Hortensja Vanille Fraise – charakterystyka i odmiany

Hortensja bukietowa Renhy występująca pod nazwą Vanille Fraise to jedna z najnowszych odmian Hydrangea paniculata. Roślina dorastająca w naszym klimacie osiąga do 2 m wysokości i 2 m średnicy. Wyhodowana została przez Pepinieres Renault w Gorron we Francji i wprowadzona na rynek ogrodniczy w 2005 roku. Charakteryzuje się sztywnymi i wyprostowanymi pędami. Ciemnozielone, duże, szerokoeliptyczne liście osiągają długość do 15 cm. Pojedyncze kwiaty płonne o średnicy do 2 cm zebrane są w ogromne kwiatostany sięgające 30 cm o lekko podłużnym kształcie. Kwitną od końca czerwca do września, a nawet października i zazwyczaj są trójkolorowe. Pojawiają się prawie na każdym pędzie. Początkowo białe kwiaty zmieniają kolor na truskawkowo różowy, a następnie na czerwony. Najczęściej kwiatostany są czerwone w dolnej części, różowe w środkowej i białe w górnej. Po przekwitnięciu zachowują swoją barwę i urodę. Pomimo mrozów utrzymują się do połowy stycznia, po czym opadają.

W sklepach i centrach ogrodniczych hortensja Vanille Fraise dostępna jest w trzech rodzajach:

  1. Hortensja krzewiasta – krzew ozdobny to naturalna forma prowadzenia rośliny.
  2. Hortensja na pniu – poprzez odpowiednie cięcie i prowadzenie hortensja wiechowata przyjmuje formę drzewka.
  3. Hortensja szczepiona na pniu. Roślina w postaci drzewka zaszczepionego na podkładce.

Hortensja bukietowa – wymagania

Hortensja Vanille Fraise ma wymagania podobne jak wszystkie rodzaje Hydrangea paniculata. Aby bujnie kwitła, wymaga żyznego, próchniczego podłoża o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie pH 5,5. Jednak poradzi sobie także na przeciętnej ogrodowej glebie. Zbyt wysokie pH sprawia, że liście żółkną i tracą kolor. Po posadzeniu należy zasilić roślinę wieloskładnikowym nawozem mineralnym. W okresie kwitnienia ma duże zapotrzebowanie na wodę, jednak nie może ona się gromadzić. Najlepszym miejscem do uprawy jest stanowisko słoneczne, dobrze doświetlone. Może być także półcieniste. W cieniu Hydrangea paniculata też będzie rosła, lecz kwitnienie będzie mniej obfite i kwiaty będą mniejsze. Najlepiej, by stanowisko było osłonięte od wiatru.

Hortensja vanille fraise kwitnąca na różowo w ogrodzie, a także hortensja bukietowa i jej uprawa
Hortensja vanille fraise krok po kroku, czyli jej sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Hortensja wiechowata może być uprawiana w nasłonecznionym miejscu w przydomowym ogrodzie lub w dużej donicy na tarasie czy balkonie. Ponieważ jest to roślina dorastająca dużych rozmiarów, konieczne jest zapewnienie jej warunków do rozrostu. Dlatego rozstaw krzewów powinien wynosić minimum 80 cm. Doskonale prezentuje się samodzielnie lub w szpalerach. Roślina jest odporna na mróz nawet do minus 25 stopni C. Nie wymaga zabezpieczania na zimę. Wystarczy okryć glebę sosnową korą i usypać kopczyk u nasady pędów. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Polecane nawozy do hortensji

Hortensja Vanille Fraise - pielęgnacja

Hortensja bukietowa Renhy to odmiana kwitnąca na pędach jednorocznych. Dlatego niezbędne jest jej systematyczne cięcie, by prawidłowo rosła i obficie kwitła. Pielęgnacja polega przede wszystkim na prawidłowym cięciu.  Przystępuje się do niego wczesną wiosną. Krzewy ozdobne przycina się do około 1/3 wysokości pędów. Co kilka lat zalecane jest cięcie odmładzające polegające na ścinaniu wszystkich pędów na wysokości około 30 cm. W przypadku hortensji na pniu formowanej w sposób naturalny wiosną wycina się tuż przy ziemi wszystkie wyrastające z podłoża gałązki za wyjątkiem najsilniejszego z nich. Roślina wymaga podpory by pionowo rosła. Gdy osiągnie oczekiwaną wysokość, uszczykuje się jej wierzchołek. Dzięki temu w ciągu trzech sezonów powinna ona ukształtować kulistą formę. Hortensja Vanille Fraise szczepioną na pniu również przycina się wczesną wiosną o 1/3 długości pędów.

W przeciwieństwie do wielu innych odmian hortensja bukietowa Renhy doskonale radzi sobie w warunkach miejskich i jest odporna na zanieczyszczenia powietrza. Jest bardzo łatwa w pielęgnacji, gdyż nie choruje. Nie jest także atakowana przez szkodniki. Po posadzeniu hortensja wiechowata wymaga podlania. Również w czasie dni bezdeszczowych, konieczne jest jej podlewanie. Przesuszenie podłoża powoduje schnięcie hortensji. Już od wiosny należy zasilać krzewy ozdobne nawozem dedykowanym hortensjom lub wieloskładnikowym nawozem ubogim w wapń. Można zastąpić go obornikiem lub kompostem. Jeżeli stosowane są nawozy płynne, wtedy należy powtarzać nawożenie minimum raz na 2 tygodnie. Nawozy granulowane stosuje się raz na miesiąc lub dwa. Nawożenie należy zakończyć na początku sierpnia, by roślina mogła przejść w stan spoczynku przed zimą.

Hortensja Vanille Fraise to roślina niezwykle efektowna o wyjątkowo pięknych kwiatach, a jej pielęgnacja i wymagania nie są trudne do spełnienia. Wystarczy odpowiednie cięcie, nawożenie i podlewanie. Te krzewy ozdobne są mniej kłopotliwe w uprawie od innych, gdyż doskonale znoszą warunki atmosferyczne, nie chorują i nie wymagają oprysków na szkodniki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny