrophylla' to krzew, który dorasta do około 2-3 m wysokości. Jego kwitnienie możemy zaobserwować w VII i VIII. Kwiaty tej odmiany hortensji wybarwiają się na fioletowe lub jasnopurpurowe kolory. Dodatkowo na granicach kwiatostanu wyrastają białe lub jasnofioletowe kwiaty.

Z kolei odmiana 'Hot Chocolate' jest odmianą kolekcjonerską o bardzo dużych i lancetowatych liściach. Odmiana 'Hot Chocolate' dorasta do około 2 m wysokości i charakteryzuje się różowo-fioletowymi kwiatami, które pojawiają się na roślinie w okresie VI-VIII.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny