Ogrodzenia metalowe - rodzaje

W ofertach handlowych znajdziemy wiele rodzajów ogrodzeń metalowych, jednak prym wiodą trzy z nich. Są to:

Ogrodzenia stalowe panelowe – wytrzymują dość duże obciążenia i mogą stanowić trwałą ochronę każdej posesji. Tego typu konstrukcje składają się ze specjalnych modułów (paneli) osadzonych w ramie. Są bardzo proste w montażu, lekkie i odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Wśród metalowych ogrodzeń panelowych znajdziemy wypełnienia ze zwykłej siatki ogrodzeniowej oraz z grubych, stalowych przęseł. Drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej efektowne i zapewnia lepszą ochronę. Wiele ogrodzeń panelowych posiada ozdobne wzory, które mogą podkreślić stylistykę otoczenia. Są chętnie wybierane do ogrodzenia wielu nowoczesnych posesji. Prosty montaż i stosunkowo niewielka waga czynią z nich produkty o uniwersalnym zastosowaniu. Przed zakupem (szczególnie konstrukcji z wypełnieniem siatkowym) musimy zwrócić szczególną uwagę na sposób zabezpieczenia metalu przed rdzą. Ogrodzenia z paneli powinny być ocynkowane lub przynajmniej zabezpieczone dobrym jakościowo (nakładanym proszkowo) preparatem antykorozyjnym.

Ogrodzenie z siatki – to najtańszy, a jednocześnie najpopularniejszy typ ogrodzeń metalowych. Składa się z pionowych przęseł oraz zwykłej siatki ogrodzeniowej. Płot z siatki może i nie wygląda najbardziej efektownie, jednak dostatecznie dobrze spełnia funkcje ochronne. Odpowiednio wykonana może przetrwać w idealnym stanie przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Konstrukcje z siatki świetnie sprawdzają się zarówno jako ogrodzenie stałe jak i tymczasowe. Siatka nadaje się do demontażu oraz zastosowania w nowym miejscu. Przed zakupem tego siatki ogrodzeniowej musimy zwrócić szczególną uwagę na jej specyfikę i sposób jej zabezpieczenia. Zaleca się, by średnica drutu nie była mniejsza niż fi 3 mm. Połączenie grubego drutu z możliwie jak najmniejszymi oczkami sprawi, że konstrukcja stanie się odporna na uszkodzenia mechaniczne i lepiej spełni swoje funkcje ochronne. Siatka powinna być też zabezpieczona za pomocą powłoki z cynku lub dodatkowej powłoki z PCV. Wybór pomiędzy nimi zależy od preferencji oraz indywidualnych potrzeb inwestora.

Ogrodzenia metalowe kute – przeważnie wytwarzane ze stali, uznawane za najbardziej eleganckie i luksusowe. Często wykonuje się je na indywidualne zamówienie, według wzoru ustalonego z inwestorem. Ogrodzenia kute zapewniają optymalne zabezpieczenie przed potencjalnymi włamywaczami. Są stabilne, bardzo masywne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powłoka jest zwykle dokładnie ocynkowana, dzięki czemu nie musimy poświęcać czasu na konserwację. Kształt, wzór oraz wysokość takiego ogrodzenia są całkowicie dowolne i zależą od inwencji inwestora. Ogrodzenia kute są niestety dość ciężkie, a co za tym idzie również trudne w montażu. Przeważnie wymagają wykonania dobrej jakościowo, głębokiej podmurówki, która będzie dość kosztowana. To właśnie wysoka cena jest największą wadą ogrodzeń kutych. Przęsła montażowe są drogie, a koszt całkowity zostaje podniesiony poprzez konieczność zatrudnienia ekipy monterskiej i wykonania solidnej podmurówki.

Ogrodzenia metalowe panelowe są lekkie i bardzo komfortowe. Tanie, łatwe w montażu, nie wymagają wylewania fundamentów lub tworzenia podmurówki.
Ogrodzenia metalowe - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze

Ceny metalowych ogrodzeń panelowych

Najtańszym typem metalowych ogrodzeń panelowych są produkty z siatki ogrodzeniowej. Przed ich zakupem musimy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Unikajmy paneli najtańszych, wyposażonych w niezabezpieczoną przed korozją, cienką siatkę. Niska cena może się wydawać atrakcyjna, jednak najtańsze panele z siatki wymagają czasochłonnej konserwacji i szybko ulegają zniszczeniom. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej jakościowo, ocynkowanej siatki o średnicy drutu minimum 3 mm. Za pojedynczy panel wysokości 120 cm i szerokości 180 cm zapłacimy od 40 do 90 zł. Produkty o wysokości 180 cm będą nieco droższe - średnia cena waha się pomiędzy 80 a 140 zł.

Drugim typem metalowych ogrodzeń panelowych są konstrukcje z wypełnieniem stalowym. Typowy panel o rozmiarach 120x180 kosztuje od 140 do 290 zł. Cena jest oczywiście uzależniona od grubości stali, jakości połączeń oraz dodatkowych zdobień. Dobre jakościowo panele ze stalowym wypełnieniem o wysokości 180 cm są wydatkiem sięgającym od 180 do 400 zł. Za bogato zdobione konstrukcje przyjdzie nam zapłacić powyżej 400 zł/szt.

Ile kosztują najtańsze ogrodzenia z siatki?

Koszt ogrodzenia z siatki zależy od jego przeznaczenia. Najtańsze będą konstrukcje o przeznaczeniu tymczasowym. Tworzymy je z gorszej jakościowo, niezabezpieczonej siatki oraz omijamy etap tworzenia fundamentów. Średnia cena 1 mb tymczasowego ogrodzenia z siatki to zaledwie 25-30 zł.

Konstrukcje o przeznaczeniu stałym powinny być już wykonane z lepszych jakościowo, dobrze zabezpieczonych materiałów. Orientacyjna cena dobrych jakościowo ogrodzeń wyposażonych w ocynkowaną siatkę to wydatek rzędu 45-50 zł/mb. Do tego zaleca się także wykonanie pełnej podmurówki. Warto przy tym wykonać podmurówkę z solidnym fundamentem na głębokość przemarzania gruntu (w Polsce średnio od 80 cm do 1,40 metra).

Ogrodzenia metalowe kute są najbardziej eleganckim rozwiązaniem. Pasują do każdego domu, zwłaszcza tych klasycznych lub okazałych. Są jednak dość drogie.
Ogrodzenia metalowe - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze

Odnawialne źródła energii

Orientacyjne ceny metalowych ogrodzeń i bram kutych

Cena ogrodzeń kutych zależy od trzech czynników. Jest to wysokość całej konstrukcji, grubość przęseł oraz obecność dodatkowych zdobień. Im grubsze są przęsła i więcej efektownych zdobień tym cena jest wyższa. Najprostsze, malowane podkładem przęsła metalowe o rozmiarach 120x200 cm (z elementami stalowymi o grubości 12 mm) są wydatkiem rzędu 200-240 zł/szt. Jeśli zdecydujemy się na wybór produktu ocynkowanego, wówczas cena wzrośnie do 250-320 zł/szt. Ceny lepszych jakościowo stalowych przęseł o grubości 14 – 16 mm kosztują od 400 zł w górę. Górna granica jest trudna do ustalenia, bowiem wszystko zależy od specyfiki całego projektu.

Pamiętajmy, że do kosztów całkowitych musimy też dodać cenę wykonania podmurówki, której koszt może przekraczać nawet 100 zł/mb. Jednak w przypadku ogrodzeń bardzo masywnych trzeba będzie wykonać głębszą podmurówkę rozpoczynającą się poniżej linii przemarzania gruntu. Całkowity koszt jej montażu to 40 – 70 zł/mb.

Przy ogrodzeniach kutych inwestor decyduje się zwykle również na wykonanie ozdobnych słupków - betonowych lub z cegły klinkierowej. Różnice w cenach prezentujemy na poniższych przykładowych kosztorysach.

Przykładowy kosztorys ogrodzenia kutego ze słupkami z bloczków betonowych 40 mb

Modyfikuj
Budowa w ogrodzie Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Ogrodzenie frontowe
$$ Ogrodz. ozdobne stal., słupki z bloczków - materiały 411,10 zł/mb 40,00 mb 16 444,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - ogrodzenie ozdobne, słupki z bloczków 357,32 zł/mb 40,00 mb 14 292,80 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Budowa w ogrodzie
SUMA: 30 736,80 zł

Opcja ze słupkami z cegły klinkierowej jest o nieco ponad 10% droższa. Ogrodzenia metalowe z takimi słupkami kosztują niecałe 1000 zł/mb.

Przykładowy koszt ogrodzenia metalowego kutego ze słupkami z klinkieru - 40 mb

Modyfikuj
Budowa w ogrodzie Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Ogrodzenie frontowe
$$ Ogrodz. ozdobne stal., słupki z klinkieru - materiały 578,12 zł/mb 40,00 mb 23 124,80 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - ogrodzenie ozdobne, słupki z klinkieru 282,18 zł/mb 40,00 mb 11 287,20 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Budowa w ogrodzie
SUMA: 34 412,00 zł


Konserwacja ogrodzeń metalowych

Ogrodzenia metalowe posiadają opinie bardzo trwałych i odpornych na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Jednak musimy pamiętać, iż większość z nich będzie wymagała od nas regularnej, a czasem bardzo czasochłonnej konserwacji. Owe czynności nie dotyczą jedynie dobrych jakościowo, ocynkowanych ogrodzeń. Odpowiednio nałożona warstwa cynku jest trwałym zabezpieczeniem, które nie wymaga późniejszej konserwacji.

Płoty pokryte zwykłym preparatem antykorozyjnym, a nawet te malowane proszkowo mogą po pewnym czasie ulec powierzchniowemu uszkodzeniu. W mikroszczelinach szybko pojawiają się ślady rdzy, które mogą prowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji. W tym wypadku musimy dobrze oczyścić i ponownie odmalować nasze przęsła ogrodzeniowe. Litrowa butelka dobrego jakościowo preparatu antykorozyjnego kosztuje przynajmniej 85 zł. Taka ilość wystarczy nam do pomalowania 9-12 m2. Jeśli nasze ogrodzenie ma duże rozmiary, wówczas regularna konserwacja może się okazać dość odczuwalnym wydatkiem. Zatem w wielu wypadkach bardziej opłaca się zakup lepszych jakościowo, dobrze ocynkowanych ogrodzeń metalowych.

Jakie stalowe metalowe wybrać?

Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Jeśli planujemy tanie ogrodzenie, a nie zależy nam na efektownym wyglądzie, wówczas dobrze sprawdzą się produkty ze zwykłej siatki ogrodzeniowej. To najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a jakością. Nieco bardziej wymagający inwestorzy mogą przemyśleć zakup ogrodzenia panelowego. Przęsła metalowe z pewnością będą bardziej efektowne i zapewnią wyższy poziom ochrony niż tanie, siatkowe odpowiedniki.

Ogrodzenia ze stali kutej są już rozwiązaniem dedykowanym dla osób, którym zależy na możliwie jak najlepszej ochronie posesji oraz podniesieniu jej walorów wizualnych. Tego typu produkty stanowią dodatkową ozdobę i są świetnym uzupełnieniem luksusowych aranżacji. Warto też pamiętać, iż ogrodzenia metalowe kute to rozwiązanie najbardziej trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zaleca się stosowanie ich w miejscach narażonych na działanie wandali i potencjalnych złodziei. Konstrukcje ze stali kutej mogą posiadać dodatkowe, szpiczaste zakończenia, które znacznie utrudniają sforsowanie ogrodzenia. Ich specyfika, wysokość i kształt zależą tylko od inwencji inwestora, dlatego warto polecić je osobom, którym zależy na możliwie jak najwyższej jakości ogrodzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny