Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu

W domach jednorodzinnych największy procent energii jest zużywany na ogrzanie budynku. Ciepło ucieka przez ściany, okna i drzwi, jak również przez dach. Straty ciepła można jednak znacząco obniżyć, stosując odpowiednią izolację ścian i dachu. Duże straty ciepła są spowodowane równie często przez zastosowanie niewłaściwych okien i/lub przez ich niefachowy montaż. Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu oraz przez okna? Jakie materiały izolacyjne zastosować, aby zwiększyć energooszczędność domu? Jak zapobiec stratom ciepła? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Okno w domu jednorodzinnym

Współczynnik przenikania ciepła

W obecnych czasach dużą wagę przywiązuje się do energooszczędności w budownictwie - zarówno tym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów w tym zakresie. Inwestorzy dbają o to, aby dom po wybudowaniu generował jak najmniejsze koszty eksploatacyjne. Niewielkie straty ciepła przekładają się bowiem na mniejsze rachunki za energię cieplną.

Co pozwala obliczyć współczynnik?

Wspomniany współczynnik przenikania ciepła (U) podawany w W/m²K to parametr pozwalający na obliczenie, ile ciepła ucieka przez różne przegrody takie jak ściany, okna czy dach. Współczynnik przenikania ciepła umożliwia również porównywanie właściwości różnych izolacji i przegród. Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła tym przegroda ma lepsze właściwości izolacyjne. Więcej na temat współczynnika przenikania ciepła znajdziesz w tym artykule.

Co mówi współczynnik przenikania ciepła?

Inaczej mówiąc, współczynnik przenikania ciepła powie nam, na jakie straty ciepła musimy się przygotować i czy rachunki za ogrzewanie będą wysokie czy niskie. Dobra izolacja i okna to nie wszystko, żeby osiągnąć niski współczynnik U. Jeśli w przegrodzie występują mostki termiczne, to znaczy, że przegroda nie jest szczelna i współczynnik U będzie wtedy wyższy.

Wartość współczynnika przenikania ciepła

Od początku bieżącego roku dla domów nowo budowanych współczynnik przenikania ciepła dla ścian może wynosić co najwyżej 0,23 W/m²K. (podstawa prawna -  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późń. zm.) Dla okien ten parametr został ustalony na 1,1 do 1,6 W/(m2·K) w zależności od rodzaju okien.

Ile ciepła ucieka przez okna?

To, ile kosztują okna i czy są ładne, jest z pewnością informacją bardzo ważną. Jednak najważniejsze jest, aby miały niski współczynnik przenikania ciepła i były poprawnie zamontowane nie tworząc tym samym mostków termicznych. Okna oprócz strat ciepła generują również zyski. Przez okna wpadają promienie słoneczne ogrzewając wnętrze - oczywiście nie są to duże zyski, jednak w domach pasywnych każde okno jest dokładnie przemyślane i usytuowane pod tym kątem.

Dla okien istnieją trzy wskaźniki U. Uw to wartość przenikania ciepła dla całego okna łącznie, Ug - parametr przenikania ciepła dla szyby oraz Uf czyli wartość przenikania ciepła przez ramę. Więcej porad na temat wyboru okien pod tym względem znajdziesz w tym artykule.

Okna energooszczędne

Producenci okien podają, ile wynosi współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych modeli. Warto wybierać okna energooszczędne, nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale z czystej oszczędności mierzonej latami, przy której oszczędność przy zakupie okien wydaje się być kompletnie nieistotna. Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30% ciepła.

Właściwy montaż

Oprócz doboru okien o właściwym, czyli jak najmniejszym współczynniku U, należy pamiętać, że okna powinny być zamontowane przez specjalistów. Błędy montażowe mogą mieć wpływ na utratę właściwości termoizolacyjnych okna.

Naszą czujność powinien wzbudzić fakt, jeśli producent czy sprzedawca w informacji o oknie podaje tylko współczynnik Ug (szyby) zamiast Uw. Może to oznaczać, że parametry dla całego okna są niezadowalające.

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu?

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu, zależy od wielu czynników, jednak jednym z najistotniejszych jest rodzaj oraz grubość zastosowanej izolacji termicznej, czyli ocieplenia budynku. W przypadku materiałów ociepleniowych również stosuje się współczynnik przenikania ciepła, jednak oznacza się go odmiennie - λ - lambda. Podobnie jak w przypadku ścian czy okien, im niższy współczynnik, tym materiał będzie posiadał lepsze właściwości izolacyjne, a co za tym idzie będzie można zastosować cieńszą warstwę ocieplenia osiągając te same parametry. O kosztach ocieplenie domu przeczytasz w tym artykule.

Najlepsze promocje na okna w polskich sklepach

Straty ciepła przez ściany i narożniki

Straty ciepła generowane przez ściany i narożniki wynoszą od 20 do 25%. Warto przyjrzeć się bliżej sposobom na minimalizację tego zjawiska. Tak jak było wspomniane, znaczenie ma wiele czynników jednak na czołową pozycję wysuwa się prawidłowe ocieplenie budynku. Prawidłowe ocieplenie to nie tylko właściwe dobranie materiału izolacyjnego, ale również jego grubości.

Straty ciepła przy ociepleniu styropianem

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu? Straty ciepła mogą być bardzo różne. Przyjmijmy, że dom ma 100 m2 i został ocieplony najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym, czyli styropianem. Przy zastosowaniu 15 cm izolacji współczynnik U dla ścian będzie wynosił około 0,25 W/(m2·K), przy zastosowaniu 20 cm izolacji będzie to już około 0,20 W/(m2·K), a przy 35 cm - 0,10 W/(m2·K). Oczywiście 35 centymetrowe ocieplenie ze styropianu można śmiało potraktować z przymrużeniem oka, ponieważ jest to rozwiązanie kompletnie nieekonomiczne. Jeśli jesteśmy zainteresowani zbliżeniem się do parametrów domu energooszczędnego lub pasywnego, będziemy musieli wybrać inną termoizolację.

Straty ciepła w skali roku, w omawianym domu będą wynosiły odpowiednio:

  • dla 0,25 W/(m2·K) - 1833 kWh
  • dla 0,20 W/(m2·K) - 1466 kWh
  • dla 0,10 W/(m2·K) - 733 kWh

Obecnie najczęściej stosowaną grubością styropianu jest 15, 18 oraz 20 centymetrów. Dostępny na rynku styropian ma w zależności od klasy współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) od 0,031 do 0,044 W/(m2·K). Wełna mineralna posiada takie same właściwości izolacyjne jak styropian, jednak dodatkowo posiada bardzo wiele innych zalet - odporność ogniową, izolacyjność akustyczną, przeciwdziałanie zawilgoceniu i powstawaniu pleśni w budynku itd.

Właściwości izolacyjne innych materiałów

Coraz większą popularnością cieszy się również styrodur (polistyren ekstrudowany XPS). Współczynnik przewodzenia ciepła dla tego materiału termoizolacyjnego wynosi λ=0,034-0,036 W/(m2·K ). Styrodur nie jest tani - warto go zastosować w miejscach podwyższonego ryzyka - na przykład przyziemie i nadproża.

Jeśli zależy nam, aby izolacja była jak najcieńsza, możemy zdecydować się na płyty poliuretanowe PIR, które posiadają współczynnik λ = 0,023-0,029 W/(m2·K). Występują w grubościach od 5 do 14 centymetrów.

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu jest pytaniem zasadnym, ale nie jedynym. Jak widać, przez ściany może uciekać duża ilość ciepła w zależności od grubości i zastosowanej izolacji termicznej. Jednak obniżenie zużycia energii to nie tylko izolacja. Jeśli wymienimy okna na nowe o bardzo niskim współczynniku ciepła i zostaną one prawidłowo zamontowane, obniżenie zużycia ciepła może sięgać nawet 15%.

A więc ile ciepła ucieka przez ściany?

Ile ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne w domu? Może uciekać go bardzo dużo. Energia, którą zużywa przeciętny dom jednorodzinny, to przede wszystkim ogrzewanie (do 80%). Ten stan jest spowodowany przez straty ciepła przez ściany, okna i drzwi, ale również przez dach i niewłaściwie dobraną wentylację. Dobierając odpowiedni materiał izolacyjny oraz okna energooszczędne możemy zminimalizować te straty. Warto już na etapie projektowania domu dobrze zaplanować umiejscowienie okien.

Jeśli w projekcie zwiększymy dodatkowo grubość izolacji o około 10 centymetrów, poniesiemy dodatkowy wydatek w postaci kilku tysięcy złotych, które to koszty zwrócą nam się wielokrotnie w trakcie eksploatacji budynku. Oprócz ewidentnych korzyści w postaci mniejszych wydatków na ogrzewanie, w domu dobrze zaizolowanym komfort mieszkańców jest dużo wyższy.

Dowiedz się więcej na temat wymagań przepisów prawa co do współczynnika przenikania ciepła dla okien w nowo powstających budynkach. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Najciekawsze promocje w internecie - sprawdź ceny!

Ocena: 4,5/5 (głosów 4)
, aktualizacja 16 kwietnia 2019
Komentarze (1)
  • 28 listopada 2017 11:11 - pimp napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

    Większość ucieka przez otwory (ściany, okna) i przez słabo zaizolowane nadproża. W moim przypadku tak jest, bo była robiona termowizja. Okna dwuwarstwowe, niby to energooszczędne nie trzymają parametrów... Ściany (Porotherm) są OK i nie mają żadnych "słabych punktów" - mostków termicznych.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Ocieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku - poradnik praktyczny
Ocieplenie ścian od wewnątrz krok po kroku - poradnik praktyczny
Ściana z ociepleniem vs. ściana jednowarstwowa – co się bardziej opłaca?
Ściana z ociepleniem vs. ściana jednowarstwowa – co się bardziej opłaca?
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Salamander - popularne typy, ceny, opinie użytkowników, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Okna Vetrex - ceny, opinie użytkowników, popularne modele, porady przy wyborze
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie
Klamki do okien - rodzaje, ceny, opinie, praktyczne rozwiązania i porady przy zakupie
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Okna balkonowe - ceny, najlepsi producenci, opinie, porady, właściwości
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Czy okna VEKA to dobry wybór? Sprawdzamy ceny i opinie użytkowników
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Montaż okna dachowego krok po kroku - zobacz, jak samodzielnie wstawić okno połaciowe
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Okna panoramiczne - ceny, rodzaje, wymiary, izolacyjność ciepła, aranżacje
Proste sposoby na wyciszanie drzwi wejściowych i ich ocieplenie
Proste sposoby na wyciszanie drzwi wejściowych i ich ocieplenie
Twoje zdrowie zaczyna się w domu. Stawiaj na zdrowe ściany
Twoje zdrowie zaczyna się w domu. Stawiaj na zdrowe ściany
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Jak prawidłowo określić wymiary okien - przegląd popularnych standardów
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Okno narożne - rodzaje, wymagania, ceny, opinie
Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Co to jest i jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik
Samodzielna renowacja i naprawa okien drewnianych - poradnik
Cena styropianu do ocieplenia budynku - sprawdzamy różne rodzaje styropianu
Cena styropianu do ocieplenia budynku - sprawdzamy różne rodzaje styropianu
10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu
10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Okna aluminiowe - ceny, co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?
Cena docieplania budynków - ile kosztuje docieplenie starego domu?
Cena docieplania budynków - ile kosztuje docieplenie starego domu?
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Od stycznia 2017 budujący dom zapłacą dużo więcej za okna
Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?
Nawiewniki okienne - ważny element czy zbyteczny gadżet?
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Czy okna energooszczędne rzeczywiście się opłacają?
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego
Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Porady i ceny dla każdego
Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?
Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Jakie okna do domu energooszczędnego wybrać?
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami
Pęknięcia na ścianach w nowym mieszkaniu - jak je naprawić?
Pęknięcia na ścianach w nowym mieszkaniu - jak je naprawić?
Koszt ocieplenia domu jednorodzinnego - szczegółowa wycena
Koszt ocieplenia domu jednorodzinnego - szczegółowa wycena
Ścianki działowe w domu i mieszkaniu - ile kosztuje ich budowa?
Ścianki działowe w domu i mieszkaniu - ile kosztuje ich budowa?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij