Hydroizolacja

Hydroizolacja to innymi słowy izolacja przeciwwilgociowa. Stanowi element ochronny elementów budynków, które mogą być narażone na długotrwałe oddziaływanie wilgoci lub wód gruntowych. Hydroizolacje stosujemy na fundamentach, ścianach fundamentowych, tarasach, podłogach i dachach. Najczęściej wykorzystywanym materiałem hydroizolacyjnym są papy, wodoszczelne zaprawy cementowe, folie hydroizolacyjne, lepiki asfaltowe oraz masy bitumiczne.

Skuteczne hydroizolacje fundamentów i ścian fundamentowych

Zapoznaj się z informacjami na temat hydroizolacja. Nasze sprawdzone porady związane z hydroizolacja pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Folia kubełkowa - cena, zastosowanie i montaż izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - cena, zastosowanie i montaż izolacji fundamentów

Folia kubełkowa jest coraz częściej stosowanym elementem uzupełniającym izolacje ścian fundamentowych. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie hydroizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi. Aby folia kubełkowa spełniała swoje funkcje, należy poznać zasady jej montażu i dokładne możliwości zastosowania. W poniższym artykule wskażemy także najpopularniejsze rodzaje membran oraz podpowiemy, ile wynosi cena folii kubełkowej.
, 23 maja 2017

Folia w płynie - cena, zastosowanie, wymagania, właściwości

Folia w płynie - cena, zastosowanie, wymagania, właściwości

Płynna folia to coraz popularniejszy materiał hydroizolacyjny. Tworzy trwałą barierę ochronną, która nie dopuszcza do przenikania wilgoci w głębsze warstwy ścian. Izolacja w płynie najczęściej znajduje zastosowanie w kuchni oraz w łazience. Poniżej opiszemy korzyści wynikające z jej wykorzystania, podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas montażu, a także oszacujemy koszty zakupu.
, 23 maja 2017

Izolacja fundamentów w starym domu - sprawdzone sposoby i ceny

Izolacja fundamentów w starym domu - sprawdzone sposoby i ceny

Izolacja pionowa fundamentów pełni ważną rolę ochronną. Zapobiega pojawianiu się zawilgoceń i zabezpiecza ściany przed zagrzybieniem. Niestety w starym budownictwie często rezygnowano z hydroizolacji lub tworzono ją w sposób niewłaściwy. Po latach okazuje się, że konieczna jest ponowna izolacja fundamentów w starym domu. Poniżej podpowiemy, jak ją wykonać i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć.
, 23 maja 2017

Drenaż opaskowy, odwodnienie liniowe - co warto wiedzieć?

Drenaż opaskowy, odwodnienie liniowe - co warto wiedzieć?

Budowa domu na podmokłej działce wiąże się z koniecznością wykonania wydajnego odwodnienia. Dzięki niemu zabezpieczymy nasze piwnice przed podciąganiem wilgoci, a jednocześnie sprawimy, że na posesji nie będą zalegały kałuże i błoto. Poniżej podpowiemy, jak wykonać odwodnienie domu. Sprawdzimy, czym charakteryzuje się drenaż opaskowy, a także określimy, gdzie warto zamontować odwodnienie liniowe. Na koniec wskażemy przybliżone ceny, które trzeba ponieść na odwodnienie domu.
, 23 maja 2017

Izolacja tarasu i balkonu - prawidłowe wykonanie, ceny, porady użytkowe

Izolacja tarasu i balkonu - prawidłowe wykonanie, ceny, porady użytkowe

Balkony i tarasy są popularnymi przestrzeniami, które chętnie wykorzystujemy w letnie dni. Niestety ich powierzchnia jest stale narażona na działanie zmiennych warunków pogodowych. Największe zagrożenie niosą intensywne opady atmosferyczne oraz podwyższona wilgotność, dlatego tak ważna jest szczelna hydroizolacja balkonu. Poniżej podpowiemy, jak prawidłowo zaizolować balkon i taras, a także jakie są ceny tego przedsięwzięcia.
, 22 kwietnia 2017

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?

Wilgoć w domu to bardzo niepożądane zjawisko. Zwiększony poziom wilgoci może doprowadzić do namnażania się groźnych pleśni i grzybów. Co więcej, jej długotrwałe oddziaływanie przekłada się także na zmniejszenie skuteczności termoizolacji. Dlatego tak ważne są skuteczne izolacje przeciwwilgociowe. Poniżej podpowiemy jak powinna wyglądać izolacja fundamentów i ścian fundamentowych. Przybliżymy też najważniejsze zasady jej wykonania krok po kroku.
, 10 lutego 2017

Podłoga na gruncie – wykonanie i ocieplenie krok po kroku

Podłoga na gruncie – wykonanie i ocieplenie krok po kroku

Wielu właścicieli domów niepodpiwniczonych wykonuje podłogę parteru bezpośrednio na gruncie. Takie rozwiązanie powinno wpłynąć na odpowiednią hydroizolację posadzki obiektu budowlanego od wilgoci i ujemnych temperatur pochodzących z gruntu poprzez zastosowanie odpowiednich warstw podłogi. Należy pamiętać, że źle wykonana posadzka na gruncie może spowodować, że w przyszłości właściciela mogą czekać niemiłe i bardzo kosztowne konsekwencje. Wykonywanie posadzek to również właściwy moment na przewidzenie ogrzewania podłogowego. Zobacz więc, jak wykonać podłogę na gruncie!
, 21 stycznia 2017

Prysznic bez brodzika - zalety, wady, opinie i planowanie

Prysznic bez brodzika - zalety, wady, opinie i planowanie

Prysznic bez brodzika to ciekawe rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w większości łazienek. Brak konieczności montażu brodzika daje duże możliwości dekoracyjne, w których kabiny prysznicowe stają się centralnym punktem aranżacji. Nie ulega wątpliwości, że prysznic bez brodzika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jednak jego montaż powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio wykonany. Wadliwa hydroizolacja czy brak spadku mogą całkowicie popsuć komfort użytkowy. Poniżej podpowiemy krok po kroku, na co zwrócić szczególną uwagę.
, 10 maja 2017

Co to jest beton wodoszczelny?

Co to jest beton wodoszczelny?

Beton może osiągnąć wodoszczelność poprzez zastosowanie odpowiedniej technologii produkcyjnej. Szczelność takiego betonu, chroniąca przed przedostaniem się wody sprawia, że bywa nazywany również betonem wysokowartościowym. Beton wodoszczelny uzyskuje się na kilka sposobów. Miedzy innymi poprzez odpowiedni dobór składników czyli mieszanki betonowej. Ale również przez stosowanie domieszek, impregnatów oraz wibrując beton po wylaniu. Zapoznajmy się z technologią wyrobu betonu wodoszczelnego oraz jego ceną.
, 4 września 2016

Jak wygląda osuszanie budynków, gdy w domu jest wilgoć?

Jak wygląda osuszanie budynków, gdy w domu jest wilgoć?

Podwyższony poziom wilgoci w murach jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem, które może uszkodzić dom. Winne są zwykle nieprawidłowe wykonanie izolacji poziomej fundamentów lub ściany. Wilgoć w domu  jest też niekorzystna ze względu na zdrowie mieszkańców. Zawilgocona ściana i ciepłe powietrze tworzą idealne warunki dla rozwoju groźnych grzybów oraz pleśni. Dlatego tak ważne jest osuszanie budynków, w których panuje zbyt wysoki poziom wilgoci.
, 31 sierpnia 2016

Klej do styropianu - rodzaje, cena, wydajność, porady użytkowe

Klej do styropianu - rodzaje, cena, wydajność, porady użytkowe

Obok wełny mineralnej różnego rodzaju, styropian jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budynkach. Ponadto styropian bywa też wykorzystywany do w różnych innych gałęziach przemysłu, na przykład do produkcji opakowań. Klejenie styropianu wymaga jednak dobrego profesjonalnego kleju - kleju specjalistycznego. Sprawdziliśmy dla Was jakie kleje do styropianu sprawdzą się najlepiej.
, 7 maja 2017

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

Ile trwa i kosztuje wykonanie płyty fundamentowej?

W polskim budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawiają się domy posadowione na płycie fundamentowej. Taka płyta fundamentowa to dość nowoczesne rozwiązanie, które możemy wykorzystać w trudnych warunkach glebowych. Taki fundament zapewnia równomierne osiadanie budynku, a cena jej wykonania może być dość atrakcyjna. Dlatego w poniższym artykule przybliżymy etapy jej budowy, oszacujemy czas wykonania oraz koszt płyty fundamentowej.
, 22 maja 2017

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Jak wykonać zbrojenie fundamentów? Porady praktyczne

Ławy fundamentowe usztywniają konstrukcje nośną budynku i przenoszą obciążenia do gleby. Aby mogły spełniać swoje zadanie muszą zostać odpowiednio zezbrojone prętami stalowymi. Fundament składający się wyłącznie z betonu nie będzie dobrze spełniał swoich funkcji. Zobacz więc, jak wykonać trwałe zbrojenie ław fundamentowych, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.
, 24 kwietnia 2016

Hydroizolacje marki Weber

Hydroizolacje marki Weber

Chociaż woda jest źródłem życia, to stanowi też jedno z największych zagrożeń dla naszej cywilizacji. Postęp ludzkości w dużej mierze opierał się o próbę przeciwstawiania się warunkom niesprzyjającym istnieniu człowieka. I chociaż wydaje się, że funkcjonujemy jako społeczeństwo w miłej symbiozie z naturą, to tak naprawdę cały czas opracowywane są technologie powstrzymujące groźne siły przyrody, a jednocześnie nie ingerujące w otaczający nas ekosystem.
, 27 marca 2017

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!

Budowę domu jednorodzinnego zawsze rozpoczynamy od fundamentów. Już na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj fundamentów wybrać? Jeszcze kilkanaście lat temu większość budowli powstawało w oparciu o tradycyjne ławy fundamentowe. Jednak dziś coraz większą popularnością cieszy się także płyta fundamentowa. Poniżej dokonamy ogólnej charakterystyki obu rozwiązań, a także wskażemy ich wady i zalety. Na koniec odpowiemy na pytanie, co będzie korzystniejsze - fundament czy płyta fundamentowa?
, 19 kwietnia 2016

Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd

Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd

Podczas budowy każdego budynku musimy wykonać odpowiednią hydroizolację przeciwwilgociową. Warto pamiętać, że wilgoć może uszkadzać materiały budowlane i wprowadzać do pomieszczeń niekorzystny mikroklimat. Odpowiednia hydroizolacja to również lepsze ocieplenie domu. Dlatego warto zapoznać się, jaka hydroizolacja przeciwwilgociowa jest dostępna na rynku i sprawdzić, która hydroizolacja najlepiej sprawdzi się w przypadku piwnic oraz ścian fundamentowych.
, 27 kwietnia 2016

Słownik terminów budowlanych

Słownik terminów budowlanych

Budownictwo jest dość szeroką branżą obfitującą w wiele niecodziennych zwrotów i terminów. Ich zrozumienie może być dość trudne dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia ani znajomości tematyki budowlanej. Dlatego prezentujemy praktyczny słownik najczęściej używanych, trudnych terminów budowlanych.
, 28 kwietnia 2016

Wykończenie mieszkania pod klucz – koszty

Wykończenie mieszkania pod klucz – koszty

Wykończenie mieszkania pod klucz jest dużym wydatkiem, na który warto się dobrze przygotować. Całkowity koszt zależy oczywiście od standardu wyposażenia, specyfiki wykonywania prac oraz od jakości materiałów wykończeniowych. Ogromne znacznie ma także rozmiar mieszkania i jego ogólna charakterystyka. Podczas obliczania kosztu urządzenia mieszkania warto wziąć pod uwagę jak największą liczbę szczegółów, takich jak hydraulika w łazience, elektryka, czy odpowiednia hydroizolacja. Dzięki temu nasz kosztorys będzie bardzo zbliżony do realnych wydatków, które poniesiemy podczas wykończenia mieszkania. Zobacz, jaki będzie koszt remontu mieszkania.
, 21 grudnia 2016

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Fundamenty to bardzo ważny element konstrukcji budynku, istotne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wielu czynników mogących osłabić ich strukturę. Posadowienie budynku należy odpowiednio zabezpieczyć hydroizolacją  przeciwwilgociową  poziomą i pionową. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o metodach izolacji fundamentów.
, 9 maja 2017

Hydroizolacja - ceny, sposób wykonania, materiały i wszystko inne, co warto o niej wiedzieć

Hydroizolacja powinna być stosowana podczas budowy każdego budynku. Jest to skuteczna ochrona przed długotrwałym działaniem wilgoci, która może uszkadzać materiały budowlane. Wnętrza niektórych budynków pozbawionych izolacji przeciwwilgociowej posiadają niekorzystny mikroklimat. Zawilgocone ściany i podłogi sprawiają, że we pomieszczeniach szybko rozwijają się groźne dla zdrowia pleśnie oraz grzyby.

Typowa izolacja przeciwwilgociowa składa się z dwóch części, którymi jest hydroizolacja pionowa oraz pozioma. Hydroizolacja pionowa zostaje zamontowana na zewnętrznych lub wewnętrznych ścianach fundamentowych. Z kolei pozioma izolacja przeciwwilgociowa zostaje zamontowana bezpośrednio na ławie fundamentowej i ścianach fundamentowych. W kompletnej izolacji przeciwwilgociowej bardzo ważne jest, aby oba typy zabezpieczeń (hydroizolacja pionowa i pozioma) były ze sobą szczelnie połączone. Tylko takie działania sprawią, że budynek będzie optymalnie zabezpieczony.

Izolacja przeciwwilgociowa może różnić się w zależności od specyfiki gruntu. Najłatwiejsza w wykonaniu jest lekka hydroizolacja, którą montujemy na suchym i przepuszczalnym podłożu. W tym wypadku wystarczy prosta, izolacyjna chemia budowlana w postaci masy bitumicznej, zaprawy wodoszczelnej bądź folii.

W słabo przepuszczalnych gruntach spoistych należy zastosować średnią izolację. W przypadku wilgotnych gruntów spoistych lekka chemia budowlana nie byłaby w stanie zapewnić pełnej izolacji przeciwwilgociowej. Dlatego wokół budynku wykonuje się drenaż, a izolacja przeciwwilgociowa powstaje z papy, folii samoprzylepnej bądź masy hydroizolacyjnej.

W mocno zawilgoconych gruntach konieczna jest ciężka hydroizolacja, zwana także izolacją przeciwwodną. W trudnych warunkach glebowych najlepiej sprawdza się wykonanie izolacji przeciwwilgociowej z folii zgrzewalnej lub samoprzylepnej. Dobrej jakości chemia budowlana zabezpieczy fundamenty przed wilgocią, a także przed naporem wód gruntowych.

Jeśli interesuje Cię hydroizolacja budynków, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące zabezpieczania fundamentów, zapoznasz się z kosztami budowy i dokonasz wyboru pomiędzy płytą, a ławą fundamentową. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij