Ile zarabia kierownik budowy? Średniomiesięczne wynagrodzenie fachowców

Kierownik budowy odpowiada za nadzór nad postępami prac budowlanych. Jego wynagrodzenie może być uzależnione od kilku czynników. Będzie to między innymi doświadczenie, rejon inwestycji, a także specyfika budowy. W serwisie wynagrodzenia.pl opublikowano medianę wynagrodzenia kierowników budowy. Średnie wynagrodzenie w styczniu 2022 roku wyniosło 8 830 zł miesięcznie. Jest to kwota brutto.

Minimalne wynagrodzenie kierownika budowy (według zestawienia wynagrodzenia.pl) wynosi 7 000 zł brutto. Po drugiej stronie znajdują się najbardziej doświadczeni fachowcy, którym trzeba zapłacić około 11 350 zł brutto miesięcznie. Są to dane statystyczne, a wynagrodzenie niektórych kierowników budowy może okazać się znacznie wyższe.

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć kierownicy budowy z Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Średnie wynagrodzenie w powyższych miastach na ogół przekracza 11 000 zł. Niektórzy fachowcy mogą zarabiać około 15 000 zł brutto, a niekiedy jeszcze więcej.

Średnie wynagrodzenie w innych miastach naszego kraju na ogół utrzymuje się na niższym poziomie. Najniższe stawki kierowników budowy odnotowuje się na terenie Kielc i Rzeszowa. Średnie wynagrodzenie fachowca może wynosić około 7 000 – 11 000 zł brutto. Najniższe wynagrodzenie kierownika budowy na ogół obowiązuje na terenie mniejszych miast w województwie podkarpackim oraz świętokrzyskim.

Ile bierze kierownik budowy za odbiór domu? Cena odbiorów uzależniona od lokalizacji

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, ile bierze kierownik budowy za odbiór domu, musimy wskazać kilka istotnych czynników. Koszt odbioru będzie uzależniony od specyfiki budynku, lokalizacji oraz indywidualnych ustaleń z kierownikiem budowy. Cena odbiorów budowlanych może być również uzależniona od doświadczenia kierownika budowy, a także od zakresu współpracy.

Większy domek jednorodzinny może wymagać stałej kontroli kierownika budowy, który prowadzi dziennik budowy, czuwa nad realizacją kolejnych etapów prac i ma za zadanie przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa i higieny pracy. Za kierownika budowy na ogół trzeba zapłacić około 1 500 – 4 000 zł. Jest to typowa cena, którą trzeba uiścić za nadzór nad pracami budowlanymi w domu jednorodzinnym. Jeśli inwestycja okazuje się bardziej skomplikowana, a kierownik budowy dokonuje częstszych odbiorów poszczególnych etapów budowy, wówczas koszt współpracy może być wyższy.

Wielu inwestorów może zapłacić kierownikowi budowy za każdy odbiór. Jest to często stosowany przelicznik, który ułatwia rozliczenie. Ile bierze kierownik budowy za odbiór domu? Średni koszt odbioru kolejnych etapów robót budowlanych waha się pomiędzy kwotami 200 – 600 zł. najwyższa cena obowiązuje na terenie Warszawy. Nieco niższe koszty poniosą inwestorzy we Wrocławiu lub Gdańsku. W większości innych miast, za odbiór trzeba zapłacić około 200 – 400 zł.

Cena odbioru domów jednorodzinnych może dochodzić do kwoty 600 - 1 000 zł. Tyle należy zapłacić kierownikowi budowy po zakończeniu robót budowlanych. W kosztach znajduje się już kompleksowe przygotowanie dokumentów do zgłoszenia o zakończeniu budowy. Cena obowiązująca w Warszawie może okazać się nieco wyższa. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kierowniku budowy.

Domek jednorodzinny bez kierownika budowy – zmiany wprowadzone przez Polski Ład

Koszt zatrudnienia kierownika budowy dodatkowo zwiększa i tak niemałe koszty inwestycji budowlanej. Od 2022 roku istnieje możliwość rezygnacji z nadzoru kierownika budowy. Jest to wynik nowelizacji przepisów budowlanych, zawartej w Polskim Ładzie. Uproszczone procedury obejmują domek jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych i o maksymalnej powierzchni użytkowej do 90 metrów kwadratowych.

Niewielki domek jednorodzinny może być wybudowany na podstawie zgłoszenia budowlanego. Inwestor nie jest zobowiązany do zatrudniania kierownika budowy, ani uzyskiwania pozwolenia budowlanego. Wystarczy złożyć zawiadomienie o budowie do organu nadzoru budowlanego. W zawiadomieniu wskazujemy planowany termin rozpoczęcia prac i przedkładamy dokumentację dodatkową. Do zawiadomienia należy dołączyć projekt architektoniczno budowlany, projekt zagospodarowania działki i oświadczenie o budowie domu w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych. Domek jednorodzinny wznoszony bez kontroli kierownika budowy wymaga większej odpowiedzialności ze strony inwestora. W związku z tym do dokumentacji zgłoszenia dołącza się także oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.Domek jednorodzinny objęty zgłoszeniem musi być realizowany na rzecz zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a zatem nie może być przeznaczony do natychmiastowej sprzedaży. Co więcej, musi to być budynek wolnostojący, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Nowe przepisy prawa budowlanego ograniczają także liczbę domków jednorodzinnych na działce. Według aktualnego prawa, maksymalna liczba budynków wynosi jeden na 500 metrów kwadratowych działki.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat budowy domów jednorodzinnych, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Dowiesz się z nich między innymi, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego w 2022 roku. Podpowiadamy też, jak negocjować cenę mieszkania, jak wykończyć nieruchomość, a także wskazujemy etapy inwestycji budowlanych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny