Czy płot betonowy jest godny zainteresowania?

Jedną z największych zalet ogrodzeń betonowych jest ich odporność na działanie wszystkich niekorzystnych warunków pogodowych. Beton dobrze znosi intensywne promienie słoneczne, podwyższony poziom wilgoci czy też skrajnie niskie temperatury. Ogrodzenie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych i może przetrwać w dobrym stanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Możemy zatem śmiało stwierdzić, że montaż ogrodzenia betonowego jest bardzo opłacalny pod względem finansowym. Taka konstrukcja to jednorazowy wydatek, który nie będzie wymagał kosztownej konserwacji ani czasochłonnych napraw. Jeśli zestawimy ze sobą cenę budowy ogrodzenia betonowego z jego żywotnością, wówczas stwierdzimy iż jest to jedno z najbardziej ekonomicznych i wielofunkcyjnych rozwiązań.

Warto też pamiętać, że ogrodzenia o całkowitym wypełnieniu zapewniają całkowitą ochronę przed widokiem ze strony osób postronnych. Ponadto skutecznie tłumią hałasy i zwiększają komfort użytkowy każdej posesji.

Ogrodzenia z betonu z pewnością będą optymalnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dobrej ochrony. Tego typu konstrukcja jest trudna do sforsowania i bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Z pewnością zapewni większy poziom ochrony niż alternatywne ogrodzenia z siatki czy drewna.

Rodzaje ogrodzeń betonowych

W ofertach handlowych spotkamy się z dwoma rodzajami ogrodzeń betonowych. Są nimi:

Ogrodzenia betonowe z prefabrykowanych elementów – powstaje z gotowych paneli betonowych. Może przybierać formę ażurową lub całkowicie wypełnioną. Ogrodzenie z prefabrykatów jest dość proste w montażu i wyjątkowo trwałe. Może przybierać różnorodne kolory i wyrafinowane kształty. Z łatwością dopasujemy je do każdej stylistyki aranżacyjnej (zarówno na posesjach prywatnych jak i publicznych). Warto pamiętać, iż ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych odznacza się szybkością montażu. Takie ogrodzenie możemy wykonać w ciągu jednego dnia. Gotowe elementy nadają się też do szybkiego demontażu i użycia w zupełnie nowym miejscu.

Pojedyncze prefabrykowane bloczki przeważnie posiadają 2 metry długości i 50 cm szerokości. Do wykonania jednego panelu o standardowej wysokości 150 cm potrzebujemy od dwóch do czterech bloczków, które osadza się na pionowych słupkach montażowych. Dla zapewnienia lepszego efektu wizualnego miejsca połączeń można zamaskować cienką warstwą zaprawy cementowej. Częstym zabiegiem jest osadzenie dwóch bloczków pełnych oraz jednego ażurowego. Dzięki temu posesja jest dobrze osłonięta, a nie wygląda już tak topornie. Jego barwy zależą już tylko od upodobania i preferencji inwestora. Należy jednak pamiętać, iż barwiony beton może po pewnym czasie zmatowieć.

Proces montażu ogrodzenia z prefabrykowanych elementów betonowych nie jest zbytnio skomplikowany. Jedyną trudnością może być ciężar bloczków i słupków. Dlatego zaleca się, by budowa tego typu ogrodzeń była wykonana przez doświadczoną ekipę fachowców. Pionowe słupki mogą być wkopane bądź wmurowane w ziemię. Jednak wiele osób zaleca też wykonanie kompletnej podmurówki, która znacznie podnosi żywotność całej konstrukcji.

Płot betonowy wylewany przy nowoczesnym bloku z elementami dekoaracyjnymi z siatki i kamienia i dekoracyjnymi krzewami liściastymi wzdłuż drogi wewnętrznej na osiedlu Obsługa czytników ekranu włączona.
Płoty betonowe - cena, montaż, rodzaje ogrodzeń betonowych

Ogrodzenie wylewane – Nie są tak popularne jak ogrodzenia z prefabrykowanych elementów betonowych. Ich konstrukcja jest całkowicie pełna, a dzięki temu zapewnia wysoki poziom ochrony i osłania przed widokiem ze strony osób postronnych. Ogrodzenie wylewane efektywnie tłumi hałasy, a jego największą zaletą jest wysoka żywotność.  Dobrze wykonany płot będzie spełniał swoją rolę przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Jeśli użyjemy odpowiedniego betonu, wówczas nie musimy się martwić o żadne uszkodzenia jego powierzchni. Wierzchnią warstwę ogrodzenia wylewanego można dodatkowo pokryć różnego rodzaju płytkami bądź tynkiem. Dzięki temu wzrastają jego walory wizualne, a ogrodzenie nabiera bardzo reprezentatywnego wyglądu.

Sprawdź promocje!

Do budowy ogrodzenia betonowego wylewanego wykorzystujemy standardowe deskowanie. Podstawą jest odpowiednie wytyczenie ogrodzenia oraz pogrubionych filarów. Bezpośrednio pod filarem trzeba wykonać stopy fundamentowe. Podczas budowy należy też pamiętać o wykonaniu pionowych szczelin dylatacyjnych (co 15-20 cm). Dzięki temu uchronimy ogrodzenie przed pękaniem i zapewnimy mu długą żywotność.

Wbrew pozorom wykonanie ogrodzenia wylewanego nie jest zbyt skomplikowane. Wymaga jedynie podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, doświadczenia oraz wiedzy, wówczas lepiej będzie powierzyć prace doświadczonej ekipie.

Ogrodzenia betonowe z prefabrykatów - ceny

Standardowa płyta o rozmiarach 50x200 cm będzie wydatkiem oscylującym pomiędzy 20 a 45 zł. Do wykonania ogrodzenia o wysokości 1,5 metra potrzebne będą nam trzy płyty oraz dwa słupki montażowe. Cena pojedynczego słupka o wysokości 150 to 15-30 zł. Oczywiście w ofertach handlowych znajdziemy także nieco droższe elementy z prefabrykatów, które doskonale imitują kamień, cegły lub skalne bloczki. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo atrakcyjny wygląd. Cena takiego pojedynczego bloczku o rozmiarach 50x200 cm to przynajmniej 40 zł.

Podsumowując powyższe wydatki możemy przyjąć, iż przybliżony koszt wykonania pojedynczego panelu o wysokości 150 cm wyniesie ok. 145 zł. Dodatkowym wydatkiem jest wykonanie podmurówki oraz koszt montażu betonowego ogrodzenia. Średnia cena sprawdzonych fachowców to ok. 20 zł/mb.

Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na wykonanie ogrodzenia betonowego przez profesjonalną firmę i w atrakcyjnej cenie - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz formularz, potwierdzasz zapytanie i firmy budowlane same przesyłają Ci propozycje dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Koszt płotu z betonu wylewanego

Podstawą każdego ogrodzenia wylewanego jest solidny fundament, który zapewni trwałość całej konstrukcji. Jego koszt jest w dużym stopniu uzależniony od głębokości wykopów, które musimy wykonać. Pamiętajmy, że ława fundamentowa musi znajdować się poniżej linii przemarzania gruntu. Owa linia różni się w zależności od regionu naszego kraju i wynosi:

  • I Strefa klimatyczna – 0.8 m
  • II Strefa klimatyczna – 1 m
  • III Strefa klimatyczna – 1,2 m
  • IV Strefa klimatyczna – 1,4 m

Całkowity koszt wykonania fundamentu pod ogrodzenie wylewane będzie wydatkiem oscylującym pomiędzy 40-70 zł/mb. Cena dotyczy wszystkich materiałów, ręcznego wykopu oraz deskowania pod fundamenty. Ogrodzenia betonowe wylewane są dość ciężkie, a zatem fundament powinien posiadać jednolitą głębokość na całej szerokości konstrukcji. Alternatywą jest wykonanie fundamentu dwupoziomowego (głębszego pod słupkami i płytszego wzdłuż linii przęseł). Takie rozwiązanie możemy zastosować w przypadku ogrodzeń wypełnionych przęsłami metalowymi lub drewnianymi. Owe wypełnienia są znacznie lżejsze, a zatem nie ma konieczności wykonywania bardzo głębokich fundamentów. Orientacyjny koszt wykonania fundamentu o głębokości 30 cm to 25-35 zł/mb.

Płot betonowy z prefabrykatów w standardowy wzór w zachodzące na siebie cegiełki zrobiony z trzech części osadzonych na słupkach
Płoty betonowe - cena, montaż, rodzaje ogrodzeń betonowych

Kolejnym wydatkiem będzie wykonanie deskowania oraz wylewki. Koszty zależą od wysokości, specyfiki oraz formy ogrodzenia. Budowa ogrodzeń betonowych wylewanych powinna być powierzona doświadczonej ekipie, która da nam gwarancję wysokiej jakości usług. Koszt kompleksowej usługi rozpoczyna się od 75 zł/mb (materiały + robocizna). Jednak w ofertach handlowych nie brakuje też ozdobnych konstrukcji, których koszt wykonania przekracza 100 zł/mb.

Ogólny koszt wykonania 1 mb ogrodzenia wylewanego to wydatek rzędu 115-170 zł/mb. To niespełna dwukrotnie więcej niż w przypadku konstrukcji z prefabrykowanych bloczków betonowych. Nic zatem dziwnego, że betonowe ogrodzenie wylewane nie zyskało zbyt dużej popularności i dziś należy raczej do rzadkości.Cena płotu ogrodowego - przykładowy kosztorys

Ogrodzenie ma zostać wzniesione na długości 20 m, jego wysokość to 1 m. Wybieramy dobre jakościowo bloczki z prefabrykowanego betonu o konstrukcji ażurowej. Płyty ażurowe nie będą aż tak ciężkie, dlatego wystarczy wykonać pod nimi fundamenty na głębokość 30 cm.

Do wykonania kompletnego ogrodzenia o wysokości 1,5 oraz szerokości 20 m potrzebujemy:

  • 20 płyt betonowych – 650zł
  • 11 pionowych słupków montażowych – 247zł
  • 20 mb fundamentów o standardowej szerokości 20 cm – 600 zł.
  • Usługi montażowej – 600 zł

Zatem całkowity koszt wykonania fragmentu ogrodzenia z prefabrykowanych płyt betonowych wyniesie w naszym wypadku 2.097 zł. W owej cenie zawierają się już wszystkie materiały, kompletna podmurówka oraz kompleksowa usługa montażowa.

Budowa ogrodzenia wylewanego o dokładnie tej samej szerokości i fundamentach sięgających do głębokości 0,8 metra będzie nieco droższa. Orientacyjny koszt tego przedsięwzięcia to minimum 2.850 zł.

Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na wykonanie ogrodzenia betonowego przez profesjonalną firmę i w atrakcyjnej cenie - skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz formularz, potwierdzasz zapytanie i firmy budowlane same przesyłają Ci propozycje dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny