Postanowiliśmy nieco wyręczyć naszych czytelników, robiąc szczegółowy przegląd po altanach ogrodowych z naszego rynku. Dominują oczywiście altany drewniane – solidne, uniwersalne i stosunkowo niedrogie. Zadaliśmy sobie pytanie – jaka altana pasowałaby do naszych ogrodów? Odpowiedzi było zaskakująco wiele!

Kształt i rozmiar altany ogrodowej

W pierwszej chwili padły wśród nas pytania: ale ile to zajmuje miejsca? Czy taka altana w ogóle wejdzie do mojego ogrodu? To bardzo słuszne dywagacje – kształt altany oraz jej rozmiar należy dobrać do warunków panujących na naszej działce. Popularne i tanie altany prostokątne są w tej gestii bardzo wdzięczne – dobrze prezentują się zarówno wewnątrz pola działki, jak i na jej krańcach. Inaczej rzecz się ma z altanami okrągłymi lub wielokątnymi. Z reguły tego typu budowle są większe rozmiarami i do ich montażu oraz posadowienia wymaga się więcej przestrzeni. Zanim zakupisz działkę dobrze zmierz dostępną przestrzeń.

Typ zadaszenia altany ogrodowej

W zależności od dostępnego budżetu, można dosyć swobodnie poruszać się w kilku modelach dachów. Jeśli chodzi o konstrukcję więźby dachowej, najbardziej popularne są dachy dwu lub czterospadowe. Spotkaliśmy się z altanami o dachach stopniowanych oraz płaskich. Te ostatnie wymagają zimą samodzielnego usuwania pokrywy śnieżnej. Altanki tarasowe mogą mieć zamiast dachu pokrywę szklaną, którą w największym upale można zasłonić, rzucając cień.

Najbardziej powszechne altany posiadają pokrycie dachowe z gontu. Jest solidne, szczelne, nieźle wygląda i nie kosztuje fortuny, jak chociażby ceramiczna dachówka. Jeśli szukasz w tym miejscu oszczędności, zamiast altany ogrodowej kup zwyczajny pawilon z drewna – pokrycie dachowe stanowi tutaj poliestrowa płachta – elastyczna i trwała, ale mniej estetyczna od kolorowego gontu.

Altany ogrodowe w dobrych cenach

altana 4 katna ania z dachem drewnianym slupki 9x9cm

Fot. Stylowa altana z siedziskiem. Usytuowana na kostce brukowej

altana poszerzona

Fot: Altana ogrodowa poszerzana z drewnianym podestem

altana romantica z dachem drewnianym

Fot. Inspiracje altan ogrodowych www.produktyogrodowe.pl

Podest i meble ogrodowe w altanie

Niektórzy polscy producenci mają w ofercie altany z pełnym wyposażeniem. Oznacza to, że montując zestaw na miejscu, oprócz szkieletu i więźby dachowej dostaniesz także drewniany podest, barierki, płoty osłonowe, a nawet komplet mebli ogrodowych, na które z reguły składa się podwójna ława i stół. Różnica w cenie nie jest drastyczna, a dostajemy w pełni integralny i estetyczny zestaw, czyli altanę oraz wyposażenie z tego samego gatunku drewna, wszystko dopasowane wymiarami oraz kształtem.

Dobrze jest zakupić altanę, która wcześniej podlegała impregnacji ciśnieniowej. Zaoszczędzi to czasu oraz kontaktu ze środkiem chemicznym. Taka forma zabezpieczenia drewna daje pewność, że będzie ono odporne na szkodniki oraz zmienną pogodę.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny