Hortensje - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, cięcie, zimowanie

Podstawowe zalety zajmowania się roślinami w ogrodzie są dobrze znane. To hobby zachęca praktykujące je osoby do spędzania czasu poza domem. Wymaga mniej lub bardziej intensywnego ruchu. To z kolei ma pozytywny wpływ na zdrowie. Ważne są także mniej oczywiste korzyści. Pielęgnacja różnych gatunków wymaga poszerzenia wiedzy na ich temat. Zdobywane informacje okazują się niezwykle ciekawe. Potwierdzają to chociażby hortensje.

Hortensja krzewiasta i inne gatunki

Hortensje to wieloletnie, kwitnące rośliny krzewiaste. Wchodzą w skład bardzo licznej rodziny hortensjowatych. Warto wiedzieć, że występują w wielu gatunkach i różnokolorowych odmianach. Dla większości z nich naturalnym środowiskiem są tereny Azji, Ameryki Północnej i Środkowej oraz wyspy Oceanii. Typowym i mocno rozpowszechnionym gatunkiem jest hortensja krzewiasta. Występuje niemal na wszystkich kontynentach jest, bowiem uprawiana, jako roślina ozdobna. To jednak nie jedyna hortensja ogrodowa. W wielu krajach, w tym w Polsce, hodowane są inne krzewy. Głównie okazy bukietowe, ogrodowe oraz pnące.

Chętnie sprowadzane do ogrodu hortensje krzewiaste to między innymi:

  • ‘Annabelle’ – odmiana dorasta do 1,5 metra wysokości. Wykształca duże, białe kwiatostany,
  • 'Pink Annabelle' – również osiąga 1,5 metra wysokości. Jej koliste kwiatostany są różowe,
  • 'Incrediball' – zazwyczaj dorasta do 1,2 metra wysokości. Jej kwiaty mają średnicę 40 cm,
  • 'Astrid Lindgren' – odmiana nazwana na cześć znanej szwedzkiej pisarki. Krzew zazwyczaj dorasta do 1,3 metra. Wykształca niepozorne kwiaty wewnętrzne i ozdobne zewnętrzne.

Skoro znane są już odmiany warto pokrótce opisać wymagania glebowe.

Optymalne dla hortensji krzewiastej jest stanowisko półcieniste. W razie potrzeby nasłonecznione też może być. Jednakże w jasnym miejscu wymagane będzie częstsze i obfitsze podlewanie. Krzew bujne kwitnienie rozwija na glebach kwaśnych. Nieco mniej okazałe kwiaty pojawią się na podłożach zasadowych. Po spełnieniu wymagań rośliny trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Ważne jest regularne podlewanie. Nawożenie przeprowadza się cztery razy w sezonie wegetacyjnym. Istotnym zabiegiem jest przycinanie. Dokładny opis wymienionych czynności znajduje się na naszej stronie. Podajemy też terminy ich wykonywania.

Piękne hortensje do ogrodu

W naszym kraju popularnością cieszy się hortensja ogrodowa. Przeważnie dorasta do 1,5 metra wysokości. Kwitnie od czerwca do sierpnia, w tym okresie wykształca niejeden piękny kwiat. Najczęściej czerwony, biały, różowy albo niebieski. Sadzenie tego gatunku odbywa się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Dla roślin najlepsza jest gleba żyzna, przepuszczalna i wilgotna. Uprawa tej hortensji wymaga częstego podlewania i nawożenia w okresie od czerwca do lipca. Bardzo ważne jest okrywanie jej na zimę. W przeciwnym przypadku przemarznie i nie zakwitnie w kolejnym roku.

W ogrodzie mogą rosnąć wieloletnie hortensje bukietowe. Ich charakterystyka i wymagania:

  • Dorastają do 2 metrów wysokości. Kwitnienie utrzymują od czerwca do października. Kwiaty są duże, najczęściej przybierają barwę białą, różową, czerwoną i fioletową,
  • Te hortensje lubią stanowiska słoneczne i półcieniste z żyzną, umiarkowanie wilgotną glebą,
  • Pielęgnacja to przede wszystkim utrzymanie wilgotności podłoża i nawożenie w okresie kwitnienia. Roślinę okrywa się na zimę w zasadzie tylko w zimniejszych rejonach kraju.

Przycinanie hortensji bukietowej to głównie usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Na koniec pozostała hortensja pnąca. Jej uprawa wymaga podpór i co ciekawe można ją hodować i w ogrodzie i na balkonie. Pędy tego gatunku w sprzyjających warunkach osiągają 8 metrów długości. Trzeba tylko spełnić ich wymagania glebowe. Ziemia musi być żyzna, próchniczna i wilgotna. Optymalne stanowisko jest półcieniste lub cieniste. W takich miejscach hortensja pnąca kwitnie od czerwca do lipca. Jej kwiat ma średnicę 25 cm i jest biały. Sadzenie i pielęgnację tego gatunku dokładniej opisujemy na naszej stronie. Tam też rozwijamy informacje o odmianach przedstawianych powyżej.