Pozwolenie czy zgłoszenie

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadziła pewne ułatwienia

Podstawą prawną regulującą procedury budowlane jest ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Jest to nadrzędny akt prawny, który ulegał wielu nowelizacjom. Ostatnia, nowela została wprowadzona w 2017 roku i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Nowela ustawy Prawo Budowlane poszerzyła zakres inwestycji, których realizacja nie wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę. Bez wątpienia jest to duże ułatwienie dla inwestorów, którzy planują budowę własnego domu jednorodzinnego. Od 2017 roku większość tego typu inwestycji wymaga jedynie zgłoszenia zamiaru budowy. Procedura zgłoszenia jest znacznie ułatwiona i nie generuje długotrwałego oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi ze strony jednostek władzy państwowej.

W artykule 29 ustawy Prawo Budowlane znajdziemy pełen katalog budynków, których budowa nie wymaga pozwolenia budowlanego. Odnajdziemy na niej wspomniane wcześniej domy jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Na liście znajdują się też obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, przydomowe oczyszczalnie ścieków, przydomowe baseny i oczka wodne, oranżerie, ogrodzenia czy elementy małej architektury ogrodowej. Chcąc zapoznać się z pełnym katalogiem, warto przeczytać zapisy 29 artykułu prawa budowlanego. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł z szacowanymi kosztami budowy domu.

Nowelizacja prawa budowlanego nie zniosła całkowicie pozwolenia na budowę. Nadal znajdziemy szereg inwestycji, których realizacja wiąże się z koniecznością dopełnienia owej formalności. Pozwolenie na budowę wymaga od inwestora większej ilości czasu oraz bardziej szczegółowej dokumentacji. Nie bez znaczenia będzie także czas oczekiwania na decyzję jednostek administracji państwowej.

Ustawowy czas oczekiwania na pozwolenie budowlane

Kompletny wniosek pozwolenia budowlanego wraz z załącznikami składamy do właściwego starostwa powiatowego. Jednostka administracji państwowej musi rozpatrzeć naszą dokumentację i udzielić stosownej odpowiedzi.

Ustawowy czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pozwolenia budowlanego wynosi 65 dni. Jest to termin, w którym starostwo musi rozpatrzeć dokument i udzielić pisemnej odpowiedzi. Termin 65 dni może zostać przedłużony w przypadku, gdy nasz wniosek okazał się niekompletny. W tej sytuacji jednostka administracji państwowej musi wezwać inwestora do uzupełnienia dokumentacji. Sprawdź także ten artykuł z poradami przed budową domu.

Podobna sytuacja dotyczy błędów w dokumentacji i niezgodności w dokumentacji projektowej. W tym przypadku urząd nakłada na inwestora obowiązek usunięcia niezgodności w wyznaczonym terminie. Brak reakcji ze strony inwestora wiąże się z odmową przydzielenia pozwolenia budowlanego. Cała procedura może wydłużyć czas oczekiwania na pozwolenie.

Pozwolenie na budowe to dokument, który trzeba mieć zanim się rozpocznie budowa. Pozwolenie na budowę może trochę potrwać.
Ile czeka się na pozwolenie na budowę w różnych regionach Polski?

Problem z posadzką?

Szukasz produktów dobrej jakości, łatwych w użyciu i szybkoschnących?

Poznaj farby, uszczelniacze oraz inne materiały firmy Watco, pozwalające na szybkie, wytrzymałe i długotrwałe utrzymanie posadzek technicznych i przemysłowych. Dzięki nam wykonasz więcej zleceń w tym samym czasie!

Sprawdź!

Ile czeka się na pozwolenie na budowę w różnych regionach Polski?

Czy wszystkie regiony dotrzymują ustawowego terminu?

Jednostki administracji zajmujące się udzielaniem pozwoleń budowlanych zostały mocno odciążone. Nowelizacja ustawy znacząco zmniejszyła liczbę wniosków o wydanie pozwoleń budowlanych. Miało to na celu odciążenie administracji państwowej oraz ułatwienie budowy mniejszym inwestorom.

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie regiony dotrzymują ustawowego terminu, posłużymy się najnowszym rankingiem wydanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich. W rankingu przeanalizowano sytuację panującą w największych miastach naszego kraju. Wzięto w nim pod uwagę terminy dotyczące uzyskiwania pozwolenia budowlanego oraz uzyskania warunków zabudowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o budowie domu.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Z raportu wynika, że większość miast mieści się w ustalonym terminie 65 dni na wydanie pozwolenia budowlanego. Niechlubnym, ujętym w raporcie wyjątkiem jest jedynie Bydgoszcz. Według PZFD, aż 58 procent wniosków o pozwolenie budowlane zostało tam rozpatrzonych w terminie od 65 do 180 dni. Zatem w nielicznych przypadkach termin uzyskania pozwolenia budowlanego został przekroczony niemal trzykrotnie w odniesieniu do aktualnie obowiązującego terminu ustawowego.

Gdzie czeka się najkrócej na uzyskanie pozwolenia budowlanego?

Jak już wspomnieliśmy, większość miast dobrze radzi sobie z zachowaniem ustawowego terminu rozpatrywania wniosków o pozwolenie na budowę. Do grona wyróżnionych miast (według raportu wydanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich) zaliczono Gdynie, Olsztyn, Toruń, Poznań oraz Opole. W owych lokalizacjach rozpatrzono wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę w ustawowym terminie.

Według WZFD na czas uzyskania pozwolenia budowlanego i wydania warunków zabudowy wpływa stopień pokrycia miasta planami zagospodarowania przestrzennego. W oparciu o te kryteria wytypowano własny ranking, w którym załatwienie wszystkich formalności okazuje się najmniej czasochłonne. W najnowszym VII rankingu WZFD na podium uplasował się Poznań. Tuż za nim znalazła się Łódź oraz Wrocław. Miasta zostały uznane za najbardziej przyjazne inwestorom. Jeśli chcesz zaplanować budżet, wykorzystaj ten kalkulator kosztów budowy domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny