Idealne meble łazienkowe - porady ekspertki

Meble łazienkowe muszą być dobrze i solidnie wykonane. Jak w żadnym innym pomieszczeniu tu liczy się przede wszystkim ergonomia i funkcjonalność. Zanim zabierzemy się za meblowanie i w ogóle wykończenie łazienki należy dokładnie ją zmierzyć, zaplanować ustawienie wszystkich sprzętów. Wtedy możemy dobrać idealne meble łazienkowe. Jak to zrobić?

Remontujesz łazienkę? Oblicz koszt wszystkich prac korzystając z kalkulatora remontu łazienki!

Ocena: 4,6/5 (głosów 12)

Meble do łazienki w aranżacji kremowej

Czy istnieją uniwersalne, najlepsze meble do łazienki?

W meblach łazienkowych liczy się przede wszystkim jakość. Muszą one przeważnie służyć nam długie lata. Meble do łazienki to przeważnie szafki, szuflady, zabudowy, a także sprzęty takie jak  wanna, prysznic, umywalka, czy sedes. To niezbędne wyposażenie każdej łazienki - dużej czy małej. Warto o tym pamiętać planując zakup mebli łazienkowych. Wszystko powinno się tu zmieścić i jednocześnie stworzyć spójne aranżacyjnie wnętrze.

Zabierając się za planowanie łazienki trzeba wymierzyć wszystkie ściany, z uwzględnieniem wnęk, skosów oraz wszelkich nietypowych, czy wystających elementów. To ważne, gdyż przewidzenie ewentualnych trudności z dopasowaniem mebli może uchronić nas przed niepotrzebnym zakupem. Jak wybrać idealne meble łazienkowe? Zobacz, co radzą eksperci.

Urządzamy łazienkę – od czego zacząć?

Dokładne pomiary to urządzenia łazienki. W projektowaniu tego wnętrza trzeba postawić na ergonomię oraz dokładne dopasowanie mebli łazienkowych. Szafek wiszących nie warto planować w miejscach, które mogą okazać się niewygodne, a nawet niebezpieczne w użytkowaniu, czyli nad wanną czy sedesem.

Podczas wybierania miejsca na niezbędne sprzęty oraz meble warto zwrócić uwagę, aby nie kolidowały one ze sobą oraz nie utrudniały nam korzystania z nich. Zasady ergonomii mówią o tym, że przed umywalką oraz deską sedesową należy pozostawić minimum 70 cm wolnej przestrzeni, co pozwoli na wygodnie korzystanie. Po bokach zaś musi być wolnych około 30 cm. Podobnie z prysznicem czy wanną - minimum 100 cm wolnej przestrzeni wystarczy, aby swobodnie z nich korzystać.

Projektując rozmieszczenie mebli w łazience warto zebrać wszelkie wymiary i wprowadzić je do programu komputerowego. W nim możemy wirtualnie urządzić naszą przestrzeń upewniając się, że wszystko będzie umieszczone w odpowiednim miejscu. Niektóre programy do aranżacji wnętrz zawierają również gotowe projekty, które mogą ułatwić nam planowanie przestrzeni.

Warto też zastanowić się, czy WC powinien znaleźć się w samej łazience, czy też w osobnym pomieszczeniu. Nie będziemy się rozwodzić szeroko nad tą kwestią, polecamy jednak lekturę tego artykułu na temat łączenia lub rozłączania łazienki z WC.

Co powinno znaleźć się w łazience?

W łazience muszą znaleźć się podstawowe urządzenia - takie jak umywalka, prysznic lub wanna, deska sedesowa oraz ewentualnie pralka i suszarka. Znajdują się tu również wszelkiego rodzaju meble łazienkowe, które ją uzupełniają  - szafki na ręczniki, szafka pod umywalką czy półki.

Wszystkie meble łazienkowe powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na wodę. Muszą być również odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, na którą będą przez cały czas wyeksponowane. Najlepiej, jeśli meble są pokryte lakierem ochronnym, dzięki któremu powierzchnia mebli będzie odporna na działanie pary wodnej oraz na ścieranie.

Dobrej jakości meble do łazienki poznamy po tym, że są pokryte lakierem na całej powierzchni, a wszelkiego rodzaju elementy metalowe zabezpieczone przed rdzewieniem. Niestety jakość mebli do łazienki możemy poznać głównie po cenie. Te bardzo tanie będą zmieniały swój kształt pod wpływem wilgoci, nie warto więc tu za bardzo oszczędzać.

