Idealny trawnik przed domem

Trawnik to jedna z najbardziej wymagających części ogrodu. Jeżeli marzy nam się gęsty jak zielony dywan, który możemy podziwiać w angielskich filmach, musimy mieć świadomość, że nie wystarczy samo koszenie i podlewanie trawy – choć nawet te zabiegi należy wykonywać w określony sposób.

Koszenie

Trawnik musi być koszony regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Przy pierwszym koszeniu nowego trawnika poczekajmy, aż trawa osiągnie wysokość przynajmniej 8 cm, i wtedy skróćmy ją nieznacznie (o góra 2 cm). Dopiero przy kolejnych razach można kosić ją coraz niżej. Dzięki systematycznemu koszeniu trawa staje się gęściejsza, ma zapewniony dobry dostęp do powietrza i właściwy obieg wody. Specjaliści radzą, aby nie kosić trawy nadmiernie nisko (nie niżej niż 3 cm), inaczej utraci zdrowy wygląd. Istotny jest także wybór kosiarki z dobrze zaostrzonymi elementami tnącymi. Na stronach poświęconych ogrodom – na przykład www.spokojwogrodzie.pl – można znaleźć informacje na temat najlepszych modeli maszyn ogrodowych.

Nawadnianie

Trawnik powinien być podlewany regularnie, ale nie codziennie, ponieważ to może doprowadzić do skrócenia korzenia. Najlepiej robić to raz, dwa razy w tygodniu większą ilością wody, rozproszonym strumieniem (dobrze sprawdzą się zraszacze). Częstotliwość nawadniania można zwiększyć w okresie dużych upałów. Najkorzystniej podlewać trawę wieczorem bądź wczesnym rankiem.

 Napowietrzanie

Wertykulacja i aeracja poprawiają cyrkulację wody i powietrza, zapobiegają też chorobom grzybicznym. Aerację zazwyczaj przeprowadza się pod koniec lata – najpierw wygrabiamy trawnik, później pionowo nakłuwamy ziemię aeratorem. Wertykulacja to zabieg wykonywany wiosną i polegający na nacinaniu darni. Powstałe po aeracji otwory należy zasypać piaskiem.

Nawożenie

Po raz pierwszy trawnik powinien zostać nawieziony jesienią, i to nawozem z dużą zawartością potasu, który pozwoli roślinom łatwiej przetrwać zimę. Wiosną należy wybrać nawóz z wysoką zawartością azotu, wspomagający wzrost trawy.

Systematyczne i kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne umożliwią uzyskanie idealnie wyglądającego i zdrowego trawnika.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny