Czym jest kominek w płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym posiada nad paleniskiem specjalne rury, w których ogień ogrzewa wodę. Woda ta następnie z pomocą pomp jest transportowana do układu grzewczego w całym domu (czyli do kaloryferów lub do ogrzewania podłogowego). Dzięki temu korzystając z energii cieplej wytwarzanej przez ogień możemy równomiernie ogrzać cały dom.

Dzięki kominkom z płaszczem wodnym możemy zagrzać wodę, a nawet ogrzać cały dom o powierzchni od 90 do 250m2. Kominek z płaszczem wodnym spełnia dwojaką funkcję ogrzewa pomieszczenia, a jednocześnie stanowi efektowną ozdobę, którą chętnie montujemy w reprezentacyjnych salonach. Aby obliczyć realny koszt ogrzewania domku zimą, musimy wziąć pod uwagę dwa aspekty - koszt zakupu i  montażu kominka z płaszczem wodnym oraz ilość drewna, które spalamy podczas jednego sezonu grzewczego.

Koszty montażu kominka z płaszczem wodnym

W ofertach handlowych znajdziemy wiele eleganckich, a jednocześnie efektywnych kominków z płaszczem wodnym. Cała instalacja DGP składa się z wkładu kominkowego, obudowy, rur do izolowania gorącego powietrza, rury spalinowej oraz akcesoriów dodatkowych (wyloty, kratki). Do kosztów całkowitych dochodzi także robocizna.

Za kompletną instalację zapłacimy od 3 do 11 tysięcy (w zależności od typu wkładu kominkowego oraz akcesoriów dodatkowych). Robocizna to wydatek rzędu 2-2,5 tys. zł. Zatem za kompletną instalację przyjdzie nam zapłacić od 5 do 13,5 tys. zł. Pamiętajmy, iż jest to jednorazowy wydatek, który teoretycznie zwraca się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Ile drewna zużyjemy do ogrzewania domku zimą?

Do obliczenia ilości zużytego drewna niezbędne będzie określenie wielkości domu. Załóżmy, że nasz domek ma powierzchnię 120 m2, a ściany posiadają wysokość 2,6 m. Daje to 312m3 kubatury. Zapotrzebowanie na ciepło w średnio zaizolowanych pomieszczeniach wynosi 40 W/m3 (przy temperaturze od -10oC do -20oC) i 20 W/m3 (przy temperaturach oscylujących pomiędzy 0 a -10oC). Realne temperatury występujące w ciągu okresu grzewczego są dość zróżnicowane, zatem możemy przyjąć, iż średnie zapotrzebowanie cieplne wyniesie 30 W/m3.

W tym wypadku konieczne będzie zamontowanie wkładu kominkowego o nominalnej mocy 11 kW i mocy maksymalnej 16kW. Owa informacja jest dość istotna do obliczenia kosztów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, że wkład o powyższej mocy spala ok. 3,4 kg drewna na godzinę.

Sezon grzewczy trwa pół roku, załóżmy zatem, że nasz kominek pracuje średnio 12 godzin na dobę. Daje to w przybliżeniu sumę 2300 godzin. Jeśli przemnożymy ilość godzin przez ilość spalanego drewna (na godzinę), wówczas otrzymamy 7820 kilogramów.  Taki ciężar odpowiada 12 – 15 metrom przestrzennym drewna (metr przestrzenny to m3 niepoukładanego drewna, średnio odpowiada 1,6 m3 drewna poukładanego). Przyjmujemy, że 1 m3 drewna rodzimego waży od 500 do 700 kg.

Ile kosztuje ogrzewanie domu przy powyższych założeniach?

Zakładając, iż 1 m3 drewna kosztuje 110-160 złotych, wówczas sumaryczny koszt ogrzewania przez cały okres grzewczy wyniesie nas 1.320 – 2.400 złotych. Pomimo dużych dysproporcji cenowych możemy przyjąć, iż ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym jest dość ekonomiczne i może w pełni konkurować z tradycyjnymi metodami ogrzewania domów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny