Hydrofor - rodzaje, zastosowanie, ceny, zasada działania, opinie, porady przy zakupie

Nie wszystkie domy w naszym kraju są podłączone do sieci wodociągowej. W wielu miejscach konieczne jest czerpanie wody ze studni. To zadanie ułatwi hydrofor oraz pompa do wody. Zatem urządzenie hydroforowe jest dla wielu osób niezbędne. Dlatego też dokładnie opiszemy zestawy hydroforowe domowe. Wymienimy ich zastosowania, opinie, ceny i wyjaśnimy, jaka jest zasada działania tego sprzętu.

Hydrofor do studni – podstawowe informacje i zastosowania

Hydrofor w podstawowej definicji to zbiornik ciśnieniowy przeznaczony do magazynowania wody i akumulowania ciśnienia. Jest to jednak tylko jeden z elementów układu współpracującego z instalacją wodociągową. Pozostałe części składające się na zestawy hydroforowe domowe to pompy wodne, presostat i odpowiednie zawory. Opowiemy o nich w dalszej części artykułu. Teraz odpowiemy na pytanie, jakie są zastosowania tego urządzenia? Pompa z hydroforem do studni wykonuje bardzo ważne zadanie. Jest nim utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej. We wszystkich punktach poboru wody.

Przeważnie hydrofory do wody wykorzystywane są w budynkach niepodłączonych do sieci wodociągowej. W takim wypadku woda jest pobierana ze studni. Zatem ze zbiornikiem ciśnieniowym musi być połączona odpowiednia pompa. Do wyboru mamy dwie opcje, w zależności od rodzaju studni. Pierwszą z nich jest powierzchniowa pompa do wody zwana też samozasysającą. Maksymalna głębokość, z jakiej pobiera ciecz to 7-8 metrów. Jeśli lustro wody w naszej studni znajduje się niżej niż 8 metrów potrzebne będzie inne rozwiązanie. Tu sprawdzą się tylko pompy wodne głębinowe. Jednakże obsługiwanie studni to nie wszystko, co potrafią hydrofory do wody.

Duży lub mały hydrofor może mieć też nieco inne zastosowania. Jednym z nich jest wspomaganie instalacji wodociągowej, gdy nasz budynek jest podłączony do sieci. Nie zawsze, bowiem zakład wodociągowy obsługujący nasz dom jest w stanie zapewnić odpowiednie ciśnienie. Jeśli na przykład łazienka znajduje się na wyższym piętrze, woda może docierać tam z dużymi trudnościami. Wtedy właśnie przydają się zestawy hydroforowe domowe. Montuje się je za zgodą zakładu zaraz za wodomierzem. Będą wytwarzać dodatkowe ciśnienie, które wspomoże instalację. Urządzenie hydroforowe może mieć też zastosowanie na działce czy w ogrodzie.

Pompa z hydroforem do studni – opisujemy zestawy hydroforowe domowe i ceny urządzeń

Jak już wspomnieliśmy hydrofor to zbiornik ciśnieniowy. W nim znajduje się zapas wody, zużywany, gdy pompa do wody jest wyłączona. W zbiorniku dochodzi również do akumulowania ciśnienia. Zatem duży czy też mały hydrofor to ważny element całego układu. Występuje w dwóch podstawowych odmianach. Pierwszą z nich jest hydrofor bezprzeponowy, stosunkowo rzadko wykorzystywany. Powstaje z blachy ocynkowanej, więc może pozostać poza budynkiem. Drugą, powszechnie używaną odmianą jest przeponowy hydrofor do wody. Zazwyczaj ustępuje wielkością wersji bezprzeponowej, jego pojemność to około 50-100 litrów. Jest wyposażony w specjalną przeponę oddzielającą powietrze od wody. Ceny tych zbiorników utrzymują się w przedziale 100-500 zł.

Niezależnie od tego czy mamy duży czy mały hydrofor, ze zbiornikiem musi współpracować pompa do wody. Powyżej już nieco rozjaśniliśmy to zagadnienie. Na początek dokładniej opiszemy pompy wodne powierzchniowe. Jak już wiadomo pracują w studniach o głębokości do 8 metrów. Mają liczne zastosowania. Transportują wodę do domów jednorodzinnych, punktów usługowych, domków letniskowych, w sprzedaży występuje też pompa ogrodowa. Zazwyczaj są sprzedawane razem ze zbiornikiem i silnikiem elektrycznym, innymi słowy z osprzętem. Co ważne, zbierają bardzo dobre opinie. Warto też dodać, że są stosunkowo tanie. Ceny w zależności od parametrów rozpoczynają się w okolicach 150 zł.

W przypadku, gdy lustro wody znajduje się niżej niż 8 metrów, skorzystamy z innego urządzenia. Będzie to głębinowa pompa do wody. Ma kształt walca, którego średnica zazwyczaj sięga 90 cm. Pompy wodne głębinowe będą prawidłowo działały tylko wtedy, gdy zanurzymy je w wodzie. Dzięki temu mogą pracować na niemal dowolnej głębokości. Ich zaletą jest też to, że są niezawodne. Niestety są też droższe niż powierzchniowe pompy wodne. Ceny, podobnie jak w przypadku innych urządzeń, zależą od parametrów. Najtańsza, lecz solidna pompa do wody tego typu kosztuje koło 300 zł. Za wydajniejsze maszyny zapłacimy 500-600 zł.

Pompy wodne już za nami, czas, więc na kolejne elementy współpracujące ze zbiornikiem ciśnieniowym. Hydrofor nie będzie działał bez systemu sterowania. Zatem wyposaża się go w presostat. Jest to czujnik wykrywający różnicę ciśnień. Ewentualnie może być zastąpiony przez wyłącznik ciśnieniowy, którego zastosowania są praktycznie takie same. Oba elementy sprawiają, że urządzenie hydroforowe działa prawidłowo. Gdy ciśnienie wypełniające hydrofor spadnie poniżej zadanego poziomu presostat uruchamia pompę. To nadal nie jest ostatni element układanki. Każda pompa z hydroforem do studni musi być wyposażona w zawory. Podstawą są te odpowiedzialne za przepływ wody, odcinający i zwrotny. Poza nimi ważną rolę odgrywa zawór bezpieczeństwa.

Hydrofor do studni – zasada działania

Wiemy już, z jakich elementów składa się urządzenie hydroforowe. Pompa ogrodowa czy jakakolwiek inna jest połączona ze zbiornikiem. On z kolei współpracuje z osprzętem w postaci presostatu i zaworów. Jednakże nie wyjaśnia to dokładnie, jaka jest zasada działania tego sprzętu. W jaki sposób pompa z hydroforem do studni utrzymuje stałe ciśnienie w instalacji wodociągowej? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać. W gruncie rzeczy zestawy hydroforowe domowe to proste urządzenia.

Hydrofor do wody składa się z dwóch stref. W jednej znajduje się ciecz a w drugiej poduszka ze sprężonego powietrza. Do tego są wyznaczone dwa poziomy wody, minimalny i maksymalny. Idąc tym tropem zasada działania jest prosta. Gdy pobieramy wodę ze zbiornika ciśnienie powietrza spada. Nie oznacza to, że pompa ogrodowa czy domowa od razu się uruchomi. Dopiero, gdy ciśnienie powietrza osiągnie wartość minimalną presostat włącza pompę. W ten sposób działa i duży i mały hydrofor.

Pompa ogrodowa czy jakakolwiek inna po włączeniu wtłacza wodę do zbiornika. W ten sposób ponowie spręża powietrze w połowie wypełniające hydrofory do wody. Gdy ciśnienie osiągnie maksymalny poziom pompa wyłącza się. I tak cały proces rozpoczyna się od nowa. Widać, zatem, że zasada działania hydroforu z osprzętem nie stanowi już zagadki. Trzeba przy tym wspomnieć o pewnej bardzo ważnej kwestii. Hydrofor do studni, a konkretnie pompa obsługująca zbiornik włącza się tylko w razie potrzeby. Dzięki temu jej żywotność znacznie się wydłuża.

Duży czy mały hydrofor? Jak wybrać urządzenie hydroforowe z osprzętem?

Zasada działania pompy ze zbiornikiem już za nami czas, więc na kolejną ważną kwestię. Jest nią odpowiedź na pytanie, jak wybrać urządzenie hydroforowe z osprzętem? Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Zestawy hydroforowe domowe mogą różnić się pojemnością zbiornika oraz wydajnością pompy. Jak zatem sprawić by hydrofor do studni wraz z osprzętem pokrywał nasze zapotrzebowanie na wodę użytkową? Rozwiązanie tej zagadki podzielimy na dwie części. Najpierw zastanowimy się czy wybrać duży czy mały hydrofor?

Hydrofor do wody a konkretnie jego wielkość musi być dopasowana do ilości zużywanej wody oraz wielkości instalacji. Jeżeli będzie głównym zbiornikiem, z którego będziemy czerpać wodę jego pojemność nie powinna być mniejsza niż 100 litrów. Dodatkowo im większa pojemność tym pompa ogrodowa czy głębinowa będzie się rzadziej uruchamiać. To wydłuży jej żywotność. Ważny jest też kształt zbiornika. Zazwyczaj jest cylindryczny, ale może być ustawiany pionowo bądź poziomo. Obie wersje zbierają dobre opinie, lecz nie to jest najważniejsze. Te dwie opcje pozwalają nam dopasować hydrofor do pomieszczenia, w którym się znajdzie.

Ogromne znaczenie ma też pompa tłocząca wodę. Wiemy już, że występują wersje głębinowe i powierzchniowe, znamy też ich ceny. Zatem dobierając pompę do studni trzeba pamiętać o jej głębokości. Pompa ogrodowa głębinowa sprawdzi się, gdy lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów głębokości. Tymczasem wersje powierzchniowe obsługują głębokości do 8 metrów. Pompa z hydroforem do studni powinna mieć też większą wydajność niż nasz maksymalny pobór wody.