Charakterystyka i odmiany hortensji piłkowanej

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) zalicza się do grupy gatunków hortensji ogrodowej. Krzew dorasta nawet do 1,5 metra wysokości, osiągając przy tym ok. 60 cm średnicy. Hortensja serrata przywędrowała do nas z Azji, a dokładniej jej Południowo-Wschodnich regionów. Gałązki porastają ciemnozielone liście, które w zależności od odmiany mogą wpadać nawet w czerwony odcień. Jednak oczywiście największą ozdobą rośliny są kwiatostany składające się z malutkich kwiatów. Same kwiaty dzielą się na płodne, które występują w kolorze niebieskim lub białym, oraz płonne. Te drugie z kolei jest uzależniony od odczynu gleby - mogą być niebieskie lub różowe. Sam okres kwitnienia przypada w czerwcu i trwa aż do września.

Jeżeli chodzi o odmiany hortensji piłkowanej, to do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • Hortensję piłkowaną Shojo - hortensja serrata tej odmiany dorasta do 120 cm wysokości. Kwiaty o kolorze fioletowoniebieskim lub różowym zebrane są w drobne kwiatostany otoczone białymi kwiatami płonnymi. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września.
  • Hortensję blue bird - hortensja blue bird wyróżnia się dość sporymi kwiatami, które osiągają średnicę nawet 20 cm. Najczęściej wyróżniają się purpurowym lub ciemnoniebieskim zabarwieniem kwiatów płodnych. Oczywiście ich kolor uzależniony jest od odczynu podłoża. Hortensja blue bird dorasta do 120 cm wysokości, natomiast okres kwitnienia przypada od lipca do września.
  • Hortensję Grayswood - te odmiany hortensji piłkowanej dorastają nawet do 200 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia, w tym czasie pojawiają się jasnoróżowe kwiaty, które później przybierają czerwone zabarwienie.
  • Hortensję Miranda - to niewysokie odmiany hortensji piłkowanej, dorastające zaledwie do 75 cm wysokości. Oczywiście kolor kwiatów jest uzależniony od odczynu gleby, wpadając od jasnoróżowych po błękitne.
  • Hortensję Intermedia - okres kwitnienia tej odmiany przypada od czerwca do sierpnia. Kwiaty płonne wpadają w odcień jasnoróżowy, natomiast płodne - niebieski. Kwiatostany pięknie prezentują się na tle ciemnozielonych liści.
  • Hortensję preziosa - jest to dość niewysoka odmiana, dorastająca do ok. 100 cm wysokości. Kwiatostany o średnicy do 10 cm przybierają najczęściej różowe lub purpurowe zabarwienie. Odmiana preziosa kwitnie od lipca do sierpnia. Hortensja ogrodowa najlepiej czuje się na podłożu o odczynie kwaśnym. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.

Hortensja piłkowana - uprawa

Hortensja ogrodowa posiada pewne wymagania związane z uprawą. Jednak nie są one aż tak uciążliwe dla ogrodnika. Przede wszystkim uprawa hortensji piłkowanej wymaga zapewnienia jej odpowiedniej gleby. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Hortensja piłkowana poradzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i również półcienistym. Jeżeli gleba jest zasadowa, powinniśmy ją zakwasić. Najlepiej zrobimy to przy pomocy siarczanu glinu. Jednak musimy uważać z proporcjami, by odczyn nie był zbyt kwaśny.

Hortensja ogrodowa będzie dobrze czuła się na gliniastym podłożu, które dobrze kumuluje wilgoć. Oczywiście przed posadzeniem krzewu warto zadbać o odpowiedni drenaż. W tym celu glebę powinno wymieszać się z piaskiem. Sadzonkę dobrze jest także podsypać obornikiem, który zapewni odpowiednią dawkę składników mineralnych. Hydrangea serrata musi mieć bardzo duży dostęp do wody. Dlatego świetnie sprawdzi się ściółkowanie krzewu, na przykład przy pomocy kory drzewnej.

Polecane nawozy do hortensji

Pielęgnacja hortensji

Pielęgnacja hortensji obejmuje kilka istotnych czynności, które należy wykonywać regularnie. Do nich zalicza się między innymi przycinanie hortensji, uszczykiwanie przekwitniętych kwiatów, czy też nawożenie, a także zabezpieczanie krzewów przed mrozami. W odróżnieniu od innych gatunków hortensji przycinanie hortensji piłkowanej nie może odbywać się bezpośrednio nad ziemią. Kwiaty kwitną na pędach zeszłorocznych, w związku z tym takie cięcie doprowadziłoby do braku kwitnienia rośliny.

Hortensja piłkowana w czasie kwitnienia i zbliżenie na kwiaty, a także odmiany hortensji piłkowanej i uprawa
Jakie wymagania ma hortensja piłkowana, a także polecane odmiany hortensji piłkowanej i ich uprawa

Przycinanie hortensji wykonujemy na wiosnę, najlepiej w okresie od marca do kwietnia. Należy pamiętać o tym, że cięcie powinno polegać przede wszystkim na usunięciu starych lub zniszczonych pędów. Przycinanie hortensji zaczynamy od usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Ich obecność przez cały okres zimowy, ma ogromne znaczenie dla zabezpieczenia krzewu przed mrozami. Cięcie wykonujemy w odległości maksymalnie 10 cm od podstawy kwiatostanu. Czasami mamy do czynienia rozgałęzieniem pędów pod kwiatostanem. W takich przypadkach cięcie wykonujemy bezpośrednio nad rozgałęzieniem, aby dać szansę na wzrost młodym pędom.

Hortensja piłkowana - przykładowe ceny sadzonek

Mając na uwadze powyższe wskazówki, zauważymy, że uprawa i pielęgnacja hortensji piłkowanej, wcale nie jest taka trudna. Oczywiście należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak cięcie hortensji, czy też dbanie o kwaśny odczyn podłoża. Jednak ostatecznie uprawa i pielęgnacja hortensji przyniesie sporo satysfakcji oraz odwdzięczy się pięknie rozwijającymi się kwiatami. Dlatego warto zapoznać się z cenami sadzonek popularnych odmian hortensji ogrodowej.

Przykładowe ceny najpopularniejszych odmian hortensji piłkowanej

Nazwa odmiany

Cena

Hortensja Blue bird

19,70 zł

Hortensja Blue bird Hydrangea Serrata

37,00 zł

Hortensja Preziosa

29,00 zł

Hortensja Preziosa

20,00 zł

Hortensja serrata Mount Aso

30,00 zł

Hortensja serrata Santiago

28,00 zł

Hortensja ogrodowa piłkowana Shojo

42,00 zł

Hydrangea serrata Blueberry cheesecake

28,00 zł

Hortensja ogrodowa piłkowana Koreana

39,99 zł

Hortensja piłkowana Avelroz

17,00 zł

Hortensja piłkowana Veerle, odporna na mróz

19,00 zł

Hortensja ogrodowa piłkowana Blue Deckle - niebiesko-różowa

81,49 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny