Igłofiltry – kluczowe w obniżaniu poziomu wód gruntowych
Suche i stabilne podłoże to podstawa w przypadku wielu prac budowlanych – zarówno w czasie przygotowywania niedużych wykopów jak i podczas realizacji wielkopowierzchniowych planów konstrukcyjnych. By skutecznie osuszyć podłoże korzysta się ze specjalnych systemów igłofiltrów – urządzeń działających niezwykle skutecznie i niezawodnie. Poniżej podpowiadamy – na czym polega działanie igłofiltrów oraz kiedy i dlaczego warto z nich korzystać.
Instalacje igłofiltrowe – co warto wiedzieć
Instalacje igłofiltrowe znajdują zastosowanie na wielu działkach budowlanych w naszym kraju. Najczęściej, podczas wykonywania wykopów dla potrzeb budowlanych lub inżynieryjnych. Często też podczas przygotowywania terenu pod budowę osiedli lub dróg.
Igłofiltr ma formę przewodu rurowego, który zakończony jest otworem o unormowanej średnicy (najczęściej – 32mm.). Końcówkę z perforacją wprowadza się w głąb gruntu – najczęściej poniżej poziomu, na którym znajdują się wody gruntowe. Wymaga to sięgnięcia głębokości nawet 6 lub więcej metrów. Igłofiltry umieszcza się w regularnych, niedużych odstępach – wynoszących metr – oraz podłącza do specjalnych kolektorów ssących. Te natomiast podłączone są do głównego agregatu pompowego, który wytwarzając podciśnienie powoduje zasysanie wód gruntowych.
Po uruchomieniu, igłofiltry zasysają wodę, które poziom obniża się względem stanu przed odwadnianiem.
Igłofiltry – najważniejsze i dodatkowe zadania
Zastosowanie igłofiltrów ogranicza się do branż budowlanych oraz związanych z nią. Są to bowiem urządzenia specjalistyczne, których obsługa wymaga nie tylko dysponowania fachową wiedzą, ale również uprzedniego precyzyjnego rozplanowania sposobu ich wykorzystania.
Najczęściej, za pomocą igłofiltrów dokonuje się okresowego obniżenia poziomu wód gruntowych, lub całkowitego odwodnienia wybranych terenów. Niekiedy też odwodnienie uzyskiwane jest tylko na wybrany okres – na przykład w celu wykonania specjalnych wykopów sięgających poniżej poziomu wód.
Szczególnie pomocne są w odwadnianiu geotechnicznym – czyli mającym na celu poprawić stabilność gruntu, zwiększyć jego konsolidację oraz zredukować rozmiary lub zagrożenie potencjalnymi obsunięciami.
Rzadziej z igłofiltrów korzysta się w rolnictwie, w celu odwodnienia wybranych obszarów uprawnych. Niekiedy też igłofiltry znajdują zastosowanie w celu uzyskiwania wody użytkowej – do spożywania, ale również przeprowadzania prac ogrodowych.
Rodzaje dostępnych igłofiltrów
Wśród dostępnych, rozróżnić należy kilka najczęściej stosowanych typów igłofiltrów. Przede wszystkim – znajdziemy urządzenia jednostopniowe, które wykorzystywane są do wprowadzania nie niezbyt dużą głębokość. Wielostopniowe igłofiltry nadają się do wykonywania głębszych wykopów.
Ponadto, dostępne urządzenia możemy rozróżnić według rodzaj materiału wykorzystanego w produkcji. Poszczególne komponenty mogą być wykonane z plastiku, polietylenu lub stali. Igłofiltry plastikowe są długie do 6 metrów i stosuje się w nich filtr syntetyczny. Są wydajne na poziomie 1,2 metra sześciennego na godzinę.
Igłofiltry polietylenowe są długie – nawet do 7 metrów – oraz elastyczne. Są nieco mniej wydajne niż pozostałe typy, jednak cieszą się największą popularnością. Stosuje się w nich filtry siatkowe.
Igłofiltry stalowe posiadają zakończenie wyposażone w specjalne ostrze, ułatwiające ich wprowadzenie w grunt. Są bardziej wydajne – nawet na poziomie 1,5 metra sześciennego – a ponadto wyposażone w łączniki, zawód i specjalny typ filtra.
artykuł sponsorowany