Wybieramy idealne meble łazienkowe

Meble do łazienki powinny być dopasowane wymiarowo nie tylko do samego pomieszczenia, ale również do nas. Każdy z elementów musi być łatwo dostępny i funkcjonalny dla każdego domownika. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy np. lustro będzie wisieć zbyt wysoko, albo nie będą otwierały się do końca drzwiczki jednej z szafek. To ważne, gdyż z łazienki korzystamy bardzo często i jak w żadnym innym pomieszczeniu liczy się w niej głównie funkcjonalność.

Szafki łazienkowe – wiszące i stojące

Szafki łazienkowe są niezbędne w każdej łazience. Mogą one być wiszące lub stojące, z szufladami pólkami otwartymi lub zamkniętymi. Oddzielny rodzaj stanowi szafka pod umywalkę, która często jest kupowana w komplecie z umywalką. To praktycznie rozwiązanie, gdyż sprawia, że te dwa elementy są dobrze do siebie dopasowane. Umywalka może być wpuszczana w szafkę lub stać na niej. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Umywalka dopasowana do szafki lepiej sprawdzi się w łazience o niewielkim metrażu, gdyż zestaw ten nie zajmuje dużo miejsca. Minusem może być to, że na umywalce może zabraknąć miejsca na odstawienie np. szczoteczki do zębów czy mydła. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba pomyśleć o umywalce z szerokim obrzeżem.

Szafka na której stoi umywalka, a nawet dwie umywalki, będzie idealnym rozwiązaniem do większej łazienki. Taki zestaw wygląda bardzo elegancko. Blat szafki można wykończyć za pomocą drewna, marmuru czy płytek, tworząc efektowny oraz praktyczny element wystroju wnętrza. Na blacie przy umywalce można postawić np. kubek ze szczoteczkami, czy kosmetyki podczas robienia makijażu.

Szafki łazienkowe wiszące to doskonałe rozwiązanie, które nie zabiera niepotrzebnie miejsca na podłodze. Szczególnie ważne jest to w małej łazience. Optycznie powiększona przestrzeń, dzięki niezastawianiu podłogi, będzie nieoceniona jeśli chodzi o niewielkie metraże. Da ona poczucie przestrzenności wnętrza. Szafki łazienkowe wiszące nad umywalką często mają zamontowane  lustra, co jeszcze korzystniej wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni.

Szafki łazienkowe stojące są praktyczne i pakowne. Minusem jest to, że trzeba się do nich schylać. Dobrze jest jeśli ze względów bezpieczeństwa przymocowane są do ściany, tak jak wszystkie inne meble do łazienki. Jednak należy pamiętać, że nie można ich montować zbyt blisko ściany. Woda, która skrapla się na ścianie pokrytej płytkami może zagrażać tyłowi szafki. Dobrze więc zachować minimalny odstęp.

Obecnie ciekawym i popularnym rozwiązaniem w łazienkach są tak zwane słupki. Są to również swojego rodzaju szafki łazienkowe, jednak są zazwyczaj bardzo wąskie, dzięki czemu można zaplanować je nawet w niewielkiej przestrzeni. Słupki pełnią również funkcję dekoracyjną, mogą być wiszące lub stojące. Ciekawym zastosowaniem jest zainstalowanie w nich kosza na brudną bieliznę.

Zalety dobrze dobranych mebli łazienkowych

Meble do łazienki powinno dobierać się przede wszystkim kierując się ich funkcjonalnością, a na drugim miejscu stylem pomieszczenia. Zanim wybierzemy meble starajmy się dokładnie je zaplanować w naszym pomieszczeniu, dobrać odpowiednie wymiary oraz zaplanować ich przeznaczenie. Idealne meble do łazienki są zarówno piękne jak i funkcjonalne. Sprawiają że wnętrze staje się przyjazne i spełnia wszystkie nasze wymagania.

Odpowiedni wybór sprzętów do łazienki oraz funkcjonalne urządzenie przestrzeni pozwoli nam na stworzenie idealnej łazienki. Dzięki odpowiedniemu wyborowi mebli łazienkowych zyskamy niezastąpione i praktyczne miejsce na schowanie wszelkiego rodzaju rzeczy używanych na co dzień w łazience takich jak kosmetyki, ręczniki, przybory do kąpieli czy szlafroki.

Meble do łazienki posiadają również walory estetyczne. Obecnie na rynku można znaleźć zarówno proste jak i bogato zdobione szafki łazienkowe czy inne meble do łazienki. Są zarówno białe jak i kolorowe, w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Bogaty wybór sprawi że z łatwością dopasujemy je do swojego wnętrza.


, aktualizacja 19 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